درباره شکسته شدن رکورد بازدید از کانال‌های تلگرامی و تصمیم‌های مردم

سرمایه اجتماعی را دوباره تعریف کنید!

سجاد صداقت
روزنامه نگار
«رکورد بازدید مطالب کانال‌های تلگرامی در تیرماه تحت تأثیر جام‌جهانی و روبات‌های تبلیغاتی تلگرامی شکست و در دو مقطع به شرایط پیش از فیلترینگ بازگشت.» این خبر که روز گذشته به نقل از آزمایشگاه شبکه‌های اجتماعی مجازی دانشکده برق و رایانه دانشگاه تهران اعلام شد، شاید در هیاهوی قیمت ارز و سکه چندان خبر مهمی نباشد. مانند بسیاری از خبرهای دیگر که در ابتدای انتشار، حتی ممکن است با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو و بتدریج با گذر از شرایط بحران و اتفاقات پس از آن به اخباری عادی تبدیل شود و در اصطلاح ارزش خبری خود را از دست می‌دهند. اما در این میان و در وزن‌دهی به نوع و شکل اخبار و میزان اهمیت آن‌ها، برخی از مسائل هستند که به‌دلیل عجین شدن با زندگی مردم هر اندازه‌ هم از حافظه تاریخی کوتاه مدت ما محو شوند یا اینکه ارزش خبری خود را از دست دهند باز هم نوع نگاه به آنها  نزد افکار عمومی به شکل دیگری خواهد بود. بدون شک خبر «بازگشت بازدید از مطالب کانال‌های تلگرامی در دو مقطع به شرایط پیش از فیلترینگ» یکی از آن جنس اخباری است که برای بخش مهمی از جامعه کنجکاوی‌برانگیز خواهد بود.
شاید نتوان در این فرصت کوتاه نگاهی مفصل به مقوله «تلگرام» برای جامعه ایرانی داشت اما آنچه را که می‌توان بخوبی از این خبر و آمارهای مربوط به این پیام‌رسان در ایران امروز فهمید این است که تلگرام به هر دلیلی به جزئی از زندگی مردم تبدیل شده است. بخش مهمی از جامعه به هر دلیلی همچنان از این پیام‌رسان فیلتر شده استفاده می‌کنند و ترجیح می‌دهند حتی محتوای فارسی تولید شده در فضای مجازی که براحتی از طریق وب‌سایت و دیگر شبکه‌های اجتماعی نیز می‌تواند در دسترس قرار گیرد را از تلگرام دنبال کنند. حتی با آنکه گزارش آزمایشگاه شبکه‌های اجتماعی مجازی دانشکده برق و رایانه دانشگاه تهران از «شیب نزولی بازدید مطالب کانال‌های تلگرامی در تیرماه» خبر می‌دهد اما همان «دو مقطع» یاد شده که بازدید به شرایطی بازگشته که پیش از فیلترینگ این پیام‌رسان وجود داشت، نشان از نکته‌ای به غایت مهم دارد.
طبق این گزارش در تاریخ 5 تیرماه میزان بازدید مطالب تحت تأثیر مسابقات جام جهانی به 71/1 میلیارد و روز 14 تیرماه تحت تأثیر بات‌های تلگرامی به 15/2 میلیارد بازدید در روز رسید. اتفاقی که نشان می‌دهد مردمی که بخش مهمی از آنها به خاطر فیلترینگ با مشکلات فراوانی به تلگرام وصل می‌شوند همچنان در بزنگاه‌ها ترجیح می‌دهند که اولین انتخابشان برای بازدید محتوای فارسی کانال‌های تلگرامی باشد. در تیرماه یک میلیارد و 281 میلیون بازدید به طور میانگین از مطالب کانال‌های تلگرامی انجام شده که بخوبی نشان‌دهنده این موضوع است که تلگرام همچنان یکی از ارکان مهم زندگی به سبک ایرانی است.
همه این آمار و ارقام گویای مطالبی بدیهی است. سرمایه اجتماعی یکی از آن مفاهیمی است که براستی توضیح دادن آن در عین پیچیدگی، بسیار می‌تواند ساده باشد. در برخورد با افکار عمومی و سرمایه‌های اجتماعی باید دست از نگاه صفر و یک برداشت و به این نتیجه رسید که در دنیای امروز تصمیم‌های از سر لجاجت قطعاً فرمانبرداران زیادی نخواهد داشت. بازگشت به جامعه و همراهی درست با مردمی که با اموری ساده، دلخوش و حافظه کوتاه مدت‌شان تقویت می‌شود، واقعاً کار دشواری نیست. فقط این مسأله به این نکته بستگی دارد که بتوانیم تعریفی درست از سرمایه‌های اجتماعی ارائه کنیم. کاری که گویا هنوز تدبیری برای آن اندیشیده نشده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6840/24/476318/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر