لزوم بازسازی اعتماد عمومیفاطمه سعیدی
نماینده مجلس شورای اسلامی
مهاجرت نخبگان به خارج از کشور نه برای کسب تخصص بالاتر و بازگشت به کشور که برای زندگی در جایی دیگر که قدرشان را بدانند و آسوده‌تر زندگی کنند همواره در ایران مطرح بوده است البته باید اشاره کرد در سال هایی هم شتاب آن افزایش و گاهی هم کاهش یافته است. اما در چه شرایطی این شتاب کاهش می‌یابد؟ بدیهی است هرچه امید به آینده و اطمینان از شرایط کشور بهبود یابد، تلاش برای خروج و جست‌و‌جوی زندگی آرام در کشوری دیگر نیز کاهش می‌یابد. در عین حال هرچه شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور نابسامان‌تر و افق پیش‌رو تاریک‌تر باشد خروج افراد از کشور نیز بیشتر خواهد شد.
 از این منظر بدون دسترسی به آمار دقیق و مقایسه آن با گذشته می‌توان حدس زد که شیب خروج نخبگان از کشور تندتر از قبل شده است. این موضوع البته آسیب بزرگی به نظام سیاسی و ساختار اجتماعی ما وارد می‌کند که نباید تنها از یک منظر به آن نگریست. مهاجرت نخبگان از کشور خود معلول عوامل دیگری است که تا آنها حل نشود نمی‌توان انتظار داشت این مسأله نیز حل و فصل شود.
بنابراین ابتدا باید دید چرا افق پیش روی جوانان و بویژه نخبگان آن چنان که باید روشن نیست. مشکلات اقتصادی و ناامنی روانی که البته دومی را می‌توان نشأت گرفته از همان علت اول دانست مهم‌ترین دلایل برای این معضل است. بنابراین باید در گام اول همه به کمک دولت بیایند تا بتواند آرامش را به جامعه برگرداند و اعتماد میان مردم و حاکمیت افزایش یابد. هرچه ما در جهت افزایش اعتماد میان مردم و حاکمیت حرکت کنیم نخبگان و دانش‌آموختگان نیز از آن مستثنی نیستند و شاهد کاهش خروج آنها از کشور خواهیم بود.
امروز در شرایطی به سر می‌بریم که از یک سو دشمنی امریکا و از سوی دیگر برخی بی‌تدبیری‌های داخلی بر تنور ناامیدی مردم می‌دمد. مهم‌ترین وظیفه همه کسانی که دغدغه سربلندی ایران را دارند این است که نگذارند امواج ناامیدی توده‌های مردم و نخبگان را درگیر کند. برای دفع این خطر هر قشر و گروهی وظیفه‌ای خاص بر دوش دارد. مسئولان قوای مختلف باید برای حل مشکلات مردم تمام توان خود را به کار گیرند و نخبگان و رسانه‌ها باید این تلاش مؤثر را به آحاد جامعه منتقل کنند.
 امروز آنچه برای حل مشکلات اهمیت دارد تعمیق انسجام درونی در کشور است. اگر این انسجام به شکل مطلوبی پیش رود اثر‌گذاری آن در همه جنبه‌ها از جمله موضوع این یادداشت دیده خواهد شد. همچنین باید با ارج‌گذاری تلاش‌های علمی دانشجویان و متخصصان داخلی آنها را به تلاش در کشور ترغیب کرد. هرچه تلاش متخصصان داخلی بیشتر و بهتر دیده شود و از توان آنها استفاده شود قطعاً میان ماندن و رفتن شانس انتخاب ماندن در کشور افزایش می‌یابد. ما نیازمند بازسازی اعتماد عمومی هستیم و این بازسازی جز با شفافیت و استفاده از همه ظرفیت‌های داخلی و انسجام و وحدت به دست نمی‌آید.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/14/481599/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر