باید ها و نباید های استفاده از لنزهای چشمی


دکتر علی میرزا جانی
رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران
دختری 24 ساله هستم که دچار نزدیک‌بینی شده‌ام. استفاده از عینک برایم سخت است و مدام عینکم را جا می‌گذارم. دوستم از لنز تماسی، به جای عینک استفاده می‌کند و به گفته خودش حتی گاهی از شب‌ها هنگام خواب هم لنزهایش را از چشمش خارج نمی‌کند. در یک کلام با لنز خیلی راحت است. لطفا مرا راهنمایی کنید که آیا واقعاً لنزی هست که بتوان به صورت 24 ساعته از آن استفاده کرد؟ در صورت استفاده از لنز، چه نکاتی را باید رعایت کنم که به سلامت چشم‌هایم آسیب نرساند؟
لنزهای تماسی یکی از بهترین جایگزین‌های عینک برای اصلاح عیوب انکساری به شمار می‌آید. این لنزها انواع مختلفی دارد که تنها برخی از آنها را می‌توان هنگام خواب هم در چشم نگه داشت. بهتر است بدانیدکه همه نمی‌توانند از این لنزها استفاده کنند. لنزها یا عدسی‌های چشمی حتماً باید با توجه به ویژگی‌های چشم بیمار توسط چشم پزشک یا اپتومتریست انتخاب و تهیه شود. میزان اکسیژن‌رسانی، نوع قرارگیری روی قرنیه چشم، ضخامت و نرمی لنز و همچنین فیزیولوژی چشم و میزان خشکی چشم گزینه‌هایی هستند که هنگام تجویز مورد توجه قرار می‌گیرند.
نکته مهم دیگر این است که اگر لنزهای معمولی را هنگام خواب از چشم خود خارج نکنید قطعاً با چشم‌های متورم و دردناک بیدار خواهید شد. البته در مورد لنزهای 24 ساعته هم باید بگویم که اگر هنگام خواب از چشم خارج شوند ایمن‌تر است.
در مورد سؤال دوم شما باید بگویم که در گام نخست شرایط استفاده از لنزهایتان را از اپتومتریست یا چشم پزشکی که لنز را در اختیار شما قرار داده است بپرسید و به درستی رعایت کنید، یکی از این موارد مدت زمان استفاده از لنز در طول روز است که باید به درستی رعایت شود تا اکسیژن‌رسانی به چشم شما دچار اختلال نشود. حتماً قبل از گذاشتن لنز روی چشم یا برداشتن آن دست هایتان را با آب و صابون بشویید و خشک کنید. در محیط‌های آلوده از نظر گرد و خاک و دود در هوا حضور کمتری داشته باشید.
به‌طور کلی توصیه من به شما و کلیه افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند این است که حتماً لنز خود را از چشم پزشک یا اپتومتریست تهیه کنید و با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی هنگام استفاده از لنز، چشم‌های خود را از آسیب در امان بدارید.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6852/16/478212/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر