آغاز فعالیت مجدد کنسولگری ایران در بصره در ساختمانی جدید

وزیر خارجه عراق: حمله به کنسولگری ایران حمله به ما بود
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد آخرین وضعیت کنسولگری ایران در بصره و فعالیت مجدد آن، گفت: «بعد از حادثه تلخ حمله به کنسولگری ایران در بصره که با محکومیت تعداد بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و غیرسیاسی عراق همراه شد، دیپلمات‌های ایرانی بلافاصه در ساختمان مناسب جدیدی مستقر شدند و فعالیت خود را در این مکان آغاز کرده‌اند».
تغییر محل کنسولگری ایران پس از آن ضروری شد که روز جمعه تعدادی از معترضان عراقی در بصره در اقدامی مشکوک و خرابکارانه وارد کنسولگری ایران در بصره شدند و ساختمان این کنسولگری را که ساختمانی استیجاری بود به آتش کشیدند. پس از آن مقامات کشور عراق در بیانیه‌های جداگانه‌ای این حادثه را محکوم کردند.
روز گذشته نیز«ابراهیم جعفری» وزیر خارجه عراق با بیان اینکه حمله به کنسولگری ایران در بصره حمله به عراق بود گفت که این مهاجمان عده‌ای مزدور بودند که سعی داشتند چهره عراق را تخریب کنند و به روابط این کشور با ایران آسیب بزنند.
به‌گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه عراق در گفت‌وگوی تلویزیونی تصریح کرد که نباید اقدامات نادرست عده‌ای معدود در حمله به سرکنسولگری ایران را به حساب دولت و ملت عراق و حتی معترضانی گذاشت که طبق قانون برای احقاق حقوق خود تظاهرات می‌کنند.  جعفری افزود: زائران ایرانی به عتبات مقدس در عراق می‌آیند و عراقی‌ها نیز به زیارت آستان‌های مقدس در ایران می‌روند و همه این‌ها باعث به وجود آمدن روابط خوب میان دو ملت شده است.
حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق نیز که پیشتر با صدور دستوری خواستار تحقیق از یگان‌های امنیتی مسئول محافظت از نهادهای عراقی و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره شده بود در نشستی از آغاز تحقیقاتی در رابطه با حمله به کنسولگری ایران خبر داد و گفت: اتفاقات اخیر بصره به‌دلیل اختلافات سیاسی بود و برخی از احزاب سیاسی که نیروی نظامی نیز در اختیار دارند تلاش کردند تا استان را به آتش بکشند.
پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با محکوم کردن تعرض انجام شده به کنسولگری ایران در بصره و با یادآوری مسئولیت خطیر دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک، در عین حال نسبت به دست‌های آشکار و پنهانی که در صدد تخریب روابط دوستانه دولت و ملت ایران و عراق هستند، هشدار داده و از دولت عراق خواسته بود هر چه سریع‌تر نسبت به شناسایی، دستگیری و مجازات آمران و عاملان این جرم سنگین اقدام کنند. در احضار سفیر عراق که شامگاه جمعه به وزارت امور خارجه فراخوانده شد نیز مراتب اعتراض شدید ایران به دولت عراق به خاطر اهمال نیروهای امنیتی در حفاظت از ساختمان سر کنسولگری کشورمان ابلاغ شد.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/3/481687/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر