مرمت مسجد جامع عتیق شیراز 60 ساله شد
مسجد جامع عتیق شیراز بواسطه داشتن فضایی به‌نام «خدایخانه» یا «کعبه ثانی» ویژگی منحصر به فردی در مساجد کهن ایران دارد، اما 60 سال است که در حصار داربست، فضای کارگاهی و مصالح ساختمانی اسیر شده و معلوم نیست مرمت این بنای یکهزار و 200 ساله چه زمان پایان خواهد یافت.
«عبدالرضا نصیری»، معاون اداره کل میراث فرهنگی فارس درباره پیش‌بینی زمان اتمام این مرمت 6 دهه‌ای به ایرنا گفت: هیچگونه پیش‌بینی درباره زمان اتمام کار مرمت مسجد جامع عتیق نداریم و دنبال تمام شدن آن هم نیستیم چون کیفیت را فدای زمان نخواهیم کرد. در حال حاضر یک قرارداد با مشاور مربوطه بسته شده که طرحی در خصوص مرمت محل‌های اساسی این مسجد مانند شبستان جنوب غربی و شمال شرقی، ایوان جنوبی و شرقی تهیه کند که اگر این طرح مصوب شود قطعاً سرعت کار بیشتر خواهد شد.
وی ادامه داد: زمانی که طرحی مصوب، وجود داشته باشد تنها باید اجرا شود و قطعاً زمان کمتری می‌برد اما اکنون هیچ طرحی وجود ندارد و باید تصمیم‌گیری و اجرا با هم انجام شود و وجود این وضعیت، کار را سخت و زمانبر کرده است. در قسمت خدایخانه و شبستان جنوبی اکنون وضعیت کارگاهی است و در ایوان جنوبی نیز به‌دلیل وجود داربست رفت و آمد بازدیدکنندگان به سختی انجام می‌شود اما مردم و گردشگران از درهای ضلع جنوبی و غربی می‌توانند وارد مسجد جامع عتیق شوند و بازدید کنند.
نصیری به این نکته نیز اشاره کرد که از سال 85 تاکنون در قالب 13 قرارداد برای مطالعه و اجرای مرمت مسجد جامع عتیق، یک میلیارد تومان هزینه شده است. این مبلغ از 13 سال پیش تاکنون برای مرمت این بنا هزینه شده و رقم هزینه بیش از 4 دهه قبل‌تر در دست نیست.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/20/481669/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر