تالاب کجی نمکزار در فراق پرندگان مهاجر
تالاب «کجی نمکزار» نهبندان در خراسان جنوبی این روزها در فراق پرندگان مهاجر روزگار می‌گذراند. این تالاب معمولاً با بارش‌های پاییزی تا اوایل فروردین ماه شروع به آبدهی می‌کند اما امسال به‌دلیل بارندگی اندک، آبگیری در آن انجام نشد.
به‌گزارش ایرنا، «محمد کاظم شکرگزار»، رئیس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان به لغو دومین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی به‌دلیل نبود آب در تالاب اشاره کرد و افزود: پرندگان مهاجر تالاب نیز تعدادشان امسال بسیار کم شده است.
وی با بیان اینکه 200 میلیون تومان برای نهالکاری اطراف تالاب هزینه شده، اظهار داشت: لایروبی رودهای منتهی به تالاب کجی نیز در دستور کار قرار دارد و امید است که در جمع شدن بیشتر آب آن مؤثر باشد.
رئیس اداره محیط زیست نهبندان مهم‌ترین عامل زنده شدن تالاب را بارندگی عنوان کرد وگفت: این مکان گونه‌های گیاهی متنوعی دارد و زیستگاه - پناهگاه حیات وحش نیز در این منطقه جاذبه‌ای زیبا برای گردشگران محسوب می‌شود. سال گذشته در ایام عید 10 هزار نفر از این تالاب دیدن کردند اما امسال آمار گردشگران به 2 هزار نفر کاهش یافت.
شکرگزار با تأکید بر اجرای برنامه‌های مؤثر در مقابله با ریزگردها خاطرنشان کرد: دشت «شیر شتر» واقع در شمال تالاب وضع نامناسبی از لحاظ شن‌های روان دارد که اگر از گسترش آن جلوگیری نشود این شن‌ها وارد کانال‌های آبی مسیر تالاب خواهد شد. از سوی دیگر نظارت بر چرای دام هم از سوی منابع طبیعی این شهرستان باید جدی‌تر دنبال شود.وی با اشاره به آمادگی اجرای طرح گردشگری برای تالاب کجی توسط بخش خصوصی افزود: در این زمینه نیز انتظار می‌رود میراث فرهنگی با جذب اعتبارات زمینه مناسب را فراهم کند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6875/19/481876/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر