یک قتل و 15مظنون

گروه جهان/ عربستان ، در حال تاوان دادن برای قتل احتمالی جمال خاشقجی، روزنامه نگار و منتقد عربستانی است که رسانه‌های ترکیه و بسیاری از ناظران جهانی دست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور را در آن به خون آلوده می‌بینند. ریاض که در دو روز گذشته در چالشی سخت در حوزه روابط خارجی خود بود و نگاه سنگین پرسشجوی مقامات جهان را تحمل می‌کرد، اکنون معامله‌های تسلیحاتی خود را نیز بدلیل این قتل در خطر می‌بینند. این در حالی است که پلیس ترکیه با انتشار اسامی و تصاویر 15 شهروند عربستانی به عنوان مظنونان این پرونده قتل، در حال گره‌گشایی از معمای این پرونده است.
به گزارش روزنامه «ایندیپندنت»، در صبح روز ناپدید شدن جمال خاشقجی، یعنی دوم اکتبر، دوربین امنیتی کنسولگری عربستان در استانبول برداشته شد و به کارکنان کنسولگری نیز گفته شد می‌توانند زودتر از زمان همیشگی به خانه بروند. همان روز دو جت خصوصی نیز از مبدأ ریاض در فرودگاه آتاتورک استانبول به زمین نشست. جت‌ها حامل 15 شهروند عربستانی بودند: مشعل سعد البستانی، صلاح محمد طبیقی، نایف حسن العریفی، محمد سعد الظهرانی، منصور عثمان ابوحسین، حالد اعزالطیبی، عبدالعزیز محمد الحوساوی، ولید عبدالله السحری، ترکی مشرف السحری، ثائر غالب الحربی، ماهر عبدالعزیز مطرب، فهر شبیب البلوی، ‌بدر لافی العتیبی، ‌مصطفی محمد المدنی و سیف سعد القحطانی. همگی آنها در هتل پنج ستاره مونپیک در نزدیکی ساختمان کنسولگری عربستان اقامت گزیدند و جت‌های خصوصی که حامل آنها بودند نیز ساعتی بعد فرودگاه آتاتورک را ترک کردند. بعد از ظهر آن روز خاشقجی وارد ساختمانی شد که تقریباً خالی و نا ایمن بود و در نزدیکی آن در هتل مونپیک نیز 15 مرد به سر می‌بردند که هر یک پیشینه عجیبی داشتند اما با جت‌هایی مشترک وارد استانبول شده بودند. «محمد سعد الزهرانی» از محافظان نزدیک بن سلمان و عضو گارد محافظ سلطنتی است. «ماهر عبدالعزیز مطرب» سرهنگ امنیتی است که پیش از این در سفارت عربستان در لندن مستقر بوده، نام «نایف حسن العریفی» با حساب کاربری یک افسر نیروهای ویژه عربستان در فیس‌بوک مطابقت دارد. «منصور عثمان ابوحسین» بر اساس مقاله‌ای در الشرق الاوسط یک افسر ارتش در عربستان است. «وحید عبدالله الشهری» افسر نیروهای هوایی ارتش عربستان سعودی است و یک ماه قبل از ولیعهدی بن سلمان، از سروانی به سرگردی ارتقا‌ درجه پیدا کرده و از عناصر نزدیک به مقامات سلطنتی است. «ثائر غالب الحربی» است که برای دفاع از کاخ بن سلمان در برابر حمله ماه اکتبر سال گذشته ترفیع درجه گرفت و سرهنگ شد. «صلاح محمد الطبیقی» که رئیس بخش شواهد قانونی بخش امنیت عمومی عربستان سعودی است نیز به گفته یکی از رسانه‌های ریاست هیأت ۱۵ نفره را برعهده داشته و به نوعی او مسئول از بین بردن هرگونه سرنخ از حادثه است.
به گزارش روزنامه انگلیسی «دیلی میل»، 15 مرد پس از ناپدید شدن خاشقجی دیگر بار سوار هواپیماهایی اختصاصی می‌شوند و خاک ترکیه را به دو مقصد مصر و امارات ترک می‌کنند. یکی از آنها که گفته می‌شود، سعد القحطانی 45 ساله است، برای خروج از ترکیه از یک هواپیمای کلاس اکونومی استفاده می‌کند. به گزارش روزنامه امریکایی «واشنگتن پست» که مقالات جمال خاشقجی را منتشر می‌کرد، همزمان با انتشار اسامی این افراد، خدیجه چنگیز، نامزد منتقد عربستانی ناپدید شده، در یادداشتی برای این روزنامه از دونالد و ملانیا ترامپ خواست کمک کنند تا زوایای پنهان ناپدید شدن نامزدش آشکار شود.
واردات تسلیحاتی عربستان در محاق
تبعات انتشار خبرهای مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقجی برای عربستان همچنان در حال افزایش است. بعد از چالش‌هایی که در روابط خارجی این کشور با برخی کشورهای اروپایی و امریکا و کانادا بروز کرد، دیروز پیر آنتونیو بانزیری، رئیس کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا نیز نه تنها از جامعه جهانی برای قطع روابط خود با دولت سعودی در صورت تأیید دست داشتن ریاض در مرگ خاشقچی دعوت کرد که با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: از کشورهای اتحادیه اروپا و سایر کشورها می‌خواهم در صورت دست داشتن دولت ریاض در مرگ این روزنامه نگار منتقد عربستانی، تمامی روابط خود از جمله فروش سلاح به این کشور را متوقف کنند.
رند پل، یکی از سناتورهای امریکا نیز از سایر همکاران خود در سنا خواست تا با توجه به ماجرای به وجود آمده در خصوص «جمال خاشقجی»، صادرات تسلیحات به عربستان را متوقف کنند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6897/1/485452/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر