روحانی به نیویورک رفت
رئیس جمهوری ایران روز گذشته با بدرقه علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و نیز شماری از معاونین و وزیران کابینه برای حضور در هفتاد و سومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نیویورک شد. رئیس جمهوری پیش از ترک تهران دیدگاه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی کشور را تشریح کرد و با محکوم کردن واقعه تروریستی روز شنبه در اهواز، تأکید کرد پاسخ جنایت در اهواز در چارچوب قانونی و مصالح کشور به جانیان داده می‌شود. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی درباره اهداف سفر به مقر سازمان ملل متحد گفت: «این سفر برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک است و به‌طور معمول در سال‌های قبل هم این سفر را انجام دادم به‌دلیل اینکه فرصتی است و یک تریبون عمومی است که در اختیار کشورمان قرار می‌گیرد و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نظرات خود را نسبت به مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای در آن بیان کند». روحانی خاطرنشان کرد: «با حضور در مقر سازمان ملل همچنین فرصت دیدار و مذاکره با سران بسیاری از کشورها فراهم است که به‌طور معمول برای دیدار و مذاکره با این سران باید سفرهای زیادی انجام گیرد یا آنها باید به تهران بیایند ولی آنجا برای ملاقات‌های دو جانبه کاملاً مناسب است. همچنین معمولاً همه ساله با رهبران کشورهایی که آنجا حضور دارند و هم با مسلمان‌هایی که آنجا فعالیت دارند و نیز با سیاسیون و سردبیران روزنامه‌ها و رسانه‌های مهم که در آنجا فعالند و علاقه‌مندند ملاقات داریم و مصاحبه‌هایی هم انجام می‌دهیم».  رئیس جمهوری در ادامه با تأکید بر اهمیت این مسأله که شرایط امروز جهانی، مناسب نیست، خاطرنشان کرد: «از همه مهم‌تر اینکه امروز امریکایی‌ها بیش از همیشه حالت قلدرمآبی خودشان را به رخ جهانیان می‌کشند و سیاست یکجانبه‌گرایی خودشان را ادامه می‌دهند. فکر می‌کنند هر کسی زور دارد بنابراین بر مبنای زور می‌تواند نسبت به دنیا تصمیم بگیرد و هر کسی حق وتو دارد می‌تواند در شورای امنیت هر کاری را انجام دهد. هر کسی میزبان یک سازمانی است، آنجا فکر می‌کند نسبت به آن سازمان اختیاراتی دارد». روحانی تصریح کرد: «اختیارات امریکا در سازمان ملل باید مشابه همه کشورهای دیگر باشد و نه بیشتر. متأسفانه امریکا از سازمان ملل
سوء‌استفاده می‌کند».
شرایط امروز کاخ سفید با همیشه متفاوت است
رئیس جمهوری با بیان اینکه کشورهای دنیا نتوانستند بخوبی از سازمان ملل در شرایط بحران منطقه‌ای و جهانی استفاده کنند، گفت: «به نظر من شرایط امروز و حکومت فعلی کاخ سفید با همیشه امریکا متفاوت است، امروز افرادی در آنجا در سر کار هستند که به هیچ مقررات بین‌المللی و به هیچ معاهده‌ای احترام نمی‌گذارند نه به معاهده‌های تجاری خودشان با دیگران احترام می‌گذارند و نه به شورای حقوق بشر احترام می‌گذارند و نه به معاهده پاریس احترام می‌گذارند و تقریباً همه مقررات بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند.» رئیس جمهوری اضافه کرد: «متأسفانه کارهایی کردند که کمتر قابل تصور بود که مثلاً اینچنین با مسلمان‌ها و ملت فلسطین مقابله بکنند و سفارت خودشان را به اورشلیم و قدس شریف ببرند، یا اینکه برای مسلمان‌ها آن همه مضیقه در صدور ویزا ایجاد کنند.» روحانی خاطرنشان کرد: «امروز درامریکا کاملاً یک حکومت با ویژگی‌ها و تفکر یکجانبه‌گرایی سر کار است که از طرف دیگر مسائل مربوط به ناسیونالیسم افراطی را در امریکا دنبال می‌کنند در این زمینه فکر می‌کنم بسیاری از کشورها و از جمله جمهوری اسلامی ایران حرف‌های فراوانی برای گفتن دارند و حتماً مطرح خواهند کرد.» روحانی با اشاره به اینکه امریکا به یکی از تعهدات و پیمان خودش که پشت پا زد و آن را نقض کرد، برجام بود، گفت:«برجام توافقی بین 7 کشور بود و سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن را تأیید کرده بود بنابراین یک سند بین‌المللی تلقی می‌شود اما به بهانه‌های واهی از این توافق خارج شد و کاری برخلاف حقوق بشر شروع کرده و آن اینکه ملتی را تحت فشار قرار بدهد و ملت‌ها و شرکت‌های دیگر را با قانون داخلی خودش، مجبور کند که مشکلاتی را در روابط با ایران به وجود بیاورند.» روحانی با بیان اینکه امریکایی‌ها اهدافی را دنبال می‌کنند که قطعاً به آنها نخواهند رسید تصریح کرد: «امریکایی‌ها می‌خواهند مردم را در تحت فشار قرار دهند و مردم را از اراده و تصمیم خودشان برای استقلال پشیمان کنند، امریکایی‌ها می‌خواهند در کشور امنیت نباشد و بلوا و آشوب درست کنند، امریکایی‌ها می‌خواهند شرایطی را فراهم کنند که یک روزی بتوانند به این کشور برگردند و باز مثل قدیم اربابی کنند. هیچ‌یک از اینها امکان‌پذیر نیست. این خیالات، خیالات خام است و هیچ‌گاه امریکا به این اهدافش نمی‌رسد. اما در عین حال کارهایی که شروع کرده عرض خودش می‌برد و زحمت برای دیگران و برای ما هم است.»  رئیس جمهوری گفت: «بی تردید مردم ایران مقاومت خواهند کرد و دولت نیز خود را برای مقابله کاملاً آماده کرده و ما از این ماه‌هایی که کمی مردم با سختی مواجه خواهند شد، به حول و قوه الهی دست به دست هم خواهیم داد و عبور خواهیم کرد و امریکایی‌ها از این کارشان پشیمان خواهند شد. چون کار بسیار غلط و اشتباهی را انتخاب کردند».
در دیدارهایم به تخلف امریکا اشاره می‌کنم
روحانی به موضوع دیدارهایش در نیویورک اشاره کرد و گفت:«در این سفر و در دیدارهای دوجانبه و هم در سخنرانی مجمع عمومی و هم در فرصت‌های مصاحبه به جنایت امریکا و به تخلف امریکا و نقض حقوق بین‌الملل از سوی امریکا اشاره خواهیم کرد و همچنین با کشورهای دوست‌ برای ادامه کار برجام در حاشیه این اجلاس و هم با رهبران برخی کشورهای اروپایی و آسیایی دیدار دارم و این موضوع مهم را دنبال خواهیم کرد که بتوانیم با کمترین هزینه از این تحریم عبور کنیم و امریکا را برای تجاوزگری و دخالت نسبت به کشورها و بویژه ایران پشیمان کنیم. وزیر امور خارجه هم در حاشیه مجمع با 1+4 در نیویورک دیدار خواهد داشت». رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: «البته مسائل مربوط به منطقه هم مثل مسائل سوریه، یمن و سایر مسائلی که در منطقه وجود دارد نیز با کشورهای دوست‌مان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»
بی‌تردید از جنایت اهواز نمی‌گذریم
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود حادثه تروریستی اهواز را حادثه‌ای بسیار تأثرانگیز توصیف کرد و افزود: «اولاً مراسم به مناسبت دفاع مقدس، ایستادگی مردم و شروع تجاوز متجاوزین و صدامیان به کشور بود و اینهایی که این فاجعه را آفریدند در مسیر همان متجاوزین هستند نه اینکه بخواهم تشبیه کنم در دورانی که دوران جنگ تحمیلی بود همین جمع با همین اسم‌ها، از متجاوزین حمایت می‌کردند و جنایاتی را می‌آفریدند.» روحانی خاطرنشان کرد:«اینان مدت‌ها رفتند در داخل خاک عراق ماندند و بعد از پایان جنگ، با اینکه اینها مشکوک بودند و سال‌ها در عراق بودند، لطف نظام جمهوری اسلامی ایران شامل حال آنها شد. تا زمانی که صدام جنایتکار زنده بود، اینها مزدور او بودند، بعد از آن ارباب را عوض کردند، یکی از کشورهای جنوبی خلیج فارس، هم مسائل مالی اینها و هم تسلیحاتی و هم سیاسی‌شان را به عهده گرفت و اینها همیشه از جنایت خودشان نه پشیمان بودند و نه متوقف کرده بودند.»  رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه تروریست‌ها جنایت بزرگی را مرتکب شدند آن هم نسبت به شهر اهواز ایستاده و قهرمان در طول 8 سال دفاع مقدس اظهار داشت: «در ماه‌های اولیه جنگ روزهایی بود که گلوله توپ در خیابان‌های اهواز فرود می‌آمد و شخصاً شاهد این صحنه‌ها بودم اما با اینحال مردم اهواز شهر را تخلیه نکردند و در شهر ماندند و مقاومت و ایستادگی کردند.» روحانی با بیان اینکه در خوزستان و اهواز مردم دلاور و فداکار و شجاعی اعم از فارس و عرب و بختیاری حضور دارند گفت: «همه کسانی که در آنجا حضور دارند و ساکن هستند دلاوری‌ها کرده‌اند. بعد از جنگ هم همیشه برای پیشرفت کشور تلاش کردند و بسیار متأثر هستیم که این مردم عزیز و دلاور دیروز عزادار شدند. دیروز با اقدام تروریستی بچه‌هایی که باید این روزها یا سال‌های آینده در همین روزها به مدرسه می‌رفتند به شهادت رسیدند. پدرها و مادرهایی که امروز می‌بایست فرزندان خودشان را برای رفتن به مدرسه بدرقه می‌کردند بی‌گناه و مظلومانه شهید شدند.» رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه بی‌تردید جمهوری اسلامی ایران از این جنایت نخواهد گذشت، گفت: «کاملاً برای ما روشن است که چه کسانی این کار را کردند، چه گروهی هستند و به کجاها وابسته‌ هستند.» روحانی با بیان اینکه آنهایی که امروز در سطح جهانی ادعای حقوق بشر را مرتب تکرار می‌کننددر قبال این جنایت‌ها باید پاسخگو باشند، اظهارداشت: «پشتوانه‌ همه این کشورهای کوچک مزدوری که در این منطقه هستند، امریکا است. امریکایی‌ها هستند که اینها را تحریک می‌کنند. امریکایی‌ها هستند که شرایط لازم را در اختیارشان می‌گذارند که این جنایات را مرتکب می‌شوند. اینها هیچ تأثیری در راه، اراده و مسیر ملت ما ندارد. ملت ما در برابر جنایت‌های بسیار بزرگ‌تری ایستادگی و مقاومت کرده‌اند.»روحانی تصریح کرد: «پاسخ این جنایات در چارچوب قانونی و در چارچوب مصالح کشور به جانیان این حادثه داده خواهد شد و همه عوامل آن دستگیر و به مجازات خواهند رسید.»

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهوری:
از سفر 2 میلیون دلاری خبری نیست

ادعاها پیرامون تعداد همراهان و هزینه سفر رئیس جمهوری ایران به نیویورک با توضیحات معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهوری رد شد. پرویز اسماعیلی در توئیتی نوشت: «کل کاروان رئیس جمهوری در سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۴۰ نفر است.» او همچنین اضافه کرد: «از هیأت رسمی و همراه، تا تیم حفاظت و رسانه و تشریفات. این تعداد محدود، طی دهه‌های گذشته بی‌سابقه است. نه از 100 نفر و نه از دو میلیون دلار کذایی خبری نیست!» این توضیح پس از آن داده شد که احمد امیرآبادی، عضو هیأت رئیسه مجلس با طرح این ادعا که هزینه سفر رئیس جمهوری و 100 نفر از هیأت همراهش حدود دو میلیون دلار برآورد شده، خواستار پیگیری و بررسی این موضوع شد. ادعایی که پیش از این با واکنش  بهمن حسین‌پور، معاون تشریفات رئیس‌ جمهوری روبه‌رو شده بود. حسین‌پور با غیرواقعی خواندن هزینه 2 میلیون دلاری اعلام شده از سوی این نماینده، تأکید کرد: «بنا بر رویه هر ساله، طبق دستور مؤکد رئیس‌ جمهوری، هزینه‌های سفر در پایین‌ترین میزان و با حداکثر صرفه‌جویی صورت می‌پذیرد.» او افزود: «در سفر امسال نیز هیأت رسمی همراه وی 6 نفر بوده و همراهان رئیس‌ جمهوری شامل تیم حفاظت، تشریفات و رسانه‌ای به میزان کمتر از یک چهارم همراهان رئیس‌ جمهوری دولت‌های نهم و دهم است.» به گفته حسین‌پور، رئیس جمهوری در صرفه‌جویی هزینه‌های سفر‌های داخلی و خارجی اعضای دولت و بخصوص سفر‌های مربوط به شخص وی مصر بوده و با جدیت این موضوع را دنبال می‌کند. انتقادات غیر مستند پیرامون هزینه‌های سفر روحانی به نیویورک در حالی مطرح شده است که پیش از این سفرهای جنجالی و پرهزینه رئیس دولت های نهم و دهم به سازمان ملل با حاشیه‌های بسیاری همراه بوده است. چنان که سفر 5 روزه احمدی‌نژاد به نیویورک در سال 91 با همراهی بیش از 120 نفر که در میان آنها همسران و فرزندان برخی از مقامات نیز دیده می‌شد، با انتقادات فراوانی همراه شد. این در حالی بود که پرونده بررسی تخلف از قانون و هزینه‌های هنگفت در آخرین سفر احمدی‌نژاد در قامت رئیس جمهوری به نیویورک به مجلس نیز کشیده شد.

روحانی از چه بگوید

عبدالله ناصری
فعال سیاسی اصلاح طلب
گمانه‌زنی‌ها درباره رفتن یا نرفتن رئیس جمهوری به نیویورک، سرانجام به این نقطه رسید که امسال هم روحانی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد رفت. این تصمیمی سنجیده و رفتاری معقول برای صیانت از منافع عمومی ایران، چه در حوزه روابط بین‌الملل و چه در حوزه افکار عمومی جهان است. زیرا نشست‌های سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، فرصتی برای افکارسازی عمومی در جهان و ارائه نقطه نظرها و واقعیت‌های جامعه ایرانی است.  همچنین در این میعادگاه جهانی، شخصیت‌ها، سران و مقام‌های رسمی جهان حضور می‌یابند و به این ترتیب مقام‌های ایرانی فرصت دارند تا در زمانی اندک و با هزینه‌ای به مراتب کمتر، دیدارهای متنوع و گسترده‌ای با همتایان خود از دیگر کشورهای جهان داشته باشند. اما سفر امسال، روی دیگری هم دارد. زیرا این سفر، فرصت طلایی برای ایران و رئیس جمهوری آن است تا درباره برجام و خروج غیرقانونی امریکا از آن و نیز مشکلاتی که امریکا از سال‌های گذشته بر ایران تحمیل کرده است، با مقام‌های کشورهای جهان گفت و گو شود. از این رو از رئیس جمهوری انتظار می‌رود درباره این مسائل، هم با شخصیت‌های جهان رایزنی کند و هم شواهد و مدارک اقدامات اخلال‌ساز امریکا، بویژه در زمینه ارز را به جهان عرضه کند. زیرا پیامد اقدامات امریکا،
80 میلیون ایرانی را تحت تأثیر قرارداده است و این کشور به بهانه چالش‌های سیاسی، حقوق بشردر ایران را زیر سؤال برده است.انتظار دیگر از رئیس جمهوری این است که اقدامات، تلاش‌ها و هزینه‌های ایران برای مقابله با تروریسم در منطقه را برای جهان تشریح کند. به عبارت دیگر، روحانی باید بگوید که به موازات خروج یکجانبه امریکا از برجام که اقدامی خطرآفرین برای صلح است، ایران تلاش‌های بسیاری برای حفظ صلح و ثبات منطقه انجام داده است. پشتوانه این ادعای روحانی، می‌تواند اقدامات چند سال اخیر جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با طالبان و داعش باشد. هرچند به نظر می‌رسد دست‌کم اروپایی‌ها به این حقیقت واقف هستند که اگر ایران علیه داعش در عراق جبهه قدرتمندی را ایجاد نکرده بود، امریکا و همپیمانان آن در منطقه و اروپا، می‌بایست هزینه‌های به مراتب بیشتری را برای مقابله با این گروهک تروریستی در سرتاسر جهان پرداخت کنند. بنابراین، این هزینه‌های مادی و معنوی، حق بزرگی است که امروز ایران بر گردن اروپا، امریکا و بسیاری از کشورهای منطقه دارد. همچنین به نظر می‌رسد همچون سال‌های گذشته، برخی جریان‌های اپوزیسیون بخواهند از مسأله حقوق بشر به عنوان ابزار استفاده کنند. اتفاقاً این امر خود بهانه و دلیل دیگری برای حضور روحانی در سازمان ملل است. زیرا رئیس جمهوری به زبان صریح، روشن و به طور مستقیم به جهان خواهد گفت که ایران خود بزرگ‌ترین قربانی تروریسم است، مضافاً اینکه او می‌تواند نگاه جمهوری اسلامی ایران به مسأله حقوق بشر را هم تشریح و تبیین کند.

روحانی شجاعانه موضع بگیرد

امیررضا واعظ آشتیانی
فعال سیاسی اصولگرا
رئیس جمهوری کشورمان صبح دیروز برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نیویورک شد. به نظر می‌رسد اختلافات بین ایران و امریکا بخصوص در حوزه برجام و زیاده خواهی‌های دونالد ترامپ بخش مهمی از تمرکز و توجه رسانه‌های بین‌المللی را به خود جلب کند. بعید نیست که ترامپ در فرصت پیش آمده یکبار دیگر ادعاها و تهدیدهای خود علیه کشورمان را تکرار کند و چه بسا باز هم با فریبکاری مدعی تمایل برای دیدار با روحانی شود. شاید بخشی از توجهات رسانه‌ها به اظهارات و رفتارهای ترامپ هم از شخصیت غیر متعارف وی نشأت بگیرد که هم غیر قابل پیش‌بینی است و هم از ادبیات مناسب دیپلماتیک برخوردار نیست. بر همین اساس حالا که رئیس جمهوری کشورمان بنا را بر رفتن به نیویورک گذاشته‌اند، باید از فرصت‌های ایجاد شده در این سفر به نحو شایسته استفاده کرده و در برابر رجزخوانی‌ها و تهدیدهای احتمالی همتای امریکایی پاسخ‌های درخوری آماده کرده باشند. از مشاوران آقای روحانی انتظار می‌رود در تنظیم متن سخنرانی ایشان اهتمام و دقت داشته باشند و به مسائلی بپردازند که احساس می‌شود رئیس جمهوری امریکا قصد دارد به بهانه آنها علیه ایران موج سازی کند. آقای روحانی در هر حوزه‌ای اعم از مسائل منطقه‌ای یا بین‌المللی یا برجام قصد اعلام موضع دارد، باید شجاعانه آن را مطرح کرده و از این تریبون عمومی برای بیان حقایق ایران استفاده کند. اگر چه به نظر می‌رسد ترامپ قصد دارد از این فرصت برای مرعوب کردن کشورها در راستای ممانعت از حضور اقتصادی آنها در ایران بهره ببرد، اما همزمان این فرصت هم برای کشورهای مستقلی مثل ایران وجود دارد که صدای رسای خود را به جهانیان برسانند و بخصوص از ظرفیت رسانه‌ها برای این منظور به شایستگی بهره ببرند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6882/1/483003/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر