مرگ دردناک 100 مهاجر آفریقایی در مدیترانهگروه جهان/ گزارش سازمان امدادرسان «پزشکان بدون مرز» درباره غرق شدن بیش از 100 مهاجر از جمله 20 کودک در اوایل ماه جاری میلادی در سواحل لیبی؛ بار دیگر بحران مهاجران را در کانون توجه جامعه بین‌الملل و رسانه‌های جهان قرار داد. به‌گزارش «ایران» به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره قطر، در بیانیه‌ای که روز دوشنبه «پزشکان بدون مرز» درباره بیش از 100 مهاجر غرق شده در سواحل لیبی منتشر کرد، نقل قولی از یکی از نجات‌یافتگان آمده است مبنی بر اینکه در میان 20 کودک غرق شده دو نوزاد دوقلوی 17
 ماهه بودند. بنا براین گزارش، دو قایق بادی که بیش از ظرفیت خود مهاجرانی را از کشورهای آفریقایی نظیر سودان، مالی، نیجریه، کامرون، غنا، لیبی، الجزیره و مصر سوار کرده بودند، بامداد اول سپتامبر (11 روز پیش) ساحل لیبی را ترک کردند اما در روز دوم سپتامبر موتور یکی از این قایق‌ها از کار می‌افتد و قایق دیگر هم غرق می‌شود و تنها تعداد محدودی از مهاجران که جلیقه نجات داشتند یا توانسته بودند خودشان را به شی‌ء یا چیزی برسانند و در آب شناور بمانند، شانس نجات پیدا می‌کنند.
این مهاجران تلاش می‌کنند با به خطر انداختن جان خود، به ایتالیا برسند و از آنجا به دیگر کشورهای اروپایی بروند اما در ماه ژوئن دولت ایتالیا محدودیت‌های ساحلی بیشتری را علیه آنها اعمال کرد و بیش از 200 نفر در مدیترانه غرق شدند. در سال 2017، بیش از 3 هزار مهاجر در مسیر رسیدن به اروپا جان باخته یا مفقود شدند. این اتفاق‌ها باعث شده میشله باشله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان اعلام کند، قصد دارد تیم‌هایی را برای ارزیابی نوع رفتار با مهاجران به اتریش و ایتالیا اعزام کند. اتریش و ایتالیا به سوء رفتار با مهاجران متهم هستند.
سباستین کورتز، صدراعظم اتریش از این برنامه کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل استقبال کرده است اما مقامات ایتالیا هنوز اظهارنظری در این باره نکرده‌اند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/22/481719/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر