پیشقدم شدن هنرمندان برای خوب کردن حال مردم

همراه با گفتارهایی از حسام الدین سراج، بهمن فرمان آرا، سالار عقیلی و محمدجواد حق شناس درباره پیشنهاد همایون شجریان

ندا سیجانی
خبرنگار
هنوز یک ماه نشده که همایون شجریان کنسرت نمایش «سی» را برای همدلی با مردم به حالت تعلیق درآورد. برخی آماده نبودن این پروژه و جدایی بازیگرانی چون بهرام رادان، صابر ابر و برخی نیز مشکلات اسپانسر و پشتیبان مالی برنامه را دلیل اصلی این تعویق عنوان کردند اما حالا با گذشت چندهفته همایون شجریان اولین گام را برای اثبات همدلی خود با مردم برداشته و اعلام کرده، چنانچه مشکل مجوز نباشد، بدون هیچ انتفاعی برای ایرانیان کنسرت خیابانی گسترده برگزار می‌کند تا به تعبیر او «شاید دلمان در کنار یکدیگر آرام گیرد.» آرامش همان موهبت گمشده‌ای است که شاید خیلی از ما ایرانی‌ها دراخباراقتصادی و سیاسی اجتماعی این روزها به‌دنبالش می‌گردیم اما اهالی هنر و فرهنگ برای این موهبت پیشقدم شده‌اند.
البته حضور هنرمندان بویژه هنرمندان شاخص عرصه موسیقی در کنار مردم بی‌سابقه نیست؛ از آن روزها که اعضای کانون چاووش هم صدا با مردم «ایران‌ای سرای امید» را سر دادند تا هنگامه‌ای که محمدرضا شجریان کنسرت «هم نوا با بم» را برای ابراز همدردی و همدلی با زلزله زدگان شهر بم درکنار حسین علیزاده، کیهان کلهر و همایون شجریان برگزار کرد، تا همین چند ماه پیش که کنسرت خیریه گروه کامکارها با همراهی شهرام ناظری روی صحنه رفت. کنسرتی که عواید آن به زلزله زدگان کرمانشاه اختصاص داشت. اما امروز هنرمندان بسیار    مصمم تر از گذشته در کنار مردم حضور پیدا کرده‌اند ودر فضاهای‌های مجازی برای کارهای فرهنگی پیشقدم شده‌اند. همایون شجریان یکی ازهمین هنرمندان است هنرمندی که پا جای پای پدر گذاشته و میراثداراوست. این اقدام همایون یک اتفاق تازه در حوزه فرهنگ و هنر است و امید می‌رود در برگزاری این اتفاق بزرگ، نهاد‌ها و ارگان‌هایی چون نیروی انتظامی، سازمان اماکن، شهرداری، شورای شهر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری‌های لازم را داشته باشند.
اعلام آمادگی دفتر موسیقی برای صدور مجوزهای کنسرت رایگان
به‌دنبال اعلام آمادگی برخی هنرمندان موسیقی برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی رایگان به‌منظور امیدافزایی و نشاط بخشی به قشرهای مختلف جامعه، دفتر موسیقی نیز همگام با این حرکت مثبت، برای صدور مجوز این نوع کنسرت‌ها اعلام آمادگی کرد. دفتر موسیقی ضمن تشکر از هنرمندانی که در همه فراز و فرودهای تاریخی، کنار مردم ایستاده‌اند، برای صدور سریع مجوزهایی برای این کنسرت‌ها آمادگی خود را اعلام کرد تا با همکاری و همیاری سایر ارگان‌ها و نهادهای مؤثر بویژه شهرداری و نیروی انتظامی سهم خود را ایفا کند.
حال خوب برای مردم
محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در مورد همکاری شهرداری تهران با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص برگزاری کنسرت درفضای باز یا کنسرت‌های خیابانی به «ایران» گفت: اعلام برگزاری کنسرت خیابانی همایون شجریان کاری بسیار ارزنده و بسیار قابل تحسین است و طبیعتاً با وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت‌و‌گو خواهیم کرد تا مقدمات صدور مجوز این درخواست فراهم شود.
به گفته او، برگزاری چنین کنسرت‌هایی نیازمند فضایی مناسب است، بنابراین پیشنهاد ما ورزشگاه آزادی و بوستان‌های بزرگ تهران است چرا که امکان حضور قابل توجهی از مردم را فراهم می‌کند و البته تمامی اینها منوط به صدور مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. لازم به ذکر است اگر نظر خود آقای شجریان یکی از بوستان‌های تهران باشد باید هر چه سریعتر فضای مناسب اجرای برنامه معرفی شود تا بتوانیم با این کار ارزشمند حال خوبی برای مردم فراهم کنیم.
حق شناس گفت: شاید عنوان «کنسرت خیابانی» واژه درستی نباشد چرا که طبیعتاً این کنسرت با یک گروه بزرگ برگزار می‌شود، بنابراین این گروه بزرگ برای استقرارشان نیازمند ابزار‌ها و بستر مناسب هستند و در خیابان این امکانات و حتی انتقال صدای خوب مهیا نیست اما اگر بخواهیم تعبیر صحیح تری برای آن به‌کار ببریم یا باید بگوییم موسیقی خیابانی یا کنسرت در فضای باز که طبیعتاً هردو ابعاد خود را دارند و مورد استقبال قرارمی گیرند.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران بیان کرد: موسیقی امروز بخشی از زندگی مردم است و می‌تواند در کنار مردم، همراه با شادی‌ها، غم و غصه‌ها یا واقعیات زندگی آنها باشد. لذا اگر جامعه هنرمند بخواهد در بطن مردم حضور داشته باشد و آنها را درک کند یکی از حوزه‌های کاربردی آن عرضه موسیقی یا کنسرت‌های خیابانی است اما کنسرت در فضای باز به سبب اینکه جمعیت انبوهی را به خود جلب می‌کند ساز و کار خاص خود را دارد. ما نمی‌توانیم در محلی که گنجایش آن 500 نفراست و مدیریت آن به سختی انجام می‌شود 1000 نفر را دعوت کنیم با این اتفاق نه تنها حال خوب به مردم منتقل نمی‌شود بلکه ممکن است جمعیت حاضر هم آسیب ببینند. از این رو، برای برگزاری کنسرت‌ها درفضای باز نیاز به سازماندهی تخصصی و بستر‌سازی داریم. همچنین بر اساس قانون عرضه و تقاضا باید ببینیم چه تعداد متقاضی از چنین کنسرت‌هایی استقبال می‌کنند تا براین اساس برنامه‌ریزی و زمان‌بندی و جانمایی شود.
همقدم با مردم
سالار عقیلی از خوانندگان موسیقی سنتی ایران نیز در مورد برگزاری کنسرت‌های خیابانی می‌گوید: از این خبر بسیارخوشحال شدم و از آن استقبال می‌کنم. به عقیده من در چنین شرایطی چه خوب است که هنرمندان تأثیرگذار در کنار هم و بایکدیگر متعهد شوند. هنرمندان در جامعه، در زندگی و روحیه مردم اثر گذارند بنابراین بایستی همدل و هم سو با مردم در حرکت باشند. او افزود: برگزاری کنسرت خیابانی یک کار مردمی است و قطعاً این همکاری از سوی شهرداری و مسئولان ارشاد هم صورت خواهد گرفت چرا که این عزیزان از جنس خود مردم هستند و مشکلات آنها را بخوبی درک می‌کنند.مشکل مردم مشکل همه ما است بنابراین به شخصه در همقدم شدن با مردم عزیز سرزمینم کوتاهی نخواهم کرد و من نیز برای کنسرت خیابانی اعلام آمادگی می‌کنم.
 ابراز همدردی با مردم
حسام‌الدین سراج از دیگر خوانندگان مطرح موسیقی سنتی ایران نیز دراین باره گفت: اگر مشکل مجوز وجود نداشته باشد من نیز بسیار علاقه‌مند هستم برای مردم کنسرت خیابانی رایگان برگزار کنم. فضای موجود و مشکلات اقتصادی مردم را بسیار غمزده کرده به‌همین سبب بسیار مشتاق هستم با مردم سرزمینم اظهار همدردی کرده تا با انجام چنین حرکت‌های فرهنگی بتوانیم بخشی از غم‌های مردم را بکاهیم.
 شعور اجتماعی
بهمن فرمان آرا تهیه‌کننده و کارگردان مطرح سینما نیز درسخنانی کوتاه به «ایران» گفت: همایون شجریان نه تنها میراثدار صدای پدرش [استادمحمدرضا شجریان] است، بلکه شعور اجتماعی پدر را نیز به ارث برده است. من این پیشنهاد را به فال نیک می‌گیرم و آن را ناشی از شعور یک هنرمند می‌دانم.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6841/1/476495/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر