یادی از مرحوم اسدالله اسماعیلی گوینده پیشکسوت خبر

برای یک دهه تصویر و صدا
سعید فانیان
فعال رسانه‌ای
 چند ماه پیش بود که از بیماری سخت آقای اسماعیلی گوینده سال‌های دهه شصت سیما و بستری شدنش در یکی از بیمارستان‌های امریکا از طریق برنامه صبحگاهی سیما مطلع شدیم و با کمال تأسف در فاصله کوتاهی خبر رسید که او نتوانست از چنگ بیماری ناگهانی و سخت خود جان سالم به در ببرد و درنهایت سوم تیرماه سال‌جاری پیکر او (که خانواده‌اش با پیگیری‌های فراوان از امریکا به کشور انتقال داده بودند) در زادگاهش «راور» کرمان به‌خاک سپرده شد.
اسد‌الله اسماعیلی را فعالان رسانه‌ای دهه شصت و همه کسانی که اخبار سیما را طی سال‌های جنگ ایران و عراق دنبال می‌کردند بخوبی به یاد دارند. حتی اگر نامش را مدت‌ها نشنیده باشند با دیدن عکس او یا تصویر تلویزیونی اجرای خبر سیما در سال‌های ۶۰، ۶۱، ۶۲، ۶۳ و ۶۴ و... بخوبی اجرای دلنشین، چهره متین و صدای رسای او را به یاد خواهند آورد. اسماعیلی متولد سال ۱۳۳۶ در شهر «راور» کرمان و دانش آموخته برتر کارشناسی ارشد راه و ساختمان دانشگاه تهران بود. او در سال ۱۳۶۰ و در زمانی که صداو‌سیما دچار تغییرات زیادی شده و با کمبود مجری و گوینده مواجه بود همکاری خود را با خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران شروع کرد. در اوایل کار، اسماعیلی جوان و کم تجربه اما مسلط و با سواد، همکار خانم مریم ریاضی مجری نام آشنا و با تجربه اخبار تلویزیون شد و در ادامه به‌عنوان گوینده اول خبر سیما نظر مخاطبان و مدیران وقت را به خود جلب کرد، در آن سال‌ها گویندگان و مجریان جوان و جدیدی مانند قاسم افشار، فؤاد بابان، حسن سلطانی، ناصر مستور کاشانی، محمد رضا حیاتى، هوشنگ بختیاری، مهناز شیرازی در کنار مریم ریاضی، مسعود معینی (برای مدتی کوتاه)، ناصر احمدی (گوینده و دوبلور)رضا هلالی، ایران شاقول (که با تجربه چهارپنج ساله از ارومیه به تهران آمده بود) و در خبر رادیو گویندگان جدیدی چون آقایان هدایتی، صالحی، خانم‌ها سهیلا درودی، هدایت‌پور در کنار گویندگان با تجربه و مسلطی مانند ناهید تاج‌نیا، صفیه مظلومی، منیره مراد، حسین نادری، جواد ساری اصلانی، اسماعیل کرمى و... امر گویندگی و اجرای خبر صدا‌و‌سیما را برعهده داشتند و هر روز چهره‌های جدیدتری به این مجموعه می‌پیوستند.  در همان ماه‌های شروع همکاری آقای اسماعیلی بسرعت تسلط خود را در اجرای خبر نشان داد و با تسلط بالا و کمترین خطا در اجرا، از گویندگان و مجریان سطح یک خبر شد. او طی چهار پنج سالی که با رادیو و تلویزیون همکاری داشت، بیشتر فعالیتش در سیما بود و تعداد اندکی نوبت کاری در خبر رادیو داشت. آقای اسماعیلی طی چند سال همکاری با سازمان صدا و سیما به استخدام رسمی درنیامد، در ادامه در استان زادگاه خود کرمان مسئولیتی را پذیرفت و البته در مسیر فعالیت‌های دولتی و آزاد خود دچار مشکلات و سختی‌هایی نیز شد. اسماعیلی با اخذ پذیرش دوره دکترا در رشته سازه در سال ۱۳۷۲، ۱۳۷۳ عازم امریکا شد و با تلاش زیاد و هوش و ذکاوت ذاتى خود توانست با درجه ممتاز در دکترای سازه فارغ‌التحصیل شود.
مرحوم اسماعیلی طی سال‌های گذشته به‌عنوان استاد دانشگاه wyoming فعالیت داشت و سرپرستی و نظارت طرح‌های مهم و کلانى را عهده‌دار شده بود. از یکی از دوستانی که طی سال‌های اخیر با دکتر اسماعیلی ارتباط داشت شنیدم که او مسئولیت نظارت بر پروژه بازسازی و ترمیم پل معروف گلدن گیت Golden Gate Bridge سانفرانسیسکو را برعهده داشته است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/24/473740/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه