بلندترین جهش بورس در تاریخ رقم خورد

مهار نقدینگی دربازار بورس

- سهام بورس تنها بازاری است که برمبنای دلار 4200 تومانی قیمت می‌خورد - ارزش بازار بورس تهران روزگذشته 687 هزار میلیارد تومان بود که برپایه هر دلار 6400 تومان استسیاوش رضایی
خبرنگار
روز گذشته بورس اوراق بهادار تهران تمام رکوردهای تاریخی خود را پشت سرگذاشت. درآخرین روز کاری هفته جاری شاخص کل بورس بلندترین گام تاریخ 50 ساله خود را با 6483 واحد رشد برداشت و از مرز 155 هزار واحد هم عبور کرد.
بدین ترتیب در تالار حافظ و در چهار ساعت کاری دیروز در هر دقیقه 27 واحد و در هر ساعت 1620 واحد به شاخص کل بورس افزوده شد تا بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به 61 درصد برسد. درحالی که شاخص کل در آخرین روز سال گذشته بر روی عدد 96 هزار و 289 واحد ایستاده بود دیروز به 155 هزار و 61 واحد رسید که نشان دهنده رشد 58 هزار و 772 واحدی آن است.
درکنار رشد قابل توجه شاخص کل بورس ارزش معاملات نیز با عبور از مرز هزار و 100 میلیارد تومان حاکی از ورود نقدینگی جدید به بازار سهام است. درحالی که در بازارهایی همچون ارز، طلا و مسکن علاوه بر افزایش ریسک بالا رفتن قیمت‌ها بازدهی آن را با خطر مواجه کرده است سوددهی قابل توجه بورس به رقیبی قدرتمند برای سایر بازارها تبدیل شده است.
طبق اعلام کارشناسان هم‌اکنون و با محاسبه نرخ ارز در بازار، سهام ارزان است و سودآور. برهمین اساس طی ماه‌ها و به خصوص هفته‌های اخیر شاهد ورود سرمایه گذاران و همچنین سرمایه‌های جدید و تازه به تالار شیشه‌ای هستیم.
گفتنی است طی هفته‌های اخیر به غیر از کسانی که ماه‌ها پیش نسبت به خرید ارز و طلا اقدام کرده‌اند، هم‌اکنون شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری دراین بازارها وجود ندارد. در هفته‌های اخیر بازار نوسان زیادی دارد و به دلیل بالا بودن قیمت‌ها ریسک هم بالا رفته است. در سایر بازارها نیز مانند مسکن و خودرو شرایط به‌طور کامل تغییر پیدا کرده است. بازارمسکن وارد رکود شده و سرمایه بخشی از سرمایه گذاران درآن حبس شده است جدای آن آنقدر قیمت‌ها در این بازار بالاست که هر سرمایه‌گذاری قدرت ورود به آن را ندارد. در بازاری مانند خودرو نیز به دلیل محدودیت‌های فروش که از سوی خودروسازان اعمال شده دیگر همانند گذشته امکان سرمایه‌گذاری در آن وجود ندارد. برهمین اساس این روزها بازار سهام مأمن مطمئنی برای بخشی از نقدینگی 1600 هزار میلیارد تومانی کشور شده است.
هرچند از ابتدای سال تاکنون بازار سهام در اکثر ماه‌ها رشد مثبتی داشته است ولی درماه‌های تابستان این رشد خیره کننده بوده است. در فصل بهار امسال شاخص کل با رشد 12 هزار و 583 واحدی معادل 13 درصد بازدهی برای سهامداران به همراه داشته است. اما از ابتدای فصل تابستان تا روز 21 شهریور ماه میزان بازدهی بورس تهران به 42.4 درصد افزایش یافته است که این رشد ناشی از رشد 46 هزار و 189 واحدی شاخص کل بوده است.
درمیان سه ماه تابستان تیرماه با افت شاخص مواجه بوده‌ایم. به‌طوری که دراین ماه شاخص 42 واحد کاهش یافته است اما در مرداد ماه با رشد 28 هزار و 80 واحدی این افت جبران شده و بازدهی این ماه به 25.8 درصد رسیده است. در روزهای کاری شهریور ماه نیز شاخص با رشد 13.2 درصدی معادل 18 هزار و 151 واحدی روبه‌رو بوده است.
تنها بازاری که با دلار 4200 قیمت می‌خورد
دراین باره ولی نادی قمی استاد دانشگاه و کارشناس بازارسرمایه در گفت‌و‌گو با «ایران» اعتقاد دارد که در شرایط فعلی که تمام بازارها و کالاها بر مبنای دلار بازار آزاد قیمت‌گذاری می‌شود، سهام تنها بازاری است که بر مبنای دلار 4200 تومانی قیمت می‌خورد.
وی توضیح داد: درصورتی که نرخ دلار را 12 هزار و 600 تومان درنظر بگیریم قیمت حتی گرانترین سهم بازار هم ارزان و صرفه اقتصادی دارد. حتی درصورتی که دلار را 9 هزار تومان هم محاسبه کنیم این صرفه اقتصادی باقی خواهد ماند.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: ابتدای سال 1396 نرخ دلار حدود 3800 تومان و ارزش بازار سهام (بورس و فرابورس) 428 هزار میلیارد تومان و ارزش دلاری بازار 114 میلیارد دلار بود. اما در ابتدای سال‌جاری که نرخ دلار به حدود 4900 تومان رسید ارزش بازار به 529 هزار میلیارد تومان ولی ارزش دلاری بازار به 108 میلیارد دلار کاهش یافت.
وی اضافه کرد: درحالی که بازدهی بورس از ابتدای امسال تاکنون به 61 درصد رسیده است ولی با محاسبه دلار 12 هزار و 600 تومانی ارزش دلاری بازار به نصف یعنی 54 میلیارد دلار کاهش یافته است. بنابراین عمده رشد بازارسرمایه به دلیل کاهش ارزش پول ملی رقم خورده است.
نادی قمی تأکید کرد: اما این بدین معنا نیست که سرمایه‌گذاری دراین بازار سوددهی ندارد. ارزش بازار بورس تهران روز گذشته 687 هزار میلیارد تومان بود که این رقم بر پایه هر دلار 6400 تومان است به عبارت دیگر سرمایه‌گذاری دراین بازار از هر بازار دیگری ارزان‌تر است چرا که فاصله دلار محاسباتی 6400 تومانی با آنچه در بازار آزاد وجود دارد 100 درصد کمتر است.
وی همچنین ادامه داد: حتی با درنظر گرفتن دلار 12 هزار و 600 تومانی و پیش‌بینی افت 30 تا 40 درصدی فعالیت شرکت‌های بورسی به دلیل تحریم‌های امریکا بازهم دلار محاسباتی بازار سهام به 9 هزار تومان افزایش می‌یابد که قیمت بسیار کمتری از بازار آزاد دارد.
به گفته وی با تمام وجود این و حتی تحریم‌ها بازار سهام ایران ظرفیت 30 تا 40 درصد رشد بیشتر را دارد. بنابراین سرمایه‌گذاری دراین بازار بسیار مقرون به صرفه است.
نادی قمی درپایان گفت: بازار سهام بهترین مکان برای جذب نقدینگی سرگردان است چرا که نه تنها آسیبی به همراه ندارد بلکه با توسعه شرکت‌های بورسی به کمک توسعه اقتصادی می‌آید.بدین ترتیب هم‌اکنون بازار سهام به یک رقیب جدی برای سایر بازارها تبدیل شده است.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6875/1/481890/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر