وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

با تحول دیجیتال دریاچه ارومیه نجات می یابد

وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات در سفر به استان آذربایجان غربی و با حضور در برنامه زنده سیمای این استان گفت: با تحول دیجیتال در استان آذربایجان غربی دریاچه ارومیه نجات می‌یابد.
به‌گزارش «ایران»، محمدجواد آذری جهرمی با بیان اینکه با استفاده از هوشمندسازی آبیاری می‌توان مشکل کمبود آب دریاچه ارومیه را رفع کرد، افزود: بنابر آمار وزارت جهاد کشاورزی با هوشمندسازی آبیاری تا ۳۵ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود که با احتساب مصرف سالانه پنج میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی این استان در مجموع بیشتر از ۱.۵ میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی می‌شود که از مقدار کنونی آب دریاچه ارومیه بیشتر است. وی با اشاره به اینکه در دشت مغان، دشت قزوین و استان فارس در کشاورزی زراعی و‌ باغداری با آبیاری هوشمند شاهد صرفه‌جویی قابل توجهی بودیم، افزود: این میزان صرفه‌جویی آب در دشت مغان ۵۰ درصد و رشد محصول دو برابر بوده است و در استان فارس به ۳۵ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب در باغداری رسیده‌ایم.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه فناوری اطلاعات ابزاری برای افزایش بهره‌وری است، گفت: مدل‌های آبیاری همچون غرقابی مدت‌هاست که منسوخ شده و دنیا فراتر از روش‌های آبیاری نوین به سراغ آبیاری هوشمند رفته است و ما هم باید از این شیوه‌ها استفاده کنیم.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه این موضوع یکی از دستاوردهای تحول دیجیتال است، گفت: ابزار اجرا، ارسال اطلاعات، ذخیره اطلاعات و پردازش اطلاعات این شیوه باید به‌دست جوان ایرانی انجام و ساخته شود و این یعنی ایجاد زمینه اشتغال از طریق تحول دیجیتال در استان آذربایجان غربی و نجات دریاچه ارومیه.
وی با بیان اینکه در سال نخست دولت دوازدهم بنا را بر تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی گذاشتیم، افزود: استان آذربایجان غربی بیش از ۱.۲ میلیون نفر جمعیت روستایی دارد که با اقدامات انجام شده در یک سال گذشته ۶۱۵ روستا در این استان به اینترنت خانگی و تلفن ثابت مجهز شده‌اند و در پروژه دیگری که کار اجرایی آن به‌تازگی شروع شده است، ۱۷۰ روستای دیگر تا پایان سال به اینترنت خانگی و تلفن ثابت تجهیز می‌شوند که دولت برای تحقق آن ۱۵۹ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌کند. وی با اشاره به اینکه تا پایان سال ۶۰۰ روستا نیز تحت پوشش نسل سوم و‌ چهارم تلفن همراه قرار می‌گیرد، افزود: رتبه استان آذربایجان غربی از نظر شاخص فناوری اطلاعات در کشور بیست‌وهشتم است که علت این عقب ماندگی به دلیل  مسائل زیرساختی این استان نیست، بلکه علت ضعف دانش فناوری اطلاعات است.
تکمیل پوشش ارتباطات جاده‌های آذربایجان غربی تا پایان سال
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سفر به شهرستان خوی نیز گفت: مشکل جدی ارتباطی استان آذربایجان غربی، ناقص بودن ارتباطات جاده‌ای است بنابراین ۲۰۰ کیلومتر از مسیر جاده‌ای در مناطق کوهستانی و‌ گردنه‌ها، تا پایان سال تکمیل شده و تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
محمدجواد آذری جهرمی با بیان اینکه ظرف یک ماه آینده مشکل فیبرنوری مرز رازی این استان رفع می‌شود، افزود: اگر استانداری آذربایجان غربی برنامه ویژه‌ای ارائه کند، وزارت ارتباطات آماده سرمایه‌گذاری است. وی گفت: شهرهای استان آذربایجان غربی تحت پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه هستند و از مجموع ۱۷۵ روستای بالای 20 خانوار این استان، تنها 19 روستا تحت پوشش تلفن همراه نیستند که باید تکمیل شود.
گفتنی است ​ در یکسال اخیر، ۳۶۰سایت نسل ۳ و ۲۸۰ سایت نسل ۴ تلفن همراه  در اســـتان  آذربایجان غربی راه‌اندازی شده است. با سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان آذربایجان غربی، از ۵ پروژه مهم اتمام یافته در یکسال گذشته با سرمایه‌گذاری ۲۲۰میلیارد تومان بهره‌برداری می‌شود. عملیات اجرایی ۳ پروژه نیز آغاز خواهد شد و قرار است تا پایان سال‌جاری به پایان برسد. قرار است ۱۵۰ کیلومتر فیبر نوری بین شهری برای پایداری ارتباطات استان، ایجاد امکان ارتباطی برای ۶۱۵ روستای فاقد امکان ارتباطی به تلفن ثابت و اینترنت خانگی و توسعه خدمات بانکداری الکترونیکی پست بانک در ۵۶ روستا نیز به بهره‌برداری برسد. در این سفر عملیات اجرایی ایجاد امکان ارتباطات تلفن ثابت و اینترنت خانگی برای ۱۷۶ روستا، توسعه خدمات پهن باند موبایل برای ۶۰۰ روستا و نیز تکمیل پوشش جاده‌ای برای ۲۰۰ کیلومتر از جاده‌های کوهستانی فاقد پوشش با سرمایه‌گذاری ۱۵۴ میلیارد تومان آغاز خواهد شد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/17/481644/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر