دگرخوان
فرصتی برای تحقیر ترامپ/ حسین شریعتمداری
امسال اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حالی برگزار می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا ریاست دوره‌ای و یک ماهه شورای امنیت سازمان ملل را برعهده دارد. اعزام نیروهای پاسدار صلح، تصویب تحریم‌های بین‌المللی و اعطای اجازه استفاده از نیروی نظامی علیه کشورهای دیگر و... از جمله اختیاراتی است که در حوزه وظایف این شورا قرار دارد. شورای امنیت سازمان ملل و مجمع عمومی این سازمان ضمن آنکه مسئولیت‌ها و شرح وظایف جداگانه‌ای دارند ولی برای آنها وظایف و اختیارات مشترکی نیز تعریف شده است به‌گونه‌ای که رئیس ‌شورای امنیت سازمان ملل متحد، بعد از دبیر کل این سازمان دومین جایگاه را در اختیار دارد.
ریاست دونالد ترامپ بر شورای امنیت سازمان ملل اگرچه دوره‌ای و یک ماهه و بر اساس حروف اول نام کشورها (به زبان انگلیسی) است، ولی به هر حال، امروز دونالد ترامپ رئیس جمهوری هتاک، خونریز و غارتگر امریکا که هیچ فرصتی را برای کینه‌توزی و دشمنی با ایران اسلامی و اهانت‌های پی در پی به مردم ایران و... از دست نداده، بر این کرسی تکیه زده است و اکنون فرصت مناسبی به دست آمده است که رئیس جمهوری کشورمان با اعتراض رسمی و آشکار به ریاست ترامپ بر شورای امنیت سازمان ملل متحد از شرکت در مجمع عمومی سالانه این سازمان خودداری کند تا از این طریق و با تحقیر ترامپ، لااقل به بخشی از اهانت‌های امریکا علیه ایران و مردم ایران پاسخ داده باشد.

FATF به کدام سو می‌رود؟/ مهدی پازوکی
FATFیک سازمان بین‎المللی نیست بلکه مجموعه مقررات بین‎المللی برای اقدام مالی در جهت شفافیت است. برای حضور در سیستم بانکی جهان بسیاری ازکشورها آن را پذیرفته‌اند. این موضوع مانند فیفا در فوتبال است، یعنی نباید برخلاف مقررات فیفا عمل کرد.FATF مجموعه مقررات برای تعامل بانکی با جهان است، بنابراین تصویب این طرح منفعت‌هایی دارد... تصویب این طرح توسط ایران، سیگنال مثبت به بازار ارز می‎دهد.
بانک مرکزی و مقامات ارشد اقتصادی باید از شورای امنیت ملی درخواست کنند که اطلاعاتی را در مورد این مقررات به مجلس، قوه قضائیه و دولت ارائه دهد و براساس اجماع، تصمیم مناسب در راستای منافع ملی کشور اتخاذ شود. کشورهایی مثل عراق، روسیه، چین، ترکیه و حتی سوریه نیز این مقررات را پذیرفته‎اند. یکی از دلایلی که کشور ما بیشترین فرار مالیاتی را دارد این است که سیستم پولی و بانکی ما شفافیت لازم را ندارد و صورت مالی بانک‌های ما چه دولتی و چه خصوصی دچار مشکلات فراوان است و تصویب این طرح تا حدودی موجبات ثبات سیستم اقتصادی ایران را فراهم خواهد کرد.
 
مصداقی از اقتصاد رفاقتی/
غلامحسین حسن تاش
کشور بسیار جالبی داریم. اتفاقاتی در آن می‌افتد که خارق‌العاده است، یعنی حداقل در عادت هیچ کشور پیشرفته و حتی کمی پیشرفته هم نیست، شاید عقل شان نمی‌رسد یا عواطف شان ضعیف است! یک نفر که به همراه نفراتی از بستگان خود سی و چند سال است (البته با یکی، دو وقفه زمانی)تجارت یکی از مهم‌ترین کالاهای انحصاری صادراتی دولت و بعضی مشتقات آن را در تسخیر خود دارد، یکی دو سال در میان، طرفیت خود را در این تجارت عوض می‌کند. چند روز پیش در راهروهای دستگاه دولتی که این تجارت مربوط به آن است در موضع خریدار یا دلال یک خریدار رفت و آمد داشت و برای چند دلار و سنت تخفیف گرفتن چانه می‌زد.
پریروز از بالاترین مقام همان دستگاه حکم گرفت که مسئول همان تجارت باشد و تمام بخش‌ها و شرکت‌های مربوط به فروش آن محصولات زیر نظر او قرار گرفت. تا دیروز ضوابط فروش و قیمت را تعیین می‌کرد. دوباره امروز از همه سمت‌های دولتی خود استعفا داد و به خریدار یا دلال خریدار تبدیل شد. گاهی هم تحریم و پساتحریم بهانه خوبی بوده است برای از موضع خریدار به موضع فروشنده رفتن یا برگشتن از بخش دولتی به بخش خصوصی. تا فردا، کجای این تجارت باشد.کسی که با خود شطرنج بازی می‌کند، باخت هم خواهد داشت.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/6/481625/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر