دیـــگه چه خبرادعای روزنامه عربی درباره احتمال گفت‌وگوی ایران و امریکا

خبر اول اینکه روزنامه رای الیوم نوشت: تهدیدات متقابل بین رؤسای جمهوری ایران و امریکا، در چارچوب استفاده از زبان جنگ به اوج خود رسیده است و این مسأله، فرضیه‌هایی مبنی بر اینکه امریکا در حال هموار کردن راه برای تقابل نظامی با ایران است را تقویت کرده است. این در حالی است که عده‌ای دیگر معتقدند این تهدیدات، به مسائل داخلی در ایران و امریکا برمی‌گردد. به گزارش «انتخاب»، در بخش دیگری از این گزارش آمده است: به نظر می‌رسد تهدیدات رد و بدل شده بین ایران و امریکا در چارچوب آمادگی برای احتمالات شروع مذاکراتی بین دو طرف قرار می‌گیرد، که چه بسا در هلسینکی در این مورد توافقی شده باشد؛ همانطور که ترامپ تصریح کرده که آماده رسیدن به توافقی واقعی با ایران است. به ادعای این روزنامه عربی، با وجود استفاده از زبان تهدید از سوی ترامپ و روحانی، سناریوی مذاکره بین ایران و امریکا نسبت به دیگر سناریوها احتمال بیشتری دارد.

 پشت پرده التهاب‌آفرینی در بازار ارز

خبر دیگر اینکه خبرگزاری ایرنا در گزارشی به پشت پرده بازار ارز پرداخته و نوشته که برخی صراف‌ها التهاب‌آفرینی می‌کنند. در این گزارش آمده است: برخی ناظران علت این وضعیت را خط و نشان رئیس کل جدید بانک مرکزی در روز معارفه می‌دانند که وعده داد بساط رانت ارزی را جمع می‌کند. واقعیت اینکه فساد ناشی از رانت ارزی، در سه ماه گذشته بازار محصولات پتروشیمی و فولادی را چنان در بازار سرمایه آلوده کرده بود که دلالان برای خرید به قصد صادرات این کالاها به صف می‌شدند؛ به نرخ ارز رسمی (4200 تومانی) مواد پتروشیمی و فولادی می‌خریدند اما با نرخ آزاد و غیررسمی در بازارهای همسایه می‌فروختند. اسامی این صرافی‌ها نزد ایرنا محفوظ است. پیگیری‌های ایرنا نشان می‌دهد، 2 صرافی قدرتمند که یکی از آنها به نهادهای قدرت متصل است (صرافی وابسته به بانک انصار) و تاکنون ارز اغلب پتروشیمی‌ها و معدنی‌ها را با رانت خود جذب کرده، از احتمال آزادسازی نرخ‌ها در باز ثانویه احساس خطر کرده‌اند.

 هجوم اتباع ترکیه به شهرهای مرزی ایران

شنیدیم که در پی افزایش نرخ ارز در ایران، اتباع ترکیه از طریق سه دروازه مرزی سروـ اسندره، رازی- کاپی کوی و گوربولاغ- بازرگان به ایران سفر کرده و اقدام به خرید مایحتاج و کالاهای مورد نیاز خود می‌کنند. به گزارش ایرنا، هنوز آمار دقیقی از سفر زمینی  این اتباع به ایران اعلام نشده ولی اصناف فعال در مرز اعلام کرده‌اند که حضور اتباع ترکیه در شهرهای مرزی ایران به طور چشمگیری افزایش یافته است. هم اکنون هر لیره ترکیه که خود شاهد افت 30 درصدی ارزش در سال جاری میلادی بود، با دو برابر افزایش نرخ، به قیمت 25 هزار ریال در شهرهای مرزی ایران خرید و فروش می‌شود. به این طریق عملاً قدرت خرید اتباع ترکیه در ایران به علت گران شدن نرخ ارز، طی چهار ماه اخیر دو برابر شده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6840/3/476367/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر