پسران حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر روانه زندان شدند

مبارزه با رقبای احتمالی در کسوت اجرای عدالت

ندا آکیش
خبرنگار
دادگاهی در مصر روز شنبه به وقت محلی حکم بازداشت پسران حسنی مبارک، دیکتاتور مخلوع مصر را صادر کرد و جمال و علاء مبارک که در زمان صدور حکم بازداشت در دادگاه حضور داشتند، بازداشت و از همان جا روانه زندان شدند. صدور این حکم بازداشت اگرچه به خاطر اتهام‌های فساد و اختلاس علیه جمال و علاء صادر شده اما شبهه سیاسی و معنادار بودن آن نیز می‌رود. زیرا در سال‌های اخیر حضور جمال مبارک در انظار عمومی افزایش یافته و نگرانی‌هایی را در میان حامیان عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر به وجود آورده است.
به گزارش «ایران» به نقل از سایت روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال، پرونده فساد و اختلاس پسران مبارک در سال 2012 و در پی اظهارات بازرسان قضایی مبنی بر اینکه دو برادر با نقض قوانین اقتصادی کشور در دارایی‌های بانک «الوطنی» دخل و تصرف و میلیون‌ها دلار از بودجه دولت را اختلاس کرده‌اند، باز شد و جمال و علاء روانه زندان شدند اما در سال 2015 دادگاهی با استناد به اظهارات یک قاضی مبنی بر اینکه پسران مبارک 43 ماه در انتظار برگزاری دادگاه هایشان در زندان بوده‌اند و اینگونه دوره مجازات خود را به اتمام رسانده‌اند، آنها را آزاد کرد. حالا پس از سه سال، روز شنبه دادگاهی در مصر بار دیگر آنها را به همراه سه تن دیگر که نامشان در گزارش‌ها ذکر نشده به جرم فساد و اختلاس به زندان انداخت و این سؤال را در ذهن ناظران به وجود آورد که چرا اینقدر دیر (پس از سه سال) و در این برهه زمانی پرونده فساد جمال و علاء مجدداً به جریان افتاده است.
حضور جمال مبارک در انظار عمومی نظیر جشن‌های عروسی و رخدادهای ورزشی در سال‌های اخیر که با هدف ترمیم وجهه عمومی‌اش انجام می‌شود، می‌تواند دلیلی بر به جریان افتادن مجدد پرونده فساد پسران مبارک باشد. هرچند که او تاکنون درباره آرزوهای سیاسی خود حرفی نزده است اما بازخوردهای مثبتی که از حضوردر میان مردم می‌گیرد، خشم حامیان سیسی را برانگیخته است.
به گزارش «ایران» به نقل از‌ای بی‌سی نیوز، یاسر ریزق که سردبیر یکی از روزنامه‌های حامی سیسی است، در سرمقاله‌ای که در ماه مه نوشته بود، به جمال مبارک هشدار داد، دنبال جاه طلبی‌های سیاسی نباشد. او گفت: پسر مبارک ممکن است برای رسیدن به این جاه طلبی‌ها با اخوان المسلمین که یک «گروه غیرقانونی» است، متحد شود و برای سال 2022 که دومین دوره ریاست جمهوری سیسی به پایان می‌رسد، کاندیدای ریاست جمهوری مصر شود. قانون اساسی مصر به سیسی اجازه نمی‌دهد بیش از دو دوره رئیس‌جمهوری باشد اما حامیان او در صدد اضافه کردن متممی به این قانون هستند که به موجب آن، او بتواند در سال 2022 نیز کاندیدا شود یا مدت زمان دوره ریاست جمهوری کنونی خود را افزایش دهد. پیش از انقلاب مردمی سال 2011 مصر که به سرنگونی حسنی مبارک انجامید، جمال مبارک 54 ساله، سرمایه‌گذار بانکی و یک مقام ارشد در حزب حاکم پدرش بود و مردم عادی مصر و مخالفان دولت وقت به او به چشم جانشین پدر نگاه می‌کردند. به عقیده برخی از تحلیلگران، یکی از دلایل انقلاب مردمی مصر در سال 2011 نیز جلوگیری از به قدرت رسیدن جمال پس از پدر بود. برخلاف جمال، علاء 57 ساله تنها به تجارت علاقه دارد و خود را از سیاست دور نگه داشته است. حالا هم که او شجاعت حضور در انظار عمومی را یافته و تا حدودی از جانب عموم نیز پذیرفته شده است، نگرانی‌ها در دولت سیسی درباره ورود دوباره جمال به سیاست افزایش یافته است. بویژه اینکه در حال حاضر در دولت سیسی چهره‌هایی از اعضای سابق رژیم مبارک حضور دارند و در پارلمان مصر نیز اعضای سابق حزب دموکراتیک ملی که تحت رهبری حسنی مبارک بود دیده می‌شوند.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6878/22/482328/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر