مردان خشن کمنیتس در حبس

فرحناز دهقی
خبرنگار
 تب راستگرایان افراطی در آلمان، کشوری که مردمش به خونسردی و مهاجرپذیری شهره‌اند، داغ‌تر شده است و گردانه تظاهرات له و علیه راستگرایان از سال‌های اخیر تندتر می‌چرخد. در تازه‌ترین مورد، گروهی از راستگراها خود را مسئول نظم و انضباط  شهر کمنیتس دانسته و چند مهاجر از جمله یک تبعه ایران را هدف حمله قرار دادند. پلیس 6 نفر از مهاجمان را دستگیر کرد.
به گزارش «ایران» به نقل از خبرگزاری دویچه وله، به‌دنبال فعالیت‌های نژادپرستانه، اعضای گروهی دستگیر شدند که برای گروهی از مهاجران مزاحمت ایجاد کرده بودند. پیش از دستگیری، آنها عده‌ای از شهروندان خارجی آلمان را دوره کرده بودند و آنها را آزار کلامی و فیزیکی می‌دادند. در میان آزاردیدگان، یک جوان ایرانی نیز حضور داشت که از ناحیه سر دچار جراحت شده است. این گروه با نام «مقاومت مردمی» خود را مجری نظم و قانون مطلوبش می‌داند و در تلاش است با حضور مهاجران در آلمان مبارزه کند. براساس تحقیقات پلیس، پیش از کتک زدن فرد مزبور ایرانی، آنها در تظاهراتی که به دعوت «طرفداران کمنیتس»، گروه راستگرای پوپولیستی، برگزار شده بود حضور پیدا کرده بودند. پس از آن نیز میهمانان یک جشن تولد را مورد بازخواست قرار داده بودند و از آنها خواسته بودند کارت شناسایی‌شان را نشان بدهند. پس از اطلاع مردم به پلیس، همان شب
 15 مرد را به‌طور موقت دستگیر کردند و بعد برای شش نفر از آنها که بین
27 تا 33 سال هستند، قرار بازداشت صادر شد. بنابر اعلام دادستانی، این افراد به اخلال در نظم عمومی از جمله از طریق ضرب و شتم متهم شده‌اند. یکی از متهمان که به صورت مشروط آزاد بوده، به زندان منتقل شد و پرونده پنج نفر دیگر نیز قرار است تا روز چهارشنبه مورد بررسی قرار بگیرد. جمعه پیش، هزاران نفر از حامیان جنبش راستگرای پوپولیست «طرفداران کمنیتس» به خیابان‌ها آمدند و علیه مهاجران شعار سر دادند. آنها طی تظاهرات مدعی شدند جمعیت‌شان از مخالفان‌شان بیشتر است.
 قتل، نقطه عطف راستگراها
دور تازه قدرت‌نمایی راستگراها پس از به قتل رسیدن یک شهروند آلمانی آغاز شد. مقتول طی یک نزاع خیابانی جان خود را از دست داد. اگرچه در گزارش پلیس ذکر شده که در این درگیری 10 نفر دخیل بوده‌اند و تنها چند نفر از آنها ملیت‌های مختلف داشتند، اما با انتشار این خبر عرصه برای حضور نژادپرست‌ها بازتر شد. بلافاصله پس از آن هزار نفر از افراط‌ گراها در خیابان‌ها دست به تظاهرات علیه حضور مهاجران زدند و سلام‌های هیتلری در جای جای شهر نمایان شد. پلیس کمنیتس در واکنش به این تظاهرات، آن را فاجعه‌بار دانست. احزاب و گروه‌های مخالف راستگرایان نیز در پاسخ، تظاهرات برگزار کردند. به گزارش «ایران» به نقل از یورونیوز، گروه «اتحاد برای کمنیتس بدون نازی» از گروه‌های دیگر مخالف با نژادپرستی دعوت کرد تا با حضور در خیابان‌ها مراتب اعتراضشان را به راستگراها نشان بدهند. در این میان، لارس کلینگبایل دبیرکل حزب سوسیال دموکرات آلمان و دیتمار بارچ رئیس فراکسیون حزب چپ‌ها در پارلمان نیز در این تظاهرات حضور داشتند. پیش از این نیز گروهی از کارآفرینان، دانشمندان و نخبگان و شهروندان کمنیتسی با ارسال پیامی از مردم خواستند علیه گروه‌های راستگرا اعتراض کنند. آنگلا مرکل صدراعظم این کشور هم که سیاست‌های مهاجرتی‌اش او را در میان پناهجویان محبوب کرده، با انتقاد از رویدادهای کمنیتس گفت، در حاکمیت قانون جایی برای تعقیب و آزار خارجیان وجود ندارد. هایکو ماس وزیر امور خارجه نیز از آلمانی‌ها خواست در برابر راستگراهای افراطی بایستند و با عقاید نژادپرستانه مبارزه کنند. حمله به خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در اوایل ماه جاری میلادی خبر از آغاز موج تازه خشونت‌ها داد. طی این حمله دوربین‌های فیلمبرداری و ابزار صدابرداری خبرنگاران شکسته شد و صدای اعتراض مدیران و اعضای تحریریه‌های رسانه‌های آلمان را درآورد. حمله به رستورانی یهودی، از دیگر اقدام‌های حامیان نئونازیسم طی چند هفته اخیر بود. پس از آن، ولفگانگ شویبله رئیس پارلمان نیز در اولین جلسه پس از تعطیلات نسبت به تظاهرات راستگرایان افراطی و نئونازی‌ها در شهر کمنیتس واکنش نشان داد و گفت، حق آزادی بیان در این کشور مجوزی برای اعمال خشونت‌آمیز نیست.
 همدلی با نژادپرستی
رئیس پارلمان آلمان در ادامه سخنانش گفت، نگرانی آلمانی‌ها از افزایش تعداد پناهجویان قابل درک است. او در این باره افزود: «نگرانی شهروندان از تغییرات وسیع و سریع در نوع زندگی و تعداد زیاد مهاجران در مدت زمانی کوتاه را باید به همان اندازه جدی گرفت که آرای کسانی که به دنیایی به هم پیوسته، رو به رشد و باز و به همبستگی جهانی معتقدند. حوادث اخیر نشان می‌دهد احساس ناامنی در میان بخشی از مردم آلمان در حال رشد است». اما برخی چهره‌های سیاسی در همدلی با راستگراها پا را از این فراتر گذاشتند. درحالی که بیشتر مقام‌های سیاسی این کشور از مردم خواسته‌اند نسبت به افزایش موج نژادپرستی و افراط‌گرایی هوشیار باشند، هورست زهوفر وزیر کشور آلمان که عضو حزب سوسیال مسیحی است، در یکی از نشست‌های گروه ایالتی این حزب در براندنبورگ گفت که خشم و اعتراض مردم به حضور مهاجران به معنای نازی بودن آنها نیست و به گزارش روزنامه دی ولت، مهاجران را ریشه مشکلات دانست. هانس گئورگ ماسن رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان نیز پیش از این یکی از ویدئوهای منتشر شده از اعمال خشونت علیه مهاجران را «احتمالاً ساختگی» دانست. به گزارش دویچه وله، روزنامه هندلزبلات چندی پیش افشا کرد که ماسن به حزب راستگرای «آلترناتیو برای آلمان» علاقه دارد و به این حزب توصیه‌هایی کرده تا تحت کنترل سازمان امنیت آلمان قرار نگیرد. اشپیگل آنلاین هم به نقل از الکساندر گاولند، رئیس حزب آلترناتیو برای آلمان، نوشت که او تا به حال سه بار با ماسن دیدار کرده است.
آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6878/22/482327/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر