جهانبخش: پدرم می‌خواست خودم پول درآورم!

علیرضا جهانبخش در مصاحبه با مجله AFC به بیان زندگی فوتبالی خود در دوران نوجوانی پرداخت و در خصوص جام‌جهانی و جام ملت‌های آسیا سخن گفت.
مجله «AFC - Quarterly» در جلد اصلی خود عکس جهانبخش را قرارداد و مصاحبه‌ای با ستاره ایرانی پس از درخشش در جام جهانی منتشر کرد که در آن آمده جهانبخش پسر اهل قزوین در یک خانواده فوتبالی به دنیا آمد. وی در این رابطه گفت: «من از خانواده بشدت فوتبالی آمدم و پدر، عمو و پسرعموهایم بسیار به فوتبال علاقه داشتند. یکی از بهترین خاطراتی که هنوز فراموشش نکردم، لحظه صعود ایران به جام جهانی 1998 فرانسه بود. من 5 یا 6 ساله بودم و بازی دراماتیک صعود ایران به جام جهانی و پیروزی مقابل استرالیا را دیدم. کل کشور بسیار خوشحال شده بودند، همه در خیابان‌ها آمده بودند و جشن گرفتند. از پدر و مادرم که عاشق فوتبال هستند تا مردمی که برای خوشحالی به خیابان‌ها آمده بودند.» وی ادامه داد:« من ورزش‌های مختلفی را امتحان کردم حتی کونگ‌فو و ورزش‌های دوومیدانی، برای تیم ملی هندبال بازی کردم و یکی از انتخاب‌شدگان فوتسال تیم جوانان بودم. فکر کنم 12 سالم بود که معلم ورزشمان به من گفت که باید راهم را پیدا کنم. باید بین فوتبال و فوتسال یک رشته را برگزینم. در آن زمان من فوتبال را انتخاب کردم.»
به مانند بسیاری از فوتبالیست‌های ایرانی، علیرضا فوتبال را در خیابان‌ها و بازی با بچه‌های محل زندگی در قزوین آموخت.
جهانبخش در خصوص بازی در کوچه‌ها گفت: «کاملاً یادم است که برای زودتر تمام شدن مدرسه عجله داشتیم تا در کوچه با بچه‌ها فوتبال بازی کنیم. تمام چیزی که برایم مهم بود، یک توپ کوچک و بازی در کوچه‌ها و خیابان‌ها بود. اینکه دمای هوا بین 32 تا 35 درجه است، زمستان است، هوا سرد است برایم مهم نبود. فقط می‌خواستم که خوش بگذرانم. بهترین چیز بازی با بزرگتر‌های خودم در خیابان‌ها بود زیرا آنان می‌گفتند که علیرضا مهارت جالبی دارد و برای تیمشان مرا انتخاب می‌کردند. بسیار زمان خوب و خوشی برای من بود.»
پدر علیرضا اما برای فرزند ارشدش در روزهای تابستان برنامه خاصی داشت. علیرضا به همراه پدر در کارخانه دوچرخه‌سازی کار می‌کرد تا مفهوم کار، تلاش و استقلال را یاد گیرد. جهانبخش در این خصوص گفت: «من چرخ‌های دوچرخه‌ها را درست می‌کردم، پدرم می‌خواست که من با دست‌های خودم پول دربیاورم و مستقل شوم. درست کردن چرخ‌ها در کارخانه دوچرخه‌سازی خاطره خوب و خوشایندی برایم بود. اما چیزی که برای من خوشایند نبوداین بود که زمان کمی برای فوتبال بازی کردن داشتم. من از ساعت 6 صبح تا 5 بعداز ظهر کار می‌کردم و پس از آن تا ساعت 8 شب وقت داشتم که فوتبال بازی کنم. بسیار خسته بودم ولی همچنان علاقه داشتم که در خیابان‌ها مشغول فوتبال بازی کردن باشم.»
وی درباره حضورش در هلند هم حرف زده است: «یاد گرفتن زبان برایم اصلاً ساده نبود، هفته‌های اول بسیار سخت بود زیرا هلند با ایران تفاوت‌های زیادی دارد. فرهنگی متفاوت، زبان و تفکری متفاوت دارند. من از کشوری اسلامی به کشوری دیگر نقل مکان کردم که کار سختی بود و من باید با شرایط خودم را وفق می‌دادم. در آن زمان معلم خصوصی زبان انگلیسی داشتم ولی این کافی نبود. همزمان با یادگیری زبان انگلیسی به آموختن زبان هلندی پرداختم. پس از چند ماه توانستم با هم‌تیمی‌هایم معاشرت و صحبت کنم.»
جهانبخش در جام جهانی 2018 روسیه نیز تأثیر فراوانی برای تیم ملی و ثبت این عملکرد درخشان در روسیه داشت. او در رابطه با انتظاراتی که از او وجود دارد گفت: «می‌دانم که به خاطر یک فصل فوق‌العاده انتظارها از من زیاد است. تلاش خواهم کرد که بهترین توانم را برای تیم ملی بگذارم چه بازی جام جهانی باشد چه دوستانه و چه جام ملت‌های آسیا. مشخصاً این رقابت بسیار مهم است. می‌دانیم که این 2 رقابت‌ برای مردم اهمیت زیادی دارد. یکی از رؤیاهایم قهرمانی در جام ملت‌های آسیاست، اتفاقی که مدت‌هاست به‌دست نیامده است.»

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/23/473733/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه