انتقاد نماینده اصولگرا از محدودیت‌های اعمال شده بر پارلمان

محبی نیا: نظارت استصوابی پدر مجلس را درآورده استیک چهره شاخص اصولگرا در مجلس با انتقاد از محدودیت‌هایی که در کار پارلمان ایجاد شده، گفت: نظارت استصوابی پدر مجلس را در آورده است.
جهانگیر محبی‌نیا در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین، افزود: مجلس محصول یک شرایط واقعی نیست. نظارت استصوابی پدر ما را در آورده است؛ آنهایی که از این نظارت طرفداری می‌کردند امروز بیایند و نتیجه آن را ببینند. این نماینده مجلس ادامه داد: ما با یک مجلس محدودی مواجه هستیم که بخش اعظم وظایف مجلس را متأسفانه تکه و پاره کرده‌اند. مثلاً مجمع تشخیص مصلحت نظام تحت عنوان نظارت در کار مجلس مداخله می‌کند؛ یا شورای انقلاب فرهنگی نهادی نیست که کار تقنینی انجام بدهد اما می‌بینیم این موضوع را گسترش داده‌اند به شورای عالی فضای مجازی. بعضی از وظایف مجلس را شورای انقلاب فرهنگی براحتی می‌بلعد. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: شورای نگهبان فراتر از انطباق مصوبات مجلس با قانون و شرع عمل می‌کند و راه داشته باشد به ما می‌گوید که این امر را هم انجام دهد.
 یا مثلاً می‌گوید این ماده ابهام دارد در حالی که وظیفه شورای نگهبان این نیست که به ما بگوید ابهام دارد یا خیر تنها می‌تواند موارد مغایر با قانون و شرع را مشخص کند. یا تذکراتی که می‌دهند؛ البته خدا خیرشان بدهد این تذکرات را کم کرده‌اند.
 درحالی که وظیفه شورای نگهبان تذکر دادن به پارلمان نیست. محبی نیا گفت: در چنین شرایطی است که وقتی فشار بر مجلس زیاد می‌شود یک گیر دادن به دولت (برای مجلس) می‌ماند. وقتی مشاهده می‌کنیم از آن دایره نظارتی که برای مجلس در قانون مشخص شده تنها یک نظارت بر دولت باقی مانده است از خودمان خجالت می‌کشیم. من نماینده تمام ملت هستم و در همه زمینه‌ها می‌توانم تحقیق و تفحص کنم و قانونگذاری ابزاری است تنها در اختیار پارلمان. چرا در جمهوری اسلامی ایران ارزش مجلس باید از شورای نگهبان کمتر باشد؟ یا چرا باید مجمع تشخیص مصلحت نظام به زعم خودشان، خود را به نظام نزدیک‌تر از پارلمان بداند؟ ما همه محصول نظام هستیم با این تفاوت که به‌دلیل اهمیت پارلمان قانون اساسی یک فصل را به آن تخصیص داده است. از قانونگذاری تا برکناری رئیس جمهوری همه در حیطه وظایف مجلس قرار دارد اما هرگاه به ما می‌رسد نگاهشان نگاه مضیقی (نگاه محدودکننده) اما به خودشان که می‌رسد نگاهشان نگاه موسعی است. این به نظر من گرانفروشی در مقابل خودشان و ارزان‌فروشی در مقابل مجلس است. درحالی که مجلس را نباید ارزان بفروشیم.
نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: آن دسته از نهادهایی که قانون تأسیس ندارند حقوق گرفتن‌شان جای سؤال است. من دارم از اصل و بطن جمهوری اسلامی دفاع می‌کنم. افرادی که در این نهادها و شوراها پست و مقام دارند چطور به خودشان اجازه می‌دهند حقوق بگیرند؟ شما قانون تأسیس ندارید و فراتر از نهاد دولت و قوه قضائیه و... بیایند و بر اقدام‌های مجلس سایه بیندازند این دیگر تک روی است و نمایندگان باید جلوی اینها بایستد و نظام هم او را کمک کند. رئیس جمهوری نمی‌تواند به یک نماینده تذکر بدهد اما هر کدام از نمایندگان می‌توانند به رئیس جمهوری تذکر بدهند. دایره عمل نمایندگان که در قانون تعیین شده بسیار زیاد است اما متأسفانه محدودش کردیم.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6877/6/482121/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر