نبرد با دشمن فرضی در سرمای سیبریفرحناز دهقی
خبرنگار
از ماه‌ها قبل، ارتش روسیه در تدارک رویدادی بود که پس از جنگ سرد در تاریخ این کشور نظیر نداشته است؛ برگزاری مانور نظامی‌ای در سرمای شرق سیبری که در این فصل، گرمای کم سابقه‌ای را با مشارکت بیش از 300 هزار نیروی نظامی و هزاران تانک و نفربر تجربه می‌کند. چین هم مشارکت خود را با این ابر قدرت اروپایی اعلام کرد و 3 هزار و 200 سرباز نظامی را همراه با چندین جنگنده و خودروی زرهی به مانور «وستوک- 2018» اعزام کرد. مغولستان هم گردان‌هایی را در این مانور مشارکت داده اما ترکیه هنوز پاسخ دعوت روسیه را نداده است.
به‌گزارش «ایران» به‌نقل از سی‌ان‌ان، آخرین مانور نظامی روسیه در چنین مقیاسی برمی‌گردد به سال 1981 که در بحبوحه جنگ سرد، روابط میان روسیه و امریکا تیره و تار شده بود. کارشناسان نظامی اما می‌گویند مانور نظامی کنونی از آنچه در دوران جنگ سرد شاهدش بودیم هم گسترده‌تر است. برگزاری این مانور نظامی در دوره‌ای که میان ناتو و روسیه تنش‌ها افزایش یافته، در برگیرنده پیام است. روابط میان روسیه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از سال 2014، پس از الحاق کریمه ملتهب‌تر شد. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین درباره برگزاری این مانور گفت، این مانور نتیجه رفتار غیردوستانه و خصمانه با روسیه است.
در این مانور نظامی چه خبر است؟
دیروز و امروز شاهد مقدمات برگزاری مانور اصلی بودیم. مانور اصلی قرار است از روز پنجشنبه آغاز شود و به مدت پنج روز ادامه پیدا کند. والری گراسیموف رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه هم در مصاحبه با خبرگزاری اینترفکس این خبر را تأیید کرده است. وزارت دفاع روسیه خبر داده در این مانور نظامی، 36 هزار تانک، نفربر و خودروی زرهی حضور پیدا می‌کنند و همزمان 1000 جنگنده نیز آسمان روسیه را در می‌نوردد. این مانور صحنه خودنمایی جت‌هایی هم هست که طی پرواز سوخت خود را تأمین می‌کنند. بزرگ‌ترین مانور نظامی روسیه در پنج میدان نظامی، همراه با چهار پایگاه هوایی و مناطقی در دریای ژاپن، تنگه برینگ و دریای اوکوتسک برگزار می‌شود. البته مقام‌های نظامی روسی اعلام کردند، دامنه تمرین‌های نظامی به جزایر مناقشه‌انگیز کوریل در شمال ژاپن کشیده نخواهد شد. هدف اصلی این مانور، تمرین ساماندهی هزاران سرباز، جنگنده هوایی و تانک از غرب روسیه تا شرق منطقه است. وسعت این مانور آنچنان گسترده است که با نیروهای مستقر شده در یکی از نبردهای جنگ جهانی دوم برابری
می‌کند. لازم به ذکر است ارتش روسیه یک میلیون نیروی فعال و 5/2 میلیون نیروی ذخیره دارد. به‌گزارش «ایران» به نقل از خبرگزاری راشاتودی، رئیس جمهوری پوتین از بدو ورودش به کاخ کرملین به فکر نوسازی و تقویت زیرساخت‌های نظامی این کشور از جمله ساخت موشک‌های هسته‌ای جدید بود. ارتش روسیه اکنون شامل یک میلیون پرسنل می‌شود. فرانتز کلینت سویچ سناتور و سرهنگ روسی درباره وضعیت اخیر نیروهای نظامی کشورش می‌گوید: «در گذشته غرب از ضعف مهارت و هماهنگی نیروهای نظامی ما خشنود بود، اما اکنون همه‌ چیز تغییر کرده است. اکنون ما رویکرد متفاوتی را برای افزایش آمادگی خود در نظر گرفته‌ایم.»
حضور چین در مانور نظامی
به‌گزارش «ایران» به نقل از فایننشال تایمز، بزرگ‌ترین مانور نظامی روسیه از زمان جنگ سرد، از بعد دیگری نیز حائز اهمیت است؛ زیرا حضور چین در آن نشانگر دوستی رو به پیشرفت این دو قدرت آسیایی است. این مانور یک هفته‌ای، فرصت مغتنمی را برای پوتین و شی جین‌پینگ رئیس‌جمهوری چین فراهم آورده تا بر سر مسائل مختلفی با یکدیگر به گفت‌و‌گو بنشینند. وزارت دفاع چین با اشاره به برگزاری این مانور، اعلام کرده هدف از مشارکت چین در آن، تعمیق همکاری‌های نظامی و تقویت زیرساخت‌های طرفین برای بهبود ظرفیت‌هایشان به‌منظور مقابله با هر گونه تهدید امنیتی است. وزارت دفاع چین در تأیید خبر حضور این کشور در مانور نظامی گفت: «ما 3 هزار و200 نیروی نظامی را همراه با 900 نوع سخت‌افزار جنگی و 30 جنگنده و هلیکوپتر به مسکو فرستاده‌ایم.» سخنگوی دولت روسیه نیز اعلام کرده مشارکت چین در مانور وستوک بیانگر این است که این دو کشور در تمامی حوزه‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند. الکساندر گابوف رئیس بخش روسیه در برنامه آسیا- پاسیفیک مرکز مطالعات مسکو می‌گوید: «این مانور خیلی عظیم است و قرار است پاسخی باشد به تهدیدها و خصمی که از کشورهای دیگر به سمت روسیه فرستاده می‌شود. چین دهه‌ها یکی از همین تهدیدهای بالقوه بود اما حالا روسیه از آن دعوت کرده تا در این مانور شرکت کند و علیه متخاصمان به‌عنوان دو متحد دیده شوند.» روسیه و چین حدود 4 هزار کیلومتر مرز مشترک دارند و پیش از این بارها با یکدیگر چالش داشته‌اند. اما طی سال‌های اخیر با تقویت روابط خود در زمینه‌های تجاری، انرژی، امنیتی و سرمایه‌گذاری با یکدیگر همکاری کرده‌اند. به گزارش «ایران» خبرگزاری دولتی تاس گزارش داده در سفر رئیس‌جمهوری چین به روسیه، قرار است چندین قرارداد به امضای طرفین برسد و به این ترتیب رشد 50 درصدی معاملات این دو کشور در نیمه اول سال 2018، از آن هم بیشتر شود. در جریان جنگ سرد اتحاد جماهیر شوروی و چین برای به دست گرفتن هدایت کمونیسم در جهان با هم رقابت داشتند اما اخیراً گام‌های خود را برای تقویت دوستی‌شان تسریع کرده‌اند.
آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6874/1/481743/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر