لزوم اصلاح و بازنگری طرح تکریم هنرمندان

چه کسانی و چرا باید تکریم شوند؟


مریم سادات گوشه
روزنامه‌نگار

اواسط دهه هفتاد بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرحی را به‌ نام طرح تکریم به تصویب رساند. براساس این طرح قرار شد مبلغی نزدیک به 200 هزار تومان برای قدرشناسی از هنرمندان پیشکسوتی که گواهینامه درجه یک هنری دارند و در رشته خود صاحب سبک هستند، پرداخت شود.
این مبلغ گرچه در همان دهه هفتاد مبلغ فوق‌العاده‌ای به حساب نمی‌آمد، اما در هرصورت رقم نسبتاً قابل توجهی برای قدردانی از هنرمندان بود و می‌شد از آن دفاع کرد؛ اما با گذشت دو دهه و با توجه به تورم، این مبلغ امروز ارزش مادی آن روز خود را از دست داده و حالا مدیران وزارت فرهنگ قول می‌دهند که آن را از اول مهرماه به 800 هزار تومان برسانند! آن هم به پیشکسوتان بالای 60 سال، که بیش از 35 سال سابقه آفرینش هنری و گواهینامه درجه یک هنری داشته باشند و تازه از فیلتر تأیید شورای ارزشیابی هنرمندان نیز بگذرند. خبری که هفته گذشته
سید حسین سیدزاده مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در نشست خبری به اصحاب رسانه داد.
البته این مبلغ هم به قول سیدزاده«گرچه ناچیز است و ما در بسیاری از مواقع شرمنده هنرمندان هستیم، اما این مبلغ فقط به بهانه قدرشناسی پرداخت می‌شود.»
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی نیزچندی پیش درباره این طرح و مبلغ آن گفته بود:«ما با وجود تمام منابع محدودمان آن را از حدود ۲۰۰ هزار تومان چند برابر کرده‌ایم و از شهریور به ۸۰۰ هزار تومان خواهد رسید.»
اما نکته حائز اهمیت در خصوص افرادی است که مورد تکریم این طرح قرار می‌گیرند و البته طرحی که به نظر می‌رسد بعد از گذشت بیش از بیست سال نیاز به بازنگری دارد. حتی به نظر می‌رسد نام این طرح (تکریم) نیز که چندان خوشایند اصحاب فرهنگ و هنر نیست، نیاز به تغییر دارد.
در گذشته هنرمندان صاحب سبک بسیاری بودند که مشاغل دیگری داشتند و به خاطر بالا رفتن حقوق و مزایای شان، وزارت فرهنگ به آنها گواهینامه درجه یک هنری (که معادل مدرک دانشگاهی است) می‌داد و از هنرمندانی که نیاز به حمایت داشتند، تکریم می‌کرد.
حالا صندوق هنر شرایط تکریم را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که فقط آنهایی که صاحب سبک هستند و این گواهینامه را دارند، تکریم شوند؛ چه نیاز داشته باشند و چه نداشته باشند.
در هر صورت ناگفته پیداست که این مبلغ برای یک استاد درجه یک صاحب سبک بسیار ناچیز است؛ بخصوص آن دسته از هنرمندانی که با سیلی صورت سرخ می‌کنند و این مبلغ هم دردی از آنها دوا نمی‌کند.
هنرمندانی که نیاز به طرح تکریم ندارند از فهرست خارج می‌شوند
محمدرضا اسدزاده رئیس شورای عالی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشوردر پاسخ به «ایران» در خصوص لزوم بازنگری در طرح تکریم هنرمندان می‌گوید: «بحث تکریم هنرمندان از زمان قبل از انقلاب هم مطرح بود. آن زمان رقمی را برای هنرمندانی که نیاز مالی داشتند، مشخص کردند. اکنون هم فراتراز بحث رقم باید به این مسأله پرداخت که چه کسانی و به چه دلیلی باید تکریم شوند؟ این‌طور نیست که هر کسی گواهینامه درجه یک هنری دارد، این مبلغ را بگیرد.»
اودر ادامه افزود: «این طرح اکنون در شاخصه‌های مبالغ حمایتی در حال بازنگری و تدوین است. بنابر این اساساً اینکه به همه هنرمندانی که گواهینامه درجه یک هنری دارند این مبلغ پرداخت شود، نادرست است. اکنون شورایی متشکل از اعضای شورای عالی ارزشیابی هنرمندان و صندوق هنر در حال بررسی است. یکشنبه هفته گذشته نیز در سازمان سینمایی با استادان این حوزه این بحث مطرح بود و قرار است حوزه‌های نویسندگان، شعرا، تئاتر و هنرهای سنتی میراث فرهنگی را با حضور استادان آن حوزه به‌ صورت جداگانه بررسی کنیم.»
اسدزاده توضیح داد:«در طرح جدید پس از ارزیابی و بازنگری فهرست کاملی که تاکنون تکریم می‌شدند، آن دسته از افرادی که نیازمند این مبلغ نیستند از فهرست خارج می‌شوند. اکنون در این شرایط اقتصادی کار بسیار بزرگی است که وزیر فرهنگ توانستند این مبلغ را چهار برابر افزایش دهند.»
او در خصوص اینکه برخی هنرمندان پیشکسوت به خاطر مبلغ کم این طرح آن را در‌شأن گواهینامه درجه یک هنری نمی‌دانند، افزود: «این طرح به‌ شأن و ساحت هنرمندان آسیبی وارد نمی‌کند.اصل طرح تکریم چه قبل و چه بعد از انقلاب مبالغ و بودجه‌ای بوده است که برای هنرمندان در نظرگرفته شده است که نوعی حمایت و قدردانی بوده است.»
باید با طرحی جدید از پیشکسوتانی که دچار چالشند حمایت کرد
عباس عظیمی مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درمورد بازنگری این طرح می‌گوید: «اگر قرار است این مبلغ به هنرمندانی که نیاز دارند، داده شود، پس باید نام «تکریم» هم عوض شود. در قدم بعدی نیز به مسائل و مشکلات هنرمندان پیشکسوت بالای 60 سال رسیدگی کنند.
 مثلاً به هنرمند تراز اولی که از لحاظ مسکن دچار مشکل است یا حقوق بازنشستگی ندارد یا دچار چالش‌های جدی در زندگی شده است، در قالب طرحی جدید مبلغی را درنظر بگیرند و پرداخت کنند. یعنی با طرح تکریم که با سیاستی دیگر اتخاذ شده آن خلط مبحث نکنند، بلکه با طرحی جدید برای هنرمندان شاخص که در تمام زمینه‌ها مشکلاتی دارند، این منابع را به این سمت سوق دهیم.»
او در ادامه افزود:«بعضی از هنرمندان هم در ظاهر نشان نمی دهد که مشکلی ندارند اما در باطن دچار مشکلاتی هستند که به حمایت نیاز دارند.»

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/8/481635/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر