درباره «به ماروین خوش آمدید»، کار تازه‌ای از رابرت زمه‌کیس معروف

فوران کجروی‌های اخلاقی در دنیای به اصطلاح مدرن
وصال روحانـي
مترجم

مشخصات فــــــيلم

عنوان: «به ماروین خوش آمدید»
محصول: کمپانی‌های یونیورسال، دریم وورکز و ایمیج موورز
تهیه‌کنندگان: جک راپکه و استیو استارکی
سناریست: رابرت زمه‌کیس براساس داستانی از کارولین تامپسون
کارگردان: رابرت زمه‌کیس
مدیر فیلمبرداری: سی‌کیم مایلز / تدوینگر: جره‌میا اودریسکول
موسیقی: الن سیلوستری
طول مدت: 118 دقیقه
بازیگران اصلی: استیو کارل، لسلی مان، دایان کروگر، مریت ویور، جانل مونایی، الیزا گونزالز و گه‌وندولین کریستی

خیلی‌ها بدرستی معتقدند رابرت زمه‌کیس کارگردان 66 ساله متولد ایلی‌نویز امریکا پس از ساختن فیلم‌های ساختارشکنی مثل سه‌گانه «بازگشت به آینده»، «چه کسی برای راجر رابیت پاپوش دوخت؟» و «مرگ به او می‌آید» و فتح اسکارهای اصلی سال 1994 برای فیلم پرطعنه «فارست گامپ» دیگر به آن دوران طلایی بازنگشته و کیفیت نه چندان چشمگیر فیلم‌های «اکسپرس قطبی» در سال 2004، «Beowoolf» (2007) و «یک ترانه کریسمسی» (2009) نیز تأییدی بر این امر به حساب می‌آید و گروهی دیگر او را یک کارگردان اسیر جادوی جلوه‌های ویژه افراطی می‌دانند اما اگر حرف‌های دیوید تامپسون منتقد برجسته علم و هنر سینما را باور داشته باشیم، او مردی است که با درایت بسیار سلاح قوی جلوه‌های بصری را وسیله‌ای برای بیان بهتر داستان‌های فرهنگی و ایده‌های جامعه‌شناسانه خود قرار داده است. جدیدترین نمونه و محصول این نگرش فیلم تازه او به نام «به ماروین خوش آمدید» است که هم فیلم پرمضمون و معناگرایی است و هم به حد لزوم و ضرورت از جلوه‌های بصری سود جسته است. از همه عجیب‌تر اینکه از زمه‌کیس آرام و محافظه‌کار خواسته‌اند مهیای شرکت در برنامه‌های تبلیغاتی و سلسله سفرهایی شود که هنرمندان و عوامل تولید فیلم باید در هفته‌های منتهی به اکران فیلم ( در اول دی ماه امسال) در سطح امریکا و کانادا و چند کشور عمده اروپایی انجام بدهند و این در حالی است که زمه‌کیس معمولاً هرگز تن به چنین برنامه‌هایی نداده و از منظر او این یک پدیده عجیب ولی قابل درک برای بالا بردن میزان سوددهی یک فیلم است.

درام – فانتزی زندگینامه‌ای
درست است که در عنوان‌بندی فیلم اسم رابرت زمه‌کیس به‌عنوان سناریست و کارگردان می‌آید اما «به ماروین خوش آمدید» با بازی بسیار خوب استیو کارل در نقش اصلی یک فیلم درام – فانتزی زندگینامه‌ای و الهام گرفته از یک کار مستند سال 2010 جف مالمبرگ به نام «مارون کول» است و از موضوعی بدیع و غیرعادی بهره می‌گیرد و درباره مردی به نام مارک هوگان کمپ با بازی استیو کارل است که مورد یک هجوم شدید و بسیار خشن قرار می‌گیرد و در مسیر درمان و بازسازی روحی و جسمانی خود مدلی از یک روستای زمان جنگ جهانی دوم را در حیاط خانه‌اش بازسازی و برقرار می‌کند و طبعاً در تبعات منفی چنین اقدامی قرار می‌گیرد.
  کامل‌کنندگان قصه
«به ماروین خوش آمدید» البته اکتورهای موفق دیگری هم دارد که توانسته‌اند با یاری رساندن به استیو کارل اسباب شکوفایی بیشتر قصه و فیلم جدید زمه‌کیس شوند و چیستان‌ها و پازل‌های قصه او را کامل کنند و یکی از آنها لسلی‌مان است که نقش زنی به نام نیکول را بازی می‌کند که به خانه‌ای در مقابل منزل مسکونی مارک نقل مکان می‌کند و این مسأله باب آشنایی او با این مرد و کمک‌رسانی به وی را می‌گشاید. مریت ویور در نقش روبرتا دیگر دوست مارک، جائل مونایی در هیأت جولی، زنی که مارک در روند درمان بیماری روحی‌اش با وی آشنا می‌شود و الیزا گونزالز از دیگر بازیگران کلیدی فیلم هستند ولی شک نباید کرد که غنای اصلی و حسن بزرگ فیلم از قصه غیرمتعارف آن و نحوه پردازش سینمایی ویژه آن توسط زمه‌کیس می‌آید که پیشتر هم ثابت کرده بود در تدوین قصه‌های خیالی و شیرین و غیر رایج، ید طولایی دارد و این را در برخی فیلم‌های اخیر دیگر او مثل «the walk» محصول 2015 مشاهده کرده بودیم.
قدرت ویژه سینما
زمه‌کیس در اواخر دومین ماه تابستان داغ 2018 درباره وظایف سینما به‌عنوان یک مدیوم اطلاع رسان و صاحب مسئولیت روشن‌سازی افکار عمومی می‌گوید: دنیای ما تغییرات بسیاری کرده و به اصطلاح مدرن شده ولی سوءرفتارها خیره‌‌کننده شده و به مرحله فوران رسیده اما این بخشی از حقایق مسلم زندگی ما است و نفی آن چیزی را نصیب ما نمی‌کند. سینما این قدرت را دارد که بسیاری از این کج‌روی‌ها را آشکار و بهبود آنها را تسریع کند اما حل ریشه‌ای آن حتی از عهده کارشناسان برجسته اجتماعی هم خارج است.
برای زمه‌کیس دنیا نه همیشه مکانی برای جنگیدن جهت جا انداختن اندیشه‌های غیرمعمول بلکه جایی برای بهره‌گیری از سود عظیم اقتصادی فیلم‌هایی چون «مهرورزی به سنگ» محصول 1984 یا تکان دادن تماشاگران عادت کرده به سوژه‌های سطحی روز با کارهایی همچون «دور افتاده» و «داک براون دنیا را نجات می‌دهد» بوده است و او البته طی این سال‌های طولانی بارها فقط در هیأت یک تهیه‌کننده در شکل‌گیری فیلم‌های طرح نقش دست داشته است که در بین آنها «مردان مچ استیک» و «پولاد واقعی» را هم می‌توان یافت که اولی یک کار تریلر (دلهره‌آور) و جنایی جالب محصول 2003 بود و دومی یک کار پرماجرا و ساده و تا حدی کودکانه و با بازی هیو جکمن استرالیایی در نقش اصلی و محصول 2011 که فروش زیادی هم داشت.
در پی مخاطبان خاص
حقیقت امر این است که زمه‌کیس به گفته خودش در زمان ساخت هر فیلمی طبعاً مخاطبانی را هدف می‌گیرد که با موضوع آن فیلم سنخیت بیشتری داشته باشند اما برای «به ماروین خوش آمدید» به نظر مساعد اکثر قریب به اتفاق قشرها و رده‌ها امید دارد و کلاً موافق این نیست که مردم و اهالی سینما به محض ارائه یک فیلم به سرعت آن را رده‌بندی کرده و به یک ژانر مخصوص وابسته سازند و از این طریق از فروش گسترده آن بکاهند. وی می‌گوید: دیر زمانی ما فیلم‌هایی می‌ساختیم که موضوعات انسانی پایه‌گذار اصلی آن بودند ولی هر چه عادت ساخت بلاک باسترها و فیلم‌های پرهزینه و پرسود فزونی گرفت، دست‌های ما نیز بیش از پیش بسته شد تا به نقطه کنونی رسیدیم. الان زمینه ساخت فیلم‌هایی مثل «به ماروین خوش آمدید» پیوسته محدودتر می‌شود زیرا صاحب ویژگی فروش عظیم در گیشه‌ها نیستند و استودیوها برای معامله با آن به دردسر می‌افتند.
با همان چوب خط ها
زمه‌کیس ادامه می‌دهد: من در زمان ساختن فیلم «تماس» در سال 1997 یادداشتی طولانی در معرفی آن نوشتم و همه مسائل بازدارنده را شرح دادم اما یادم می‌آید که به‌رغم اطلاعیه‌های بلیغ و مصاحبه‌های پرتعداد من سران استودیوی حامی آن فیلم پس از اکرانش ابتدا از من می‌پرسیدند اوضاع گیشه چطور است. درست است که اکنون شرایط قدری فرق کرده اما هنوز همان چوب خط‌ها را در اطراف فیلم‌های خودم و بسیاری از فیلمسازان دیگر حس می‌کنم. این مسأله سبب می‌شود شجاعت ما در رویکرد به سوژه‌های نوین‌تر کمتر شود اما به هر حال حقیقتی است که وجود دارد و باعث می‌شود من در زمان ساخت هر فیلمی به این موضوع هم فکر کنم که آیا سایرین هم سوژه آن را می‌پسندند یا خیر.
منبع: MovieLine

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6879/14/482424/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر