آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ

جذب و طرد حامیان و مخالفان


مایکل وولف
مترجم: مهوش غلامی

زمانی که خانواده مرداک در حال بحث در مورد سرنوشت اوریلی بودند، ترامپ که قدرت اوریلی را درک می‌کرد و می‌دانست تماشاگران او چقدر با پایگاه خود او همسو هستند، حمایت و تأییدش را بیان کرده بود – او به روزنامه نیویورک تایمز گفت: «من فکر نمی‌کنم از بیل کار خلافی سرزده باشد.... او مرد خوبی است.»
اما در واقع نقطه تناقض در قدرت جدید رسانه‌های محافظه کار خود ترامپ بود. ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی، هر زمان مناسب دیده بود به فاکس روی آورده بود. اگر در مورد رسانه‌های دیگر هم فرصتی وجود داشت از آن هم استفاده می‌کرد. (جمهوریخواهان در همین اواخر، بویژه در سه ماه اول، نسبت به فاکس، بیشتر از دیگر وسایل ارتباط جمعی تعظیم و تکریمی محافظه کارانه نشان داده بودند.) ترامپ همچنان اصرار داشت که او بزرگتر از این رسانه‌های محافظه کار است. ایلس که اغلب ترامپ با او تماس می‌گرفت و از مشاوران بعد از شام او بود، ماه گذشته حرف زدن با رئیس جمهوری را به کلی قطع کرده بود، او از گزارش‌های مداومی دلخور بود که حاکی بود وقتی او از مرداک بتازگی مهربان – که قبل از انتخابات همیشه ترامپ را مسخره کرده بود – تحسین کرده، ترامپ با او بدزبانی کرده است. ایلس (مردی که خودش خواهان وفاداری دیگران بود) به طعنه گفت: «مردانی که خواستار بیشترین میزان وفاداری هستند همیشه حقیرترین آدم‌های مزخرفند.» معمای حل نشده این بود که رسانه‌های محافظه کار ترامپ را مخلوق خود می‌دیدند، درحالی که ترامپ خودش را ستاره‌ای محصول با ارزش و خودستای رسانه‌ها می‌دید که همیشه در حال بالاتر رفتن است. این جنون شخصیتی بود و عین همان شخصیت بود. او مشهورترین مرد در دنیا بود. همه او را دوست داشتند – یا باید دوست می‌داشتند.
از جانب ترامپ، این محتملاً براثر سوء‌تفاهم در مورد ماهیت رسانه‌های محافظه کار بود. او درک نمی‌کرد که آنچه که رسانه‌های محافظه کار بالا می‌بردندش، رسانه‌های لیبرال لزوماً پایین می‌آوردند. ترامپ به تحریک بنن انجام کارهایی را ادامه می‌داد که موجب خرسندی رسانه‌های محافظه کار می‌شد و خشم رسانه‌های لیبرال را برمی انگیخت. برنامه همین بود. هر قدر حامیانتان، بیشتر شما را دوست داشتند مخالفانتان بیشتر از شما متنفر می‌شدند. این، شیوه معمول بود و در این مورد هم همین‌طور بود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/22/481722/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر