اخـــبار
رئیس مرکز ملی فضای مجازی:
هاتگرام و طلاگرام تا 15 شهریور باید بومی شوند

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: نسخه‌های داخلی تلگرام تا ۱۵ شهریور مهلت دارند تا صد درصد بومی شوند.
به‌گزارش «ایران»، ابوالحسن فیروزآبادی افزود: درباره حمایت از هاتگرام و طلاگرام باید بگویم از آنجایی که از ابتدا سیاست خروج از انحصار تلگرام را در برنامه داشتیم بنابراین برای دوران‌گذار پذیرفتیم تا تلگرام‌های نسخه فارسی چند ماهی فعال باشد ولی به آنها تا 15 شهریورماه مهلت داده‌ایم تا به یک پیام رسان صد درصد بومی تبدیل شوند.
فیروزآبادی با بیان اینکه طرح مرکز ملی فضای مجازی خروج از انحصار تلگرام بود، گفت: در همین راستا طبق تقسیم کاری برای بعضی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها تکالیفی تعیین شده بود که تقریباً همه‌ دستگاه‌ها در این‌ حوزه همکاری خوبی را با مرکز ملی فضای مجازی داشتند.
وی با بیان اینکه چیزی باعنوان کمکی به فیلترشکن‌ها وجود ندارد، افزود: شرکت ارتباطات زیرساخت باید برای ممانعت از فعالیت فیلترشکن‌ها در کشور، ایمن‌سازی و مصون‌سازی شبکه مخابراتی کشور را با دقت بیشتری انجام دهد که البته در این زمینه این اواخر نقص‌هایی دیده می‌شود. البته امیدواریم وزارت ارتباطات مانند گذشته به شرایط قبل از یک ماه اخیر برگردد و همان میزانی که باید، جلوی فیلترشکن‌ها را بگیرد. رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره رتبه‌بندی شرکت‌های انفورماتیک نیز گفت: دستور رئیس جمهوری این بود که این کار از سوی دولت انجام شود؛ باوجود پیگیری‌های زیادی که کردیم، هنوز دولت در این زمینه تصمیم‌گیری نکرده است. طبق آخرین پیگیری‌ها، ملاحظه شده وظایفی در شورای عالی انفورماتیک بوده که مصوبه قانونی دارد و باید اصلاح آن از سوی مجلس صورت بگیرد و ما هم پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

ثبت غیرقانونی 50 هزار تلفن همراه

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: ۱۹ نفر ​۵۰ هزار تلفن همراه را با استفاده از کارت ملی دیگران به صورت غیرقانونی در سامانه ثبت تلفن همراه ثبت کرده‌اند. به گزارش «ایران» به نقل از صدا و سیما، عبدالمجید اجتهادی با اشاره به اینکه اسامی این افراد کاملاً مشخص است، گفت: در بررسی‌ها مشخص شد که این افراد با ورود به سامانه ثبت تلفن همراه مسافری و سوء‌استفاده از اطلاعات کارت ملی دیگران این کار را انجام دادند و حتی یک نفر نزدیک به 10 هزار تلفن همراه را به این صورت وارد کرده است. اجتهادی افزود: تعداد این متهمان 19 نفر هستند که عمدتاً در استان تهران و تعدادی نیز در استان‌های کردستان و آذربایجان شرقی هستند و مجموع تلفن همراهی که این متهمان به این طریق ثبت کرده‌اند 50 هزار گوشی است. وی گفت: این افراد احضار خواهند شد و اگر نیاز به جلب باشد این کار صورت می‌گیرد و قطعاً گوشی‌ها توقیف و غیرفعال می‌شود. مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی افزود: طبق قانون افراد با یک کارت ملی تحت عنوان مسافری می‌توانند یک تلفن همراه یا کالایی در حد 80 دلار وارد کنند اما متهمان این پرونده از تسهیلات مسافری برای ورود کالا به صورت تجاری استفاده کرده‌اند که طبق ماده 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، این گوشی‌ها قاچاق محسوب می‌شود و بعد از غیرفعال شدن به نفع دولت ضبط می‌شود و متهمان پرونده جریمه‌های سنگین خواهند شد. وی درباره شگرد این افراد گفت: اینها گوشی‌هایی را که به صورت قاچاق وارد شده است با ورود به سامانه مسافری ثبت کرده‌اند اما سامانه اصالت‌سنجی یا رجیستری متوجه شد و به ما گزارش داد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6840/17/476257/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر