اخبــــار
هفت میلیون تن کالا در بنادر کشور بلاتکلیف مانده است

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: امروز 139 هزار کانتینر در بنادر کشور رسوب کرده که شامل هفت میلیون تن کالا است که 2.5 میلیون تن آن را کالای اساسی تشکیل می‌دهند و صاحبان آنها هر روز باید هزینه دموراژ و انبارداری بدهند. اگر مشکلات به شکل کنونی ادامه پیدا کند تا سه ماه آینده ما شاهد قحطی مواد اولیه در بازار خواهیم بود. به‌گزاش ایلنا، مسعود خوانساری در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به وضعیت کنونی اقتصاد کشور گفت: از 21 فروردین تا 22 مردادماه سال‌جاری بیش از 32 بخشنامه از سوی دولت در خصوص مسائل ارزی صادر شده که به تبع آن گمرک نیز 150 تا 160 دستورالعمل صادر کرده که این مسأله باعث سردرگمی واردکنندگان و صادرکنندگان شده است. این عدم قطعیت موجب بی‌اعتمادی تولید‌کننده و مصرف‌کننده به مسئولان شده است.خوانساری گفت: هفته گذشته بیش از 200 فعال اقتصادی به اتاق مراجعه کردند که عمده اعتراض آنها به بخشنامه 16 مرداد و پرداخت مابه‌التفاوت ارزی بود. وی ادامه داد: این تصمیم دولت جوانمردانه نبود زیرا در فروردین‌ماه قاطعانه از ارز 4200 تومانی دفاع کرده بود هر چند نحوه اجرای آن باعث دردسرهایی شد. بسیاری از واردکنندگان بر این اساس کالای خود را پیش فروش کرده بودند و حتی برخی فاینانس و خط اعتباری را باز کرده بودند اما اکنون با این بخشنامه، پرداخت مابه‌التفاوت هزینه سنگینی برای آنها ایجاد می‌کند.

نظام بانکی روند نقدینگی را مهار می‌کند

در دیدار عصر روز دوشنبه مدیران عامل بانک‌های کشور با رئیس کل بانک مرکزی بانک‌های کشور آمادگی خود برای همراهی و کمک به بانک مرکزی در کنترل و مهارنقدینگی و نیز پشتیبانی از فعالین اقتصادی را اعلام کردند و مقرر شد در کنترل بازار ارز نیز با سیاست‌های بانک مرکزی همراهی نمایند.
 رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در مورد کنترل و هدایت نقدینگی و جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حضور سران قوا بر عزم نظام در کنترل نقدینگی و حمایت از سیاست‌های بانک مرکزی در این زمینه تأکید کرد. وی در مورد درآمدهای ارزی کشور تأکید کرد با وجود تلاش دولت ترامپ برای قطع درآمدهای ارزی کشور تدابیر مختلفی برای خنثی‌سازی آن انجام گرفته و بانک مرکزی با قدرت ارز موردنیاز کالاهای ضروری و اساسی و نیز مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای کارخانجات و نیازهای واقعی مردم را تأمین می‌کند.
سرپرست معاونت ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه تنها ۳ درصد ارز مورد نیاز کشور از بازار آزاد تأمین می‌شود، گفت: دولت وعده داده که کالاهای اساسی را با نرخ ۴۲۰۰ تومان تأمین کند؛ ما مشکلی برای تأمین این ارز نداریم. غلامرضا پناهی در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به سؤالات اعضای اتاق اظهار کرد: دولت اعلام کرده است که کالاهای اساسی را با نرخ ارز رسمی 4200 تومانی تأمین می‌کند و ما نیز مشکلی برای تأمین آن نداریم.

هیأت‌ها سهمیه گوشت و مرغ دریافت می‌کنند

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: هیأت‌های مذهبی با ارائه معرفینامه از سازمان تبلیغات اسلامی گوشت گوساله و مرغ منجمد دریافت می‌کنند.حمید ورناصری به ایلنا، گفت: هیأت‌ها با معرفی‌نامه از سازمان تبلیغات اسلامی می‌توانند به شرکت پشتیبانی امور دام هر استان مراجعه کنند و سهمیه گوشت منجمد وارداتی از نوع گوساله و مرغ منجد دریافت کنند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/4/481695/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر