سخنرانی گولدمن


مایکل وولف
مترجم: مهوش غلامی

در اواخر فوریه بعد از نخستین ماه پر هرج و مرج در بخش غربی کاخ سفید، به‌نظر می‌آمد عملیات جارد و ایوانکا برای تخریب بنن کم‌کم مؤثر واقع می‌شود. این زوج، حلقه‌ای تقویتی متشکل از اسکاربورو و مرداک ایجاد کرده بودند که نارضایتی و سرخوردگی عمیق رئیس جمهوری از اهمیت پیدا کردن بنن در کاخ سفید را تقویت می‌کرد. تا هفته‌ها بعد ازچاپ مقاله اصلی مجله تایم با عکس روی جلد بنن، به زحمت گفت‌و‌گویی انجام می‌شد که ترامپ به تلخی به آن اشاره نمی‌کرد. (راجر ایلز می‌گفت: «از نظراو مقاله‌های مربوط به عکس روی جلد مجله تایم مسأله برد و باخت است. ممکن است هر کسی وارد این بازی شود اما او نمی‌شود.») اسکاربورو بیرحمانه در مورد بنن مرتب حرف می‌زد. مرداک هم در مورد عجیب و غریب بودن و افراط‌گرایی بننیسم سخنرانی‌های غرایی داشت و بنن را با ایلز ربط می‌داد: «هر دو دیوانه‌اند.»
کوشنر همچنین این ایده را به رئیس جمهوری – که همیشه از ضعف مرتبط با پیری ترس دارد – القا می‌کرد که بنن شصت و سه ساله در زیر فشار کار سنگین در کاخ سفید دوام نمی‌آورد. در واقع بنن شانزده و هجده ساعت در روز، هفت روز هفته، کار می‌کرد و از بیم از دست دادن یکی از جلسات رئیس جمهوری یا اینکه کسی این فرصت را از چنگ او در بیاورد، خود را در تمامی شب‌ها به حالت آماده‌باش می‌دید. با گذشت هفته‌ها به نظر می‌رسید بنن در مقابل چشم همگان از نظر فیزیکی در حال تحلیل رفتن است:‌ چهره‌اش ورم کرده‌تر از پیش شد، پاهایاش هم ورم کرده بود، چشم‌هایش کم سو شده و لباس‌هایش بیشتر اتو نکرده بودند و حواسش بیشتر پرت می‌شد.
***
با شروع ماه دوم ریاست جمهوری ترامپ، تیم چهار نفره جارد-ایوانکا-گری-دینا توجه خود را روی سخنرانی رئیس جمهوری درجلسه مشترک کنگره مورخ 28 فوریه متمرکز کرد. کوشنر اعلام کرد: «دوباره از اول، همه چیز دوباره از اول.»
این موقعیت فرصتی ایده‌آل فراهم می‌کرد. ترامپ باید در مقابل او سخنرانی ایراد می‌کرد. متن این سخنرانی فقط روی صفحه دستگاه مخصوص متن‌گذاری در برنامه‌های تلویزیونی به نمایش در نمی‌آمد بلکه قبل از آن در همه جا توزیع می‌شد. علاوه براین، جمعیت با نزاکت حاضر به طرف او تخم مرغ پرتاب نمی‌کردند. کارگزاران او هم بر همه چیز مسلط بودند. و حداقل در مورد این موقعیت خاص، تیم جارد-ایوانکا-گری-دینا کارگزار بودند.
ایوانکا به پدرش گفت: «اگر یک کلمه از این سخنرانی از استیو باشد، او کل اعتبار آن را و تحسین‌هایی را که از آن خواهد شد به خودش نسبت خواهد داد.» ایوانکا خوب می‌دانست که برای ترامپ، اعتبار و تحسین بسیار بیشتر از محتوا محرکی قوی و تحریک‌کننده احساسات است، اظهارات او تضمین می‌کرد که ترامپ آن را از دسترس بنن دور نگه خواهد داشت.بنن این سخنرانی را «سخنرانی گولدمن» خواند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/20/473703/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه