اولین جرقه اختلاف در ناتو
گروه جهان / دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا که برای حضور در نشست اعضای ناتو در بروکسل حضور دارد، روز گذشته به ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت: «آلمان به‌خاطر واردات انرژی از روسیه، اسیر این کشور است.»
 به گزارش «ایران» به نقل از خبرگزاری الجزیره، او در ادامه تصریح کرد: «خیلی بی‌جاست که ایالات متحده بابت دفاع از اروپا در مقابل روسیه پول پرداخت کند؛ آن هم در حالی که آلمان، بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا، از انعقاد توافق‌ها با مسکو حمایت می‌کند. ما از آلمان محافظت می‌کنیم، از فرانسه حفاظت می‌کنیم، از تمام این کشورها محفاظت می‌کنیم اما از آن طرف خیلی از این کشورها می‌روند و قرارداد گازی و نفتی با روسیه می‌بندند و میلیاردها دلار به خزانه روسیه می‌ریزند. به نظر من منصفانه و مناسب نیست که ما از شما محافظت کنیم. شما بروید میلیاردها دلار به روسیه پول بدهید. حدود 70درصد کنترل آلمان با گاز طبیعی در دست روسیه قرار می‌گیرد. به نظر شما این کار درست است؟»
دبیر کل ناتو اما در پاسخ گفت که این قراردادها تصمیم‌های ملی هستند و در اختیار ناتو نیست که مانع انعقاد آنها بشود. اخیراً برلین از ساخت یک خط لوله جدید به ارزش 11 میلیارد دلار برای انتقال گاز روسیه به سراسر بالتیک حمایت کرده است اما این باعث اعتراض سایر اعضای اتحادیه اروپا شده است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/20/473698/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه