آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ

جست‌و‌جوی استراتژیست برای استراتژیست


مایکل وولف
مترجم: مهوش غلامی
خانواده مرسر معتقد بودند بدون ترامپ، ریاست جمهوری او، یا حداقل، آن ریاست جمهوری‌ای که آنها در تصور خود داشتند (و بهای آن را می‌پرداختند) به خط پایان می‌رسید. مرکز توجه این شد که چگونه زندگی استیو را بهتر کنند. او را وادار کردند قول دهد در یک زمان مناسب استعفا می‌کند – دیگر لازم نبود در اطراف بچرخد تا شاید ترامپ برای صرف شام به همراهی کسی نیاز داشته باشد (اخیراً جارد و ایوانکا به هر صورت ممکن مانع این می‌شدند.) راه حل شامل جست‌و‌جویی بنن برای بنن – یک استراتژیست ارشد برای استراتژیست ارشد – بود. در ماه مارس، خانواده مرسر با رئیس جمهوری به آتش بس توافقی رسیدند. بنن اخراج نمی‌شد. هر چند این متضمن هیچ چیز در مورد نفوذ و جایگاه او نبود، اما برای او و همپیمانانش وقت می‌خرید. می‌توانستند دوباره گروه جدیدی را تشکیل دهند. هر معاون رئیس جمهوری به اندازه آخرین توصیه خوبی که می‌کرد خوب بود و از این نظر، بنن معتقد بود بی‌کفایتی رقبایش – کوشنر و همسرش – سرنوشتشان را رقم خواهد زد.
هر چند رئیس جمهوری موافقت کرد بنن را اخراج نکند، اما در عوض به کوشنر و دخترش امتیازی داد: نقش هر دوی آنها را ارتقا می‌دهد.
در 27 ماه مارس اداره مبتکرین امریکا تأسیس شد و کوشنر به ریاست آن منصوب شد. مأموریت تعریف شده آن عبارت بود از کاهش بوروکراسی اداری – یعنی، کاهش آن با ایجاد تعداد بیشتری از آن، کمیته‌ای برای پایان دادن به کمیته‌ها. علاوه براین، گروه جدید کوشنر تکنولوژی داخلی دولت را بررسی و مطالعه می‌کرد، روی ایجاد شغل تمرکز می‌کرد، سیاست‌هایی را در مورد کارآموزی تشویق و توصیه می‌کرد، فهرستی از کارها با شراکت دولت را فراهم می‌کرد و در زمینه مبارزه با مواد مخدر کمک می‌کرد. به عبارت دیگر، کارها طبق روال معمول پیش می‌رفت اما با یک شور و هیجان جدید نسبت به دولت.
اما معنی واقعی آن این بود که یک کادر داخلی خاص کوشنر در کاخ سفید در اختیار کوشنر گذاشته شد، تیمی از افرادی که نه تنها در پروژه‌های تحت حمایت کوشنر–همگی مغایر پروژه‌های بنن – فعالیت داشتند، بلکه به شکلی وسیع‌تر همان‌طور که کوشنر برای یکی از کارکنان توضیح داد، روی توسعه محدوده تحت کنترل او کار می‌کردند. کوشنر حتی «منشی ارتباطات»، سخنگوی وفادار و تبلیغاتچی خاص خود را داشت. اقدامی بوروکراتیک بود که نه تنها ارتقای موقعیت کوشنر بلکه نابود کردن استیو بنن را در نظر داشت.
دو روز بعد از اعلام شدن ارتقای پایگاه قدرت جارد، به ایوانکا هم رسماً شغلی در کاخ سفید داده شد: مشاور رئیس جمهور. او از همان ابتدا مشاوری کلیدی برای همسرش – و همسرش برای او – بود. با این حال، این نوعی تحکیم یک شبه قدرت خانواده ترامپ در کاخ سفید بود. این، نوعی کودتای بوروکراتیک مهم، کاملاً با هزینه استیو بنن، بود: کاخ سفیدی که دچار دو دستگی بود اکنون تحت نظر خانواده ترامپ کاملاً یکپارچه شده بود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6856/22/478934/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر