کتاب‌هایی برای آگاهی از آنچه بوده و هستیم


بلقیس سلیمانی
نویسنده
رمان چند جلدی «کلیدر» را وقتی هجده سالم بود خواندم، آنقدر تحت تأثیر آن قرار گرفتم که خودم هم قلم به دست گرفتم تا بنویسم.انگار کلیدر سرنوشت قوم خود من، در یکی از روستاهای کرمان را به تصویر کشیده بود.ما هم در اقواممان فردی یاغی داشتیم که زندگی‌اش مشابه این رمان بود و کنجکاو شدم درباره‌اش اطلاعات بیشتری کسب کنم. این کار را هم کردم و نتیجه‌اش داستانی 200صفحه‌ای شد که گم شد و هیچگاه فرصتی برای انتشار نیافت. هر چند که در نهایت خلاصه‌ای از آن در مجموعه داستان «پسری که مرا دوست داشت» با عنوان «خان و وزیر» روانه بازار کتاب شد.
این رمان بلند دولت آبادی را می‌توان به افرادی پیشنهاد داد که در زمره علاقه مندان جدی ادبیات هستند، کتابی که برای هم‌نسلان من که به دنبال هویت ملی و قومی مان بودیم اهمیت بسیاری داشت. اما دو پیشنهاد دیگر از نویسندگان نسل اول ادبیات معاصرمان هم دارم که مناسب جوانانی است که خواهان قدم نهادن به عرصه کتابخوانی هستند.
«سووشون» سیمین دانشور و «شازده احتجاب» هوشنگ گلشیری این دو کتاب هستند که در آنها هم با بحث هویت ملی روبه‌رو می‌شوید. هر چند که خواندن «سووشون» از جنبه دیگری هم اهمیت دارد و آن این است که برای نخستین مرتبه با کتاب دانشور، نگاهی زنانه در ادبیات داستانی فارسی مطرح شد. با وجود آن که نسل امروز چندان به دنبال مباحثی چون هویت قومی و ملی نیستند اما شرایط خاصی که کشورمان در آن قرار گرفته ایجاب می‌کند که به آثاری از این دست توجه بیشتری شود. ایران در موقعیتی قرار گرفته که در طول تاریخ همواره مورد تاخت و تاز قدرت‌های مختلف بوده است. از همین رو معتقدم برای ادامه بقایمان نیاز داریم بدانیم که بوده و که هستیم و بی‌شک مطالعه میراث ادبی مان می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.
آثار ابوتراب خسروی هم از جمله آثاری است که خواندن آنها را به جوانان و بویژه در ایام تعطیل توصیه می‌کنم، البته خودم از میان آثار او بیش از همه رمان «رود راوی» را توصیه می‌کنم.
داستان این رمان در بستری روایت می‌شود که طی این چهل سال به نوعی تجربه کرده‌ایم و خسروی به ما کمک می‌کند تا درک بهتری از تجربیاتی که در این سال‌ها به دست آورده‌ایم پیدا کنیم. این کتاب هم قادر است به نوعی ما را نسبت به هویتمان آگاه سازد.
داستان درباره فردی است که فرزند یکی از رهبران فرق مذهبی است، برای تحصیل عازم محلی غیر از زادگاهش می‌شود تا به اعضای فرقه مذهبی خود خدمت کند و ماجراهایی رخ می‌دهد که آن را می‌خوانید.
جالب است که این رمان به نوعی به افسانه‌ها پهلو می‌زند. آخرین کتابی که بد نیست آن را بخوانید رمان «یاشماق» نوشته نادرساعی ور است، هر چند که نخستین رمان او به شمار می‌آید و اغلب فعالیت‌های وی در حوزه‌های سینما و تئاتر است اما زبان و داستان خیلی خوبی دارد. شما در این رمان با ماجرای خانواده‌ای روبه‌رو می‌شوید که از جنگ برگشته‌اند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6875/12/481768/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر