مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با «ایران»:

معلمان مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان نمی شوند




هدی هاشمی
خبرنگار
در پی تصویب قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی توسط مجلس شورای اسلامی، مسئولان آموزش و پرورش اعلام کردند معلمان بازنشسته مشمول این قانون نمی‌شوند. آنها با اشاره به کمبود معلم در مدارس می‌گویند: بازنشستگی معلمان و خروج آنها از وزارت آموزش و پرورش باعث شده تا حوزه آموزشی با کمبود جدی معلم و خالی ماندن برخی از کلاس ها مواجه شود، چالشی که حالا برای این وزارتخانه تبدیل به یک بحران شده است. البته آن طور که مسئولان وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده‌اند مهر ماه امسال این وزارتخانه با کمبود 116هزارنیرو مواجه است و با روند فعلی پذیرش اندک در دانشگاه فرهنگیان و سهمیه‌های اختصاص یافته به آموزش وپرورش در آزمون‌های استخدامی نمی‌توان به این کسری نیرو پاسخ داد. همین موضوع موجب شد تا حالا مسئولان آموزشی اعلام کنند که برای این کمبود از نیروهای بازنشسته خود استفاده می‌کنند. تصمیمی که البته با همراهی مجلس همراه بود.
به‌گزارش خبرنگار «ایران»، طبق اعلام مسئولان آموزش و پرورش این وزارتخانه با کاهش شدید نیروی انسانی در 8 سال آینده روبه رو خواهد شد. براساس آمارها تا سال 99، 320 هزار نیرو و تا سال 1404، 330 هزار نیروی دیگر (مجموعاً 650 هزار نیرو از 910 هزار نیروی موجود) در آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند. این در حالی است که 13 میلیون دانش‌آموز کشور تا سال 99 به 14 میلیون و 300 هزار نفر و تا سال 1404 به 17 میلیون و 200 هزار نفر می‌رسد. آن‌طور که مسئولان آموزش و پرورش می‌گویند اگر سالانه بتوانند 30هزار معلم را تربیت و جذب کنند شاید بتوانند این کمبودها را جبران کنند. همین کمبودها موجب شده تا برخی از مدارس از نیروهای آزاد در قالب طرح خرید خدمات آموزشی استفاده کنند. البته مسئولان آموزش و پرورش نگاهی هم به معلمان بازنشسته خود دارند. موضوعی که «یار محمد حسین‌ بر» مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش بر آن اشاره کرد: به علت کمبود معلم مجبور هستیم که از نیروهای بازنشسته خودمان استفاده کنیم. امسال حدود 65 هزار نفر مشمول بازنشستگی هستند که پیش‌بینی می‌شود حدود 55 هزار نفر بازنشسته شوند و ما هم کمبود معلم داریم برای همین با قانونگذار صحبت کردیم تا قانون منع به کارگیری بازنشستگان درباره معلمان بازنشسته اجرایی شود و قانونگذار هم این اختیار را به ما داده است تا فرهنگیانی که امسال یا سال های پیش بازنشسته شده‌اند را فقط در کلاس درس به‌کار بگیریم. درحقیقت فرهنگیانی که پست‌های اجرایی داشتند یا در ستاد کار می‌کردند اگر بخواهند بعد از بازنشستگی در وزارتخانه مشغول باشند فقط می‌توانند در کلاس تدریس کنند.
وی با اشاره به اینکه درباره بازنشستگی معلمان هیچ گونه اجباری وجود ندارد، تأکید کرد: معلمانی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند می‌توانند با مناطق خود برای ادامه فعالیت صحبت کنند همین‌طور به‌علت کمبود نیرو در کلاس‌های درس فراخوانی را بین معلمان بازنشسته پخش کردیم تا آنها اعلام کنند که آیا مایل به حضور در کلاس‌های درس هستند یا خیر؟ هم‌اکنون آماری از معلمان بازنشسته که به فراخوان ما جواب مثبت داده‌اند نداریم. آمارها تا شهریور ماه کامل و اعلام می‌شود چرا که باید برای معلمان بازنشسته یک شناسه کاری در سایت آموزش و پرورش ایجاد کنیم. مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش به کمبود نیروی معلمان در شهرهای مختلف اشاره کرد و گفت: تقریباً همه استان های کشور کمبود نیرو دارند اما سیستان و بلوچستان، تهران، آذربایجان غربی، کرمان و خوزستان از جمله استان‌هایی هستند که بحران معلم دارند. همچنین کمبود نیرو در مقطع ابتدایی و پایه دوازدهم بیشتر از دیگر مقاطع احساس می‌شود.
حسین بر به راهکارهای وزارت آموزش و پرورش برای جذب معلمان اشاره کرد و گفت: وزارت آموزش و پرورش سه راهکار برای جذب نیروی انسانی دارد ابتدا از طریق استخدام آزاد جذب معلم داریم که 17 هزار نفر در آزمون استخدامی امسال شرکت کرده‌اند و در کنار آن هم از نیروهای حق التدریسی، خرید خدمات آموزشی و معلمان بازنشسته هم استفاده می‌کنیم.
معلمان بازنشسته حق التدریسی کار می‌کنند
سید حمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان اظهار کرد: استفاده از معلمان بازنشسته دولت را متضرر نمی‌کند و معلمان بازنشسته مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان نمی‌شوند. امسال ۶۵ هزار نفر در آموزش‌ و پرورش بازنشسته می‌شوند که بی‌شک برای جبران بخشی از کسری نیرو می‌توان از بخشی از آنان برای ادامه همکاری دعوت کرد.
وی افزود: از معلمانی که ۳۰ سال خدمت شان به اتمام رسیده است می‌توان در مدارس استفاده و معضل کمبود معلم را رفع کرد؛ درواقع نیازی به بازنشسته شدن تمامی معلمان در پایان سال نیست و آموزش‌وپرورش می‌تواند به‌دلیل کمبود نیرو از تعدادی از آنها استفاده کند. قانون منع به‌ کارگیری بازنشستگان در مورد افرادی است که به‌ صورت تمام‌وقت و ۸ ساعت در روز کار می‌کنند.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: استفاده از معلمان بازنشسته دولت را متضرر نمی‌کند زیرا به‌صورت حق‌التدریسی جذب می‌شوند و بر اساس قانون نیز حداکثر ساعات مجاز برای استفاده از بازنشستگان یک‌سوم ساعات اداری کارمندان رسمی است و حق‌الزحمه این افراد متناسب با ساعات کاری آنها حداکثر معادل یک‌سوم کارمندان رسمی همان شغل تعیین و پرداخت می‌شود.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6840/7/476242/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر