قابلیت تبدیل مسجدسلیمان به شهرموزههوشنگ فرجی - مسجدسلیمان/ مسجدسلیمان با دارابودن بیش از۱۹۵ اولین‌های صنعتی، فرهنگی و ورزشی در ایران و خاورمیانه، ظرفیت یک موزه شهری را برای جذب گردشگران داخلی وخارجی  دارد. «اکبر نعمت اللهی» مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت از مسجد سلیمان به‌عنوان شهر نخستین‌های نفت و نقطه‌ای که قابلیت تبدیل شدن به شهر موزه را دارد، نام برد و افزود: شهرهایی مثل آبادان و مسجد سلیمان با صنعت نفت توسعه و پیشرفت کرده‌اند پس باید این میراث را حفظ کرد.
وی با اشاره به آغاز راه‌اندازی موزه‌های نفت در سال ۹۳ به دستور وزیر نفت، گفت: کار در موزه‌ها با نگاه به 3 موزه نفت در مسجدسلیمان، آبادان و تهران آغاز شد، اما در ادامه متوجه شدیم که ظرفیت ایجاد موزه‌های نفت بسیار بیشتر از آن چیزی است که ابتدا تصور می‌کردیم. نعمت اللهی از 3 موقعیت (کارخانه گوگردسازی و کارخانه تقطیر «بی بیان» و نیروگاه برق تمبی) در مسجدسلیمان نام برد که فعالیت آنها برای تبدیل شدن به موزه در دست انجام است و اظهارداشت: چنانچه بودجه لازم تأمین شود این طرح‌ها امسال به بهره برداری خواهد رسید.
وی از همکاری خوب پیشکسوتان و بازنشستگان صنعت نفت در این خصوص یاد کرد و گفت: بازنشستگان و قدیمی‌های صنعت نفت به خاطر عرقی که به نفت داشتند، اشیا، اسناد و مدارکی را که سال‌ها نزد خود حفظ کرده بودند به موزه نفت اهدا کردند. مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت با اشاره به اینکه مدارک و اشیای مزبور با نام فرد اهدا‌کننده در موزه‌های نفت به نمایش درخواهد آمد، افزود: از جمله این اشیا،عکس‌های یادگاری، تجهیزات قدیمی، لباس‌های کار، کارت‌های شناسایی و احکام کارگزینی‌کارکنان صنعت نفت است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6840/20/476281/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر