کودتای۲۸ مرداد و خطای استراتژیک ترامپ!


غلامعلی دهقان
فعال سیاسی

مهم‌ترین درس حــــــوادث تاریخی عبرت آموزی از‌ آنها برای آینده است. موضوعی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. برای مثال قضیه کودتای۲۸مرداد۱۳۳۲ هم می‌تواند عبرت آموز برای سیاستمداران داخلی باشد و هم خارجی اگر گوش شنوایی باشد. بیش ازاین درمواردی از عبرت‌های آن برای داخلی‌ها گفته شده است.
۱- بـــــــــــــــــــــــــــــــــا رأی‌آوری آیزنهاور درآبان۱۳۳۱شاهد چرخش شدیدی درسیاست خارجی امریکا علیه مصدق بودیم. تقارن به قدرت رسیدن چرچیل درانگلیس وآیزنهاور در امریکا نشانی از همگرایی محافظه کاران انگلیسی و جمهوریخواهان امریکایی علیه نهضت ملی شدن نفت ایران بود که خروجی آن وقوع کودتای۲۸مردادسال۱۳۳۲وعزل مصدق بود.
۲-موفقیت امریکا درشکست ملی شدن نفت ایران وسرنگونی مصدق گرچه درکوتاه مدت و میان مدت منافع آنان را ازجمله شراکت دراستخراج نفت ایران با مشارکت۴۰درصدی۷خواهران نفتی امریکا تأمین کرد و از سویی سبب شد تا تب ملی شدن نفت به دیگرکشورهای نفتی منطقه سرایت نکند، اما در درازمدت یک خطای استراتژیک بود.
۳-حضور۲۵ساله امریکا در ایران و حمایت تام وتمام ازپهلوی دوم سرانجام با انقلاب توده‌ها روبه‌رو و شعار بعد از شاه نوبت امریکا است، سرانجامی بهتر از اشغال سفارت امریکا نداشت.
۴- اگر امریکایی‌ها در قضیه نفت عاقلانه عمل می‌کردند و در سقوط دولت مصدق که پایگاه قابل توجهی درمیان مردم داشت مشارکت نمی‌کردند و به آینده می‌اندیشیدند هرگزخود را با وضعیت چهاردهه اخیر روبه‌رو نمی‌دیدند. تعجیل درسرنگونی یک دولت ملی وخواهان یک نظام وابسته سبب شد تا سالیانی بعد و پس‌از وقوع انقلاب جایگاه خود را درایران ازدست داده و درمنطقه از موقعیت لرزانی برخوردارشوند.
۵- ظاهراً قرار نیست از تاریخ درسی گرفته شود. ترامپ همان راهی را می‌رود که آیزنهاور رفت. تصمیم ترامپ نسبت به ایران فقط کدورت‌ها را بیشتر و خشم انقلابی ایرانیان را بیشترمی‌کند. ترامپ هم ممکن است درکوتاه مدت ازمزایای برخورد با ایران همانند بخشش‌های بن سلمان و تعریف‌های نتانیاهو برخوردار باشد اما قطعاً با خطای استراتژیک خود اشتباه دیگری را دربرابرایران تکرار می‌کند. ‌ای‌کاش پیام فرجام کودتای ۲۸مرداد ۱۳۳۲ را ترامپ درک کند. ایرانی پا برجا است.
 
 
آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6856/3/478938/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر