آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ

بخش 13 بنن مبارز


مایکل وولف
مترجم: مهوش غلامی
وقتی کتی والش نزد بنن آمد تا بگوید از کاخ سفید می‌رود، بنن هم به والش گفت او نیز احساس یک زندانی را دارد.
10 هفته بعد از ورود به کاخ سفید، به‌نظر می‌رسید تسلط استیو بنن بر برنامه ترامپ یا حداقل، خود ترامپ، از بین رفته است. بدبختی فعلی او، هم ماهیتی همگانی داشت – سرزنش مردی از خودش که باور داشت در سطح اخلاقی بالاتری نسبت به دیگران زندگی می‌کند – و هم اساساً نوعی انسان گریزی بود. او به‌عنوان مردی که از میانسالی گذشته و ناسازگار و ضد اجتماعی شده مجبور بود بسیار تلاش کند تا با دیگران کنار بیاید، تلاشی که اغلب خوب پیش نمی‌رفت. مهمتر از همه، او به‌دلیل وجود دونالد ترامپ، بدبخت بود، مردی که بیرحمی هایش، حتی در حالت معمول، بزرگ و وقتی واقعاً علیه شما می‌شد، غیرقابل تحمل بود.
شبی در اوایل بهار که به شکلی غیرعادی گرم بود بنن در دفتر رینس پریبوس نشسته بود و در شیشه‌ای تمام قد دفتر رو به پاسیونی که داربستی از گیاهان سبز داشت باز بود. او و پریبوس که حالا دوستان صمیمی و در مخالفت با جاروانکا، هم پیمان بودند، میزی در خارج از دفتر چیده بودند و هنگام گفت‌و‌گو بنن گفت:‌ «من از اینکه در ستاد باشم متنفر بودم، از دوره انتقال قدرت متنفر بودم، از اینکه اینجا در کاخ سفید هستم بیزارم.»
اما به اعتقاد او، بنن به یک دلیل اینجا بود و آن داشتن این اعتقاد راسخ بود – اعتقادی که نمی‌توانست آن را مخفی نگه دارد و بنابراین مرتباً به جایگاه خود نزد رئیس جمهوری صدمه می‌زد – که تلاش‌های او بوده که همه را در اینجا گرد آورده است. حتی مهمتر از این، او تنها کسی بود که هر روز سر کار حاضر می‌شد و به آرمان واقعاً ایجاد تغییر در کشور متعهد بود. تغییر سریع، بنیادی و واقعی.
ایده دو دستگی رأی دهندگان – ایالت‌های آبی و قرمز، دو جریان مخالف ارزشی، دو گروه جهان وطن و ناسیونالیست، دو گروه طرفدار ثبات و انقلاب پوپولیستی – نوعی مختصر‌نویسی بود که رسانه‌ها برای دوره نگرانی فرهنگی و آشفتگی سیاسی و در سطح وسیع تر، برای کسب وکار طبق معمول به‌ کار می‌بردند. اما بنن معتقد بود، این شکاف و دو دستگی واقعی است. امریکا تبدیل به کشوری تقسیم شده بین دو گروه متخاصم شده بود. یک گروه برنده و گروه دیگر الزاماً بازنده می‌شد، یا یک گروه مسلط و گروه دیگر در حاشیه قرار می‌گرفت.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6848/22/477656/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر