درخواست «سعید مرتضوی» و «حمید بقایی» برای «اعاده دادرسی» رد شد
دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی «حمید بقایی» و «سعید مرتضوی» را که هر دو هم در زندان به سر می‌برند  نپذیرفت و رد کرد. آن طور که دیروز خبرگزاری تسنیم گزارش داد، درخواست اعاده دادرسی بقایی در شعبه 40 دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار گرفته و نهایتاً شعبه مزبور پس از مطالعه پرونده، آن را رد کرده است. دیروز همزمان با انتشار این خبر، رئیس سازمان زندان‌ها هم درباره وضعیت حمید بقایی گفت که پزشک و تیم پزشکی در زندان دائماً در اختیار  او است. اصغر جهانگیر همچنین به ایرنا خبر داد که بیهوش شدن حمید بقایی کذب بوده و صحت ندارد. در هفته‌های اخیر خبرهای متعددی توسط نزدیکان محمود احمدی‌نژاد مبنی بر وخامت شدید حال حمید بقایی در زندان و بیهوش شدن او به همین دلیل منتشر شده بود.
اکنون رئیس سازمان زندان‌های کشور با اشاره به وضعیت بقایی گفته است: او هم مانند بقیه زندانیان وقتی وارد زندان شد، تلاش کردیم سلامتی‌اش را حفظ کنیم و از آنجا که حاضر به خوردن غذا نبود و به نوعی اعتصاب غذا کرده بود، ابتدا از طریق جلساتی که با حضور پزشکان، روان‌پزشکان و مسئولان زندان با او گذاشته شد، سعی کردیم او را به خوردن غذا متقاعد کنیم و اینکه دست از اقدامی که موجب نقض مقررات زندان است بکشد تا آسیبی به سلامت او وارد نشود. جهانگیر با تأکید بر اینکه زحمات زیادی متوجه زندان شد، تصریح کرد: روزانه در دو نوبت صبح و بعد ازظهر پزشکان بقایی را تحت کنترل دارند و علائم حیاتی او را کنترل می‌کنند. معاون قوه قضائیه در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون بقایی در زندان بیهوش شده است یا نه، گفت: نه؛ وی تاکنون در داخل زندان بیهوش نشده است اما از آنجا که نخوردن غذا موجب بی‌حالی می‌شود، بی‌حالی در مورد او صدق می‌کرد. وی افزود: خدمات پزشک و تیم پزشکی به طور دائم در اختیار بقایی است و زندان بیشتر از آنچه که برعهده‌اش بود، در مورد این زندانی تلاش می‌کند. حتی در جایی که خدمات درمان خارج از زندان احساس می‌شد خود زندان برای انجام این کار پیشقدم شده، او را به بیمارستان خارج از زندان اعزام می‌کرد.
رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور همچنین درباره اعطای مرخصی به بقایی نیز گفت: او یک نوبت از مرخصی استفاده کرده است و اینکه دوباره می‌تواند مرخصی‌های دیگر داشته باشد یا نداشته باشد با نظر مراجع قضایی این اتفاق می‌افتد. او همچنین درباره ادعای بقایی مبنی براینکه قوه قضائیه به او گفته در صورت عذرخواهی از رئیس قوه قضائیه از زندان آزاد می‌شود، اظهار کرد: به این ادعای او پاسخ دادیم و این ادعاها امکان تشکیل پرونده و تعقیب قضایی دارد اما در مورد وی قصد نداریم بلافاصله او را تحت شکایت قضایی قرار دهیم.
پاییز سال 96 در پنج جلسه دادگاه غیرعلنی در شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت به اتهامات حمید بقایی رسیدگی شد و سپس رأی او مبنی بر تحمل 15 سال حبس و بازگرداندن اموال دولتی صادر شد. البته در هر عنوان اتهامی به چند سال حبس محکوم شد که طبق قانون آیین دادرسی کیفری جدید بیشترین حکم که 15 سال حبس بود برای متهم اعمال شد. بقایی پس از تأیید رأی در دیوان عالی کشور، اواخر اسفند پارسال برای تحمل حبس، راهی اوین شد.
سعید مرتضوی، دیگر چهره نزدیک به محمود احمدی‌نژاد که درخواست اعاده دادرسی او نیز مانند بقایی رد شده است، بابت پرونده‌های جنجالی چند سال اخیر خود نظیر پرونده تأمین اجتماعی و همین طور جنایت کهریزک مجموعاً به دو سال و نیم حبس محکوم شده بود. او دوم اردیبهشت امسال پس از صدور حکم جلب در ویلایی در شمال کشور دستگیر و برای تحمل این حکم حبس تعزیری راهی اوین شد. مدیرعامل پیشین تأمین اجتماعی و دادستان وقت تهران نسبت به احکامی که علیه‌اش صادر شده بود، از دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی کرد اما شعبه دیوان پس از بررسی و مطالعه پرونده، درخواست مرتضوی برای پذیرش اعاده دادرسی را نپذیرفت و رد کرد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6824/3/473770/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه