وزیر فرهنگ در پاسخ به نمایندگان مجلس:

میزان تخلف بسیار کم است اما با متخلف برخورد می‌کنیم
صبح دیروز نمایندگان مجلس از پاسخ‌های سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نظارت بر سامانه‌های «وی او دی »و بازی‌های رایانه‌ای قانع نشدند و به او دو کارت زرد دادند. این دومین باری است که در دولت حسن روحانی وزیر فرهنگ دو کارته می‌شود. علی جنتی وزیر فرهنگ دولت یازدهم هم با این چالش روبه‌رو شد.
صالحی در پاسخ به سؤال احمد پژمانفر نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس پیرامون نبود نظارت کافی در بازی‌های رایانه‌ای گفت: ما بر بازی‌های رایانه‌ای نظارت داریم و این نظارت در مراحل مختلف صورت می‌گیرد. ما از میان ناشران متقاضی به ۱۵ ناشر برای انتشار بازی‌های رایانه‌ای خارجی مجوز دادیم و این بازی‌ها قبل از انتشار نیازمند صدور پروانه و رده‌بندی سنی است. همچنین بازی‌های رایانه‌ای موبایلی تا هفت روز پس از عرضه زیر نظر قرار می‌گیرند و بعد مجوز آنها صادر می‌شود. صالحی با اشاره به نظارت جدی بر بازی‌های رایانه‌ای ایرانی گفت: از حدود ۱۰ هزار بازی موبایلی بررسی شده؛ حدود ۲۴۵ بازی عرضه آنها ممنوع شده است و بازی‌های رایانه‌ای کنسولی و موبایلی ایرانی قبل از انتشار، رده بندی سنی می‌شود که در حوزه بازی‌های کنسولی ۳۴۰۰ بازی و در حوزه بازی‌های موبایلی تاکنون ۱۸ هزار بازی موبایلی مجوز گرفته‌اند. وزیر ارشاد با اشاره به نظارت بر فروشگاه‌ها و گیم‌نت‌ها یادآور شد: ۳۵ هزار فروشگاه و ۴۵۰۰ گیم‌نت در سال گذشته بررسی شدند که ۴۴۰ واحد متخلف شناسایی و به مراجع ذیربط معرفی شدند. همچنین از بین سایت‌ها و لینک‌هایی که بازی‌ها را در اختیار قرار می‌دهند، حدود هفت هزار لینک به کمیته مصادیق ارجاع داده شد. وی با اشاره به اینکه در فضای مجازی امکان راه‌اندازی آدرس جدید وجود دارد، گفت: باید برای جلوگیری از تخلف حوزه حمایتی را تقویت کنیم تا بازی‌سازان ایرانی بازی‌هایی را بسازند که به فرهنگ ما کاملاً توجه کنند و خوشبختانه در این مسیر روند رو به جلویی داشتیم و تعداد بازی‌های ایرانی در سال ۹۰ از ۹۴ بازی به ۱۹۰ بازی در سال ۹۶ افزایش پیدا کرده است. وزیر ارشاد همچنین در پاسخ به سؤال دیگر احمد پژمانفر پیرامون نظارت بر سامانه‌های وی او دی در شبکه نمایش خانگی تأکید کرد: در سال‌های گذشته مرکز سامانه‌های آنلاین ویدئویی ۱۹ مجوز برای فعالیت در عرصه وی او دی صادر کرده است. این مجوزها بعد از بررسی صلاحیت مدیران و تعهداتی که گرفته می‌شود و همچنین استعلام‌ها، صادر می‌شود.
وی ادامه داد: در سال ۹۶ مجدداً مجوزهای صادر شده، بررسی شد و از میان ۱۹ مرکز مجوز گرفته فقط مجوز ۱۰ مرکز تمدید شد و مجوز ۹ مرکز تمدید نشد.
صالحی ادامه داد: ما بر این مؤسسات نظارت‌های پایه‌ای داریم و تمام فیلم‌ها و سریال‌ها قبل از بارگذاری بازبینی و پروانه نمایش می‌گیرند و این مسأله برای فیلم‌های خارجی نیز مصداق دارد هرچند برخی از فیلم‌های خارجی از قبل مجوزهای لازم را از شبکه نمایش خانگی دریافت کرده‌اند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه حدود ۶۰ هزار فیلم و سریال تاکنون در سامانه‌های وی او دی بارگذاری شده، گفت: میزان تخلف بسیار کم است هر چند اگر ما براساس نظارت‌ها و گزارش‌هایی که دریافت می‌کنیم تخلف‌هایی را مشاهده کنیم، قطعاً با آن برخورد خواهیم کرد.
وی ادامه داد: نظارتی که ما بر حوزه سامانه‌های وی او دی داریم تقریباً شبیه نظارتی است که در حوزه مطبوعات انجام می‌شود و اگر مجوز فیلم‌ها و سریال‌ها صادر می‌شود و بعد از صدور پروانه نمایش اجازه بارگذاری داده می‌شود اما اگر بعد از نمایش و بارگذاری، ایرادی در آن دیده شود، دوباره بررسی خواهد شد و این گونه نیست که این حوزه  رها شود. صالحی ادامه داد: در هفته آینده سامانه هوشمند نظارت بر وی او دی راه‌اندازی می‌شود تا نظارت‌ها بهتر صورت بگیرد، هرچند معتقدیم باید وی او دی‌ ها و سامانه‌های آنلاین داخلی تقویت شوند زیرا در صورت تضعیف این بخش فعالیت سامانه‌های خارجی که مورد تأیید ما نیست گسترش پیدا کند و به فرهنگ ما لطمه می‌زند.
در پایان جلسه دیروز از نمایندگان مجلس درباره پاسخ‌های وزیر ارشاد رأی‌گیری شد که درباره هر دو سؤال مطرح شده نمایندگان رأی منفی دادند و اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند و وزیر ارشاد دو کارت زرد از مجلس دریافت کرد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6897/1/485444/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر