کوتاه شدن دست زمین خواران از اراضی ملی شمال

ساری - خبرنگار«ایران»/ با توجه به اینکه طرح کاداستر تجاوز به عرصه‌های جنگلی و مرتعی را به صفر می‌رساند، امسال 14میلیون هکتارجنگل کشور با اولویت جنگل‌های هیرکانی شمال کاداستر می‌شود.
«خلیل آقایی»، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: امسال نقشه کاداستر 2 میلیون و 90 هزار هکتار از جنگل‌های شمال کشور از آستارا تا گنبد تهیه می‌شود. با تهیه این نقشه دست رانت‌خواران، زمین‌خواران و معارضان از اراضی ملی شمال کوتاه خواهد شد و مدیریت و ساماندهی در حفاظت از این عرصه‌ها دوچندان می‌شود. این طرح برای حفظ، احیا وجلوگیری از تداخل اراضی خصوصی با اراضی ملی انجام می‌گیرد.
آقایی شناسایی و تثبیت اراضی ملی را از مهم‌ترین برنامه‌ها و اهداف سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برشمرد و تأکید کرد: این شاخص‌ها بهره‌برداری از اراضی و انجام فعالیت‌های مربوط به حفاظت و ساماندهی را تسریع می‌بخشد. وی با بیان اینکه تجاوز و تصرف زمین‌های ملی در شمال را کتمان نمی‌کنیم، اظهارداشت: مردم یقین داشته باشند که ویلاها و خانه‌هایی که در عرصه‌های ملی و طبیعی شمال ساخته شده دارای پرونده قضایی است و پیگیر آن هستیم. اگر مأموران منابع طبیعی نیز با چشم‌پوشی‌ها عامل تجاوز به‌عرصه‌های طبیعی شمال نیز شدند، دارای پرونده قضایی هستند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: با عملیاتی شدن تهیه نقشه حدنگار در شمال و شدت یافتن برخورد با متجاوزان، تصرف به صفر می‌رسد.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به وضعیت طرح‌های آبخیزداری، گفت: بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب و تدبیر دولت و مجلس امسال 200 میلیون دلار برای طرح‌های آبخیزداری در نظر گرفته شده که صد درصد تخصیص یافته و عملیاتی شده است. براساس این برنامه، طرح آبخیزداری امسال در حدود 700 هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی و مرتعی کشور به اتمام خواهد رسید. اولویت اجرای طرح آبخیزداری در مناطقی است که مردم آن روستاها مشارکت بیشتری داشته باشند.
آقایی با بیان اینکه امسال 140میلیارد تومان برای طرح تنفس جنگل یا همان طرح توقف بهره‌برداری از جنگل‌های کشور تخصیص یافته، افزود: از اسفند سال گذشته قرارداد بهره‌برداری از جنگل در شمال به اتمام رسیده و در واقع زودتر از موعد مقرر این همکاری عملیاتی شد. هر چند به گفته شرکت‌های بهره‌بردار آنان همچنان با مشکلات مالی مواجه هستند، اما یقین داشته باشید حق و حقوق این شرکت‌های بهره‌بردار از جنگل تمام و کمال پرداخت می‌شود و دولت نیز برنامه‌ریزی برای تخصیص این منابع مالی کرده است. وی در مورد تأمین چوب در کشور، تصریح کرد: محدودیتی در واردات و صادرات چوب نداریم و حتی طرح قرنطینه چوب وارداتی در کشور عملیاتی شده است.سهم جنگل در تأمین چوب مورد نیاز شرکت‌های بزرگ از جنگل‌های کشور کمتر از 15 درصد است که به هیچ عنوان با اجرایی شدن طرح تنفس جنگل بحرانی به وجود نخواهد آمد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/19/473691/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه