عراق بابت برق صادراتی به ایران بدهکار است

احداث سد روی اروندرود به‌منظور جلوگیری از نفوذ آب دریا در نزدیکی «فاو» عراق و اروندکنار تنها راه گذر از بحران کم آبی در استان بصره عراق و شهرهای آبادان و خرمشهر است.
به گزارش ایرنا، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در نشست مشترک با استاندار بصره عراق در محل سازمان منطقه آزاد اروند اظهار داشت: آورد آب رودخانه کارون نسبت به 70 سال گذشته 63 درصد، رودخانه دز نسبت به میانگین 50 ساله 50 درصد، رودخانه کرخه نسبت به مدت 50 ساله 37 درصد و رودخانه «زهره» درهمین بازه زمانی85 درصد کاهش نشان می‌دهد.
وی افزود: نخلستان‌های آبادان وخرمشهر درحالت خطر است و تاکنون نتوانستیم آب مورد نیاز آنها را تأمین کنیم. تا چند وقت پیش، مردم آبادان و خرمشهر با مشکل آب آشامیدنی مواجه بودند که با احداث خط لوله انتقال آب به طول ۱۰۰ کیلومتر تا حدودی مشکل آنان برطرف شده است.
شریعتی با بیان اینکه در بخش تأمین آب کشاورزی شهرستان‌های جنوبی با مشکل مواجه هستیم و در برخی از مناطق هم ممنوعیت کشت اعمال شده که از این بابت با اعتراض هایی نیز مواجهیم و مردم هم گله‌ مندند، افزود: کاهش بارش‌ها باعث شده تا نیروگاه‌های برق ‌آبی حداقل تولید برق را داشته باشند.
استاندار خوزستان با اشاره به کاهش ساعات اداری، گفت: کاهش تولید برق باعث شده ساعت کار ادارات را یک ساعت جلو بکشیم و یک ساعت کاهش دهیم ضمن اینکه در روزهایی که پیش‌بینی هوای بالای 50درجه داشته باشیم برای پایداری برق شبکه خانگی، ادارات را تعطیل می‌کنیم تا مصرف برق مدیریت شود.
وی از برنامه‌ریزی برای احداث نیروگاه یکهزار مگاواتی در منطقه آزاد اروند طی امسال خبر داد و اظهار داشت: واحدهای نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر نیز امسال افزایش خواهد یافت. در سایر شهرهای خوزستان هم در حال ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی هستیم تا وابستگی استان به تولید برق‌آبی کمتر شود.
شریعتی به بدهی بیش از یک میلیارد دلاری دولت عراق بابت صادرات برق ایران به این کشور اشاره کرد و افزود: بخشی از برق شبکه ایران توسط نیروگاه‌های بخش خصوصی تولید می‌شود و دولت به این نیروگاه‌ها بدهکار است.
استاندار خوزستان با اشاره به اینکه نیروگاه‌های ما نیاز به بازسازی و نوسازی دارد، افزود: پرداخت نشدن بدهی دولت عراق باعث ایجاد مشکلاتی برای نیروگاه‌های بخش خصوصی شده است. وی به انتشار دود آتش‌سوزی در تالاب هورالعظیم در سمت عراق که شهرستان‌های غرب خوزستان را تحت تأثیر قرار داده اشاره کرد و یادآور شد: این مهم باعث ایجاد مشکل برای شهروندان شده که نیاز است دولت مرکزی عراق برای خاموش کردن آن وارد عمل شود.
«اسعد عبدالامیرعیدانی»، استاندار بصره نیز در ادامه این نشست خاطرنشان کرد:کاهش بارندگی، احداث سد در ترکیه و بستن آب کارون روی شط‌العرب باعث شوری آب در استان بصره شده به ‌نحوی ‌که آب را غیرقابل مصرف کرده است.هم‌اکنون میزان شوری آب شط العرب درنزدیکی بصره به ۳۰ هزار و ۵۰۰ میکروموس بر مترمکعب رسیده که این میزان شوری و سختی آب را غیرقابل‌ مصرف کرده است. وی اظهار داشت: دولت عراق و استانداری بصره آماده پرداخت بدهی خود در زمینه برق دریافتی از ایران است ضمن اینکه توقف صادرات برق ایران به بصره باعث قطع چند ساعته برق در این استان شده و نارضایتی عمومی را در پی داشته است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/19/473692/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه