فیلم دیدن بدون ترس زلزله
یگانه خدامی
حتماً یادتان می‌آید که چند ماه پیش در کرمانشاه زلزله شدیدی آمد. شاید خودتان هم جزو کسانی باشید که همراه پدر و مادرتان به زلزله‌زده‌ها کمک کردید.
شرایط زندگی مردم این مناطق هنوز زیاد خوب نیست برای همین کسانی هستند که هر طور که می‌توانند به زلزله‌زده‌ها کمک می‌کنند. آنها بچه‌ها را هم در کمک‌هایشان فراموش نمی‌کنند. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چند روز پیش در 4 شهر و روستا یعنی سرپل‌ ذهاب، ثلاث باباجانی، ازگله و کوئیک حسن با همکاری شرکت فیلیمو برای بچه‌ها فیلم و انیمیشن نمایش دادند. بچه‌های مناطق زلزله‌زده هنوز هم می‌ترسند چون در شهرهایشان پس‌لرزه‌های زیادی می‌آید. خیلی‌هایشان در کانکس زندگی می‌کنند و خانه‌ای ندارند. دل‌شان شور می‌زند که نکند دوباره زلزله شدیدی بیاید اما این فیلم‌ها کمک کرد آنها چند ساعتی مثل همه بچه‌ها بدون فکر و دلشوره زلزله کنار یکدیگر بخندند و شاد باشند.
فیلم‌ها هم همان‌هایی بود که حتماً شما هم دوستشان دارید؛ انیمیشن‌های فردیناند، ماشین‌ها، زوتوپیا، بچه رئیس و همسایه من توتورو و فیلم بالش‌ها.
اسم این طرح «تماشای زندگی» بود و بچه‌ها از آن خیلی استقبال کردند و دوستش داشتند. از وقتی ماشین کانون وارد منطقه زندگی‌شان می‌شد، دورش جمع می‌‎شدند و می‌پرسیدند چه زمانی برنامه شروع می‌شود و دوستانشان را هم خبر می‌کردند تا بیایند. بعد روی حصیرهایی که برایشان انداخته بودند، می‌نشستند و روی یک پرده بزرگ فیلم‌ها را کنار بچه‌های دیگر و حتی بزرگترهایشان می‌دیدند. با همین کار چند ساعتی ترس‌هایشان از یادشان رفت و آرامش پیدا کردند.
بچه‌ها بعد از نمایش فیلم برای کسانی که این کار را برایشان انجام می‌دادند، نقاشی می‌کشیدند یا دعوتشان می‌کردند با آنها غذا و چای بخورند و به این شکل از آنها تشکر می‌کردند. اتفاقات بامزه هم در این روزها افتاد. مثلاً برای تولد یکی از بچه‌ها عکس او را روی صفحه نمایش بزرگ انداختند و چند دقیقه همه با هم آهنگ تولدت مبارک را خواندند. بچه‌های سرپل‌ذهاب، ثلاث باباجانی، ازگله و کوئیک حسن حتماً این شب‌ها به یادشان می‌مانَد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/16/481605/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر