بازی کنترل احساس
فرنگیس یاقوتی
این روزها اغلب کارها و بازی هایمان با آروین پیرامون احساسات مختلف در مواقع متفاوت است. اینکه برای او از همه حس‌ها می‌گوییم و همه حس‌ها چه خوب و مثبت و چه بد و منفی را تأیید می‌کنیم فقط به او به‌طور نامحسوس آموزش می‌دهیم در مقابل حس‌های منفی چه واکنشی انجام دهد.
بازی ما به این شکل شروع می‌شود که سه نفر کنار هم می‌نشینیم و یک ماجرایی را روایت می‌کنیم مثلاً به آروین می‌گوییم برایت یک هدیه خریده‌ایم و آروین هدیه نامرئی را از دست ما می‌گیرد و خوشحالی می‌کند به او می‌گوییم حس خوشحالی را در صورتش نشان دهد که اغلب با خندیدن این کار را می‌کند. ناگهان یک بچه نامرئی می‌آید و عروسک را از دست آروین چنگ می‌زند و مثلاً آروین عصبانی می‌شود اما به جای اینکه داد بزند یا کودک نامرئی را هل بدهد چهره عصبانی به خود
می‌گیرد و بعد چند نفس عمیق می‌کشد و خودش را کنترل می‌کند. یا مثلاً به صورت فرضی در پارک هستیم و به آروین می‌گوییم بازی تمام شد و باید به خانه برگردیم آروین حالت چهره ناراحت به خود می‌گیرد اما با توضیحات ما در مورد اینکه باز هم به پارک می‌آییم خوشحال می‌شود. یا مثلاً چراغ‌ها را خاموش می‌کنیم و آروین می‌ترسد بعد به جای اینکه به ترسش ادامه دهد خودش دوباره چراغ‌ها را روشن می کند. خلاصه اینکه تمام سعی مان را می‌کنیم تا حس‌های مختلف چه شادی چه ناراحتی چه خشم و چه ترس را تأیید کنیم و به او بفهمانیم این حس‌ها طبیعی هستند و در همه آدم‌ها وجود دارند و بعد به صورت همدلانه‌ای برای آن حس و ابراز آن راه حل پیدا کنیم.
ماجرا در بازی خیلی جذاب است و این آموزش‌های ساده بشدت برای آروین هیجان انگیز شده است جدا از بازی هم سعی می‌کنیم در واقعیت احساس‌های او را حتی احساس‌های منفی او را تأیید کنیم.
مثلاً وقتی از چیزی ناراحت است و گریه می کند نمی‌گوییم وااای اینکه گریه نداره یا این کار بده. در عوض احساسش را تأیید می کنیم و می‌گوییم منم بودم خیلی ناراحت می‌شدم و حتی ممکن بود گریه کنم و بعد به هر نحوی شده ماجرا را به بازی می‌کشانیم و در بازی کنترل آن احساس را با هم تمرین می‌کنیم. چند روز پیش که خیلی درگیر این بازی بودیم به همسرم می‌گفتم احساس می‌کنم این بازی برای خودم هم مؤثر بوده است و در خیلی از اتفاق‌ها سعی می‌کنم اول احساسم را تأیید کنم و سپس واکنش درست را نشان دهم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6877/6/482067/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر