آماده باش سازمان ها برای برگزاری مراسم دهه اول محرم

گروه اجتماعی - دهه محرم سال 97 امروز به دومین روز خود وارد شد، درحالیکه شهرهای کشور، با حضور خود جوش مردم، یکدست سیاه پوش شده‌اند، پیش‌بینی می‌شود امسال تکایا، حسینیه‌ها و هیأت‌ها با آمادگی پلیس و سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت، دهه محرمی ایمن و آرامی را پشت سر بگذرانند. هم‌اکنون فقط در تهران بیش از 5 هزار حسینیه، تکیه و مسجد شناسایی شده است. ابلاغ بخشنامه محرم به تکایا و هیأت‌ها، کنترل بهداشتی چهار محور درون و برون مرزی، صدور کارت بهداشت برای آشپزها، طراحی 68 طرح لباس عاشورایی و الزام هیأت ها به هماهنگی با پلیس از جمله اقداماتی است که دستگاه‌ها، در چند هفته اخیر تدارک دیده‌اند.
استقرار تیم‌های پزشکی از نجف تا کربلا
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در تشریح اقدامات این وزارتخانه در ایام محرم و صفر، می‌گوید: این اقدامات به شکل درون‌مرزی و برون‌مرزی انجام می‌شود و در سطح شهرها، کنترل‌های بهداشتی در چهار محور اصلی صورت می‌گیرد. از حدود دو هفته گذشته ابلاغیه آماده‌باش از طرف معاونت بهداشت به همه معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ارسال شد. بر اساس این ابلاغیه دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف به بسیج تیم‌های ثابت و سیار خودشان برای این ایام شدند.
محسن فرهادی از استقرار تیم‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی از نجف تا کربلا خبر داده و می‌گوید: اقداماتی که وزارت بهداشت برای این ایام انجام می‌دهد، اقدامات درون مرزی و برون‌مرزی است. در اقدامات برون‌مرزی، تیم‌هایی برای کنترل موکب‌ها در مسیر پیاده روی زائرین، آب و غذا و نحوه اسکان زائرین از نجف تا کربلا مستقر خواهند شد. این کار برای جلوگیری از طغیان بیماری‌های ناشی از آب و غذا انجام می‌شود.
صدور کارت بهداشت برای آشپزها
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درباره محورهای کنترل بهداشتی در ایام محرم و صفر می‌گوید: محور اول کنترل، صدور کارت بهداشت است که امسال با سرعت بیشتر از سوی همکاران ما این کارت‌ها صادر می‌شود. توصیه ما به مردم در امور آشپزی این مراسم، استفاده از آشپزان حرفه‌ای است؛ چرا که این افراد کارت بهداشت دارند و آموزش‌های لازم را برای رعایت تمهیدات بهداشتی دریافت کرده‌اند. وی ادامه می‌دهد: در گام دوم، بهداشت فردی کنترل می‌شود. در این زمینه شست‌وشوی دست‌ها، لباس مناسب برای پخت و پز لازم است. در محور سوم، بهداشت مواد اولیه غذایی در طبخ است مانند گوشت، مرغ و نمک که تمام این موارد نیز کنترل می‌شوند.
هیأت‌ها سهل‌انگاری نکنند
از سویی دیگر، معاون پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور هم از ابلاغ بخشنامه ماه محرم به تکایا و مساجد کشور خبر می‌دهد.
مرتضی اکبرپور درباره ابلاغ دستورالعمل ایمنی تکایا و مساجد در ایام محرم، تأکید می‌کند: امسال نیز همانند سال‌های گذشته بر اقدامات بازدارندگی از حوادث تأکید شده تا حسینیه‌ها، تکایا، مساجد، اماکن متبرکه، نمازخانه‌ها و غیره متحمل آسیب و حوادث غیرمترقبه نشوند.
وی تصریح می‌کند: دستورالعمل آماده شده برای افزایش حساسیت در متولیان مساجد و تکایا است که نسبت به رعایت موارد ایمنی دقت لازم را داشته باشند تا به‌طور مثال مشکلاتی از این دست که برق تکایا را از تیر چراغ برق محله تأمین کنند پیش نیاید چرا که چنین اتفاقاتی باعث آتش‌سوزی و حوادث ناگوار می‌شود. ما این مسائل را گوشزد می‌کنیم و به همین دلیل بخشنامه را تنظیم و ابلاغ کردیم.
وی می‌گوید: هدف از ابلاغ این بخشنامه ارتقای ایمنی اماکن عمومی و تکایا است تا با حساس کردن متولیان امر از بروز حوادث پیشگیری شود.
لزوم هماهنگی هیأت‌های عزاداری با پلیس راهنمایی و رانندگی در ماه محرم
معاون اجتماعی- فرهنگی راهنمایی و رانندگی کل کشور با اشاره به این که بر اساس ابلاغ پلیس راهنمایی و رانندگی همه نیروهای این سازمان موظف به همکاری با مساجد و تکایا هستند، به «ایران» می‌گوید: هیأت‌های عزاداری قبل از انتخاب مسیر، برای ورود به خیابان‌ها باید با پلیس راهنمایی و رانندگی شهر و مناطق مربوطه هماهنگ باشند. سرهنگ عین اله جهانی می‌افزاید: مسئولین هیأت‌ها در صورت ورود به مسیرهای برون شهری باید پلیس راه را در جریان بگذارند تا با پیش‌بینی‌ها و تدابیر لازم در زمان حرکت دسته‌ها، شاهد راهبندان نباشیم و بتوانیم از بروز هرگونه مشکل احتمالی پیشگیری کنیم. او با تأکید بر این که برابر قانون، ورود وسایل نقلیه داخل هیأت‌ها و دسته جات ممنوع است، توضیح می‌دهد: با پیش‌بینی پلیس خودروها و موتورسیکلت‌ها اجازه ورود به مراسم دسته‌ها را ندارند، البته در این زمینه لازم است هیأت‌ها هماهنگی‌های لازم را با پلیس راهور شهر و محل خود داشته باشند، از آن جایی که زمان حرکت دسته های عزاداری در ساعات تاریکی شب است و عزاداران هم لباس مشکی به تن دارند بروز اتفاقات در این زمینه قابل تصور است، از این رو مسئولین هیأت‌ها توجه داشته باشند که در ابتدا و انتهای دسته از افراد پرچم به دست یا افرادی که لایتر(چراغ شب نما) به همراه دارند، استفاده کنند.
سرهنگ جهانی به هیأت‌های عزاداری توصیه می‌کند: مسئولین هیأت‌ها توجه داشته باشند که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی دسته‌ها وارد بزرگراه‌ها و شریان‌های ارتباطی درجه یک نشوند و سعی کنند در خیابان‌های درجه دو و معابر محلی، عبور و مرور کنند.
طراحی 68 طرح لباس عاشورایی
حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور نیز درباره برنامه‌های این کارگروه در ایام محرم به «ایران» می‌گوید: از 20 روز قبل از آغاز محرم، جلساتی را با تولیدکنندگان پوشاک در زمینه تولید لباس عاشورایی برگزار کردیم. در این جلسات طرح‌های جدید و متنوعی با محوریت مفاهیم عاشورایی به تولیدکنندگان ارائه شد که مورد استقبال قرار گرفت.
وی می‌افزاید: یکی دیگر از اقداماتی که در ایام محرم در نظر گرفته‌ایم، برگزاری سومین دوره نمایشگاه لباس عاشورایی در ایام محرم است. در حال حاضر تعداد زیادی از تولیدکنندگان پوشاک در این نمایشگاه ثبت نام کرده‌اند، اما هنوز زمان برگزاری نمایشگاه مشخص نشده است.امسال تمام تلاش خود را کردیم، از طرح‌های جدید و متنوعی برای پوشاک عاشورایی محرم استفاده کنیم. به همین علت، کارگاه‌های متعددی در این زمینه برگزار کردیم که در نهایت، 50 لباس در این جلسات طراحی شد که قابلیت توسعه در 150 کالا را دارد.
اجرای طرح بصیرت عاشورایی در 3 هزار و 153 امامزاده کشور
سید کاظم موسوی متقی، مدیر کل امور فرهنگی سازمان اوقاف نیز از آغاز طرح بصیرت عاشورایی این سازمان در گفت‌و‌گو با «ایران» خبر داده و در این باره می‌گوید: این طرح از سال 90 تاکنون، هر ساله به مناسب محرم در کل امامزاده های کشور اجرا می‌شود. بر همین اساس امسال هم این طرح، در 3 هزار و 153 امامزاده با اجرای برنامه‌های مذهبی و به منظور اجرای نیات واقفان ،فعالیت خود را آغاز کرد.

اهتزاز پرچم ۱۰۰۰ متری یاحسین(ع) در تهران

دیروز در تهران، آیین اهتزاز پرچم ۱۰۰۰ متری یاحسین(ع) برفراز مرتفع‌ترین برج پرچم غرب آسیا با حضور محمدعلی افشانی شهردار تهران برگزار شد. رضا عبدلی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، از استقرار نیروهای پاکبان در اطراف مساجد، تکیه‌ها و هیأت های عزاداری در ایام ماه محرم خبر داد و گفت: به همه این نیروها مخازن جمع‌آوری و کیسه زباله تحویل داده شده و اولویت این روزها نظافت و رفت و روب اطراف همه اماکن عزاداری است. سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران از اجرای بیش از ۱۰۰ برنامه منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به مناسبت ایام محرم در قالب «جلوه سوگ» خبر داد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/21/481711/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر