اخبــــارصادرات به افغانستان متوقف نشده است

گمرک ایران با تکذیب توقف صادرات کالاهای ایرانی به افغانستان اعلام کرد: صادرکنندگان می‌توانند به جای گمرک فراه افغانستان از مرزهای جایگزین از جمله دوغارون و میلک کالای خود را صادر کنند. این سازمان با اعلام اینکه هنوز علت محدودیت صادرات کالا به افغانستان از مرز فراه مشخص نیست، تأکید کرد: گمرک فراه صادرات مواد سوختی، فولاد، سیمان و کاشی و سرامیک از این مرز را ممنوع کرده اما از دیگر مرزهای دو کشور امکان صادرات این کالاها وجود دارد. البته صادرات سایر کالاها از مرز فراه افغانستان بجز چهار قلم کالای یاده شده همچنان امکان پذیر است و صادرکنندگان می‌توانند از طریق مرزهای جایگزین از جمله گمرک دوغارون و میلک مواد سوختی، فولاد، سیمان و کاشی را به این کشور همسایه صادر کنند. همچنین «مظفر علیخانی» دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان گفت: واردات مواد نفتی، سیمان و آهن ایران به افغانستان فقط از مرز «فراه» ممنوع شده و واردات این اقلام از طریق سایر مرزها مثل دوغارون و نیمروز همچنان ادامه دارد.

آب دریای خزر یک متر کم شد

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با اعلام اینکه در 10 سال اخیر، ارتفاع آب دریای خزر یک متر کاهش یافته است، گفت: این میزان کاهش در 2 سال اخیر چهار سانتیمتر بوده که ضرورت توجه به آن را گوشزد می‌کند. به‌گزارش ایرنا، «مسعود شفیعی» در نشست خبری با موضوع «رونمایی از نخستین چارت‌های بین‌المللی دریای خزر» گفت: یکی از ابزارهای تثبیت حاکمیت در پهنای سرزمینی، تهیه نقشه از سوی کارشناسان است. وی با بیان اینکه تاکنون 4١ چارت(نقشه) از دریای خلیج فارس منتشر و به‌تازگی ٢ چارت دیگر از دریای خزر نیز آماده انتشار شده است، گفت: هزینه «هیدروگرافی(نقشه‌های آبی)» در ایران ٢ تا 6 میلیارد تومان در سال است. تهیه چارت توسط سازمان از نظر فنی نیز دستاورد خوبی است زیرا کشورهای محدودی توانایی تهیه چارت از پهنه آبی خود دارند و ما در این زمینه پیشرو هستیم.

جریمه دیرکرد تسهیلات کشاورزان آسیب‌دیده بخشیده شد

وزیر جهاد کشاورزی خواستار تسریع در ابلاغ مصوبه بخشودگی جرایم دیرکرد و سود کارمزد تسهیلات بانکی کشاورزان آسیب‌دیده از حوادث غیرمترقبه شد. به گزارش تسنیم، محمود حجتی با ارسال نامه‌ای به همتی رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به لزوم امهال تسهیلات دریافتی کشاورزان درخواست کرده با عنایت به اهمیت زمان و بازتوانی آسیب‌های وارده به بهره‌برداران بخش کشاورزی در آغاز سال زراعی جدید موضوع ابلاغ دستورالعمل مصوبات مذکور به بانک‌های عامل تسریع شود.

اعلام میزان واگذاری املاک مازاد بانک رفاه کارگران

میزان واگذاری سرمایه‌گذاری‌های بورسی و املاک مازاد بانک رفاه کارگران طی سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۱ هزارمیلیارد ریال بوده است. بنابر اعلام بانک رفاه کارگران، از این میزان در سال ۹۶ مبلغ ۵۶۷۸ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بورسی و مبلغ ۱۱۰۸ میلیون ریال املاک مازاد بوده است. در سال ۹۷ و تا ۱۴ شهریورماه نیز این میزان واگذاری در حوزه سرمایه‌گذاری بورسی مبلغ ۲۶۴۸ میلیارد ریال و در حوزه املاک مازاد ۱۵۱۳ میلیارد ریال بوده است.
بر اساس این گزارش آگهی مزایده دوم سراسری املاک مازاد و تملیکی بانک رفاه در تاریخ های 4 شهریور و 11 شهریور در روزنامه های کثیرالانتشار منتشر و نتایج این مزایده در تاریخ 20 شهریور مشخص شد. عمده سرمایه‌گذاری‌های بورسی بانک رفاه کارگران از محل تهاتر بدهی‌های مجموعه سازمان تأمین اجتماعی به این بانک بوده است به ترتیبی که طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ مبلغ ۹۵۱۹۳ میلیارد ریال سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار از سوی سازمان تأمین اجتماعی به بانک رفاه واگذار شده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6878/5/482282/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر