دخترم با خوردن گندم دل درد می‌گیرد!


دکتر محمدمهدی میرناصری
متخصص گوارش و کبد

دختری هشت ماهه دارم که پس از خوردن غذاهای کمکی حاوی گندم دچار دل درد، نفخ شکم، اسهال و استفراغ می‌شود. پزشک متخصص بیماری وی را سلیاک معرفی کرد و برای فرزندم رژیم تغذیه‌ای خاصی را مشخص کرده است. لطفاً مرا راهنمایی کنید که این بیماری چیست و آیا فقط رژیم تغذیه‌ای کافی است؟
بیماری سلیاک یک بیماری خودایمنی است. مبتلایان به این بیماری نسبت به گلوتن حساس هستند، به گونه‌ای که با مصرف غذاهای حاوی گلوتن، سیستم ایمنی بدن آنها به تخریب پرزهای انگشتانه‌ای روده کوچک که محل اصلی جذب مواد غذایی است می‌پردازد. متأسفانه با تخریب این بخش از روده کوچک بیمار دچار سوء جذب مواد مغذی و عوارض آن خواهد شد. کم خونی ناشی از کمبود آهن یا کمبود اسید فولیک که به درمان‌های رایج کم خونی پاسخ نمی‌دهد، کمبود ویتامین‌های B12، D وکلسیم همگی از عوارض سوء جذب مواد مغذی است. گلوتن در گندم، ذرت و محصولات آنها وجود دارد، حتی برخی از داروها نیز حاوی گلوتن هستند.
آمارها نشان می‌دهد نیم تا یک درصد مردم در کشور مبتلا به سلیاک هستند. اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که این بیماری در همه سنین دیده می‌شود و نمی‌توان گفت که نشانه‌های آن در سنین کودکی نمایان می‌شود. در بسیاری از موارد دیده شده است که برخی از مبتلایان در دوران کودکی نشانه خاصی نداشته‌اند اما بیماری خاموش آنها در سنین بالاتر بروز کرده است. از میان نشانه‌های این بیماری هم می‌توان به دل درد، تغییر اجابت مزاج و علائم پوستی اشاره کرد که به‌دلیل مصرف گلوتن اتفاق می‌افتد.
در پاسخ به سؤال دوم شما هم باید بگویم که بله، حذف گلوتن از تغذیه این بیماران سبب بهبود کیفیت زندگی آنها می‌شود، بنابراین توجه به این مسأله از ضروریات زندگی مبتلایان به سلیاک خواهد بود. خوشبختانه برخی از شرکت‌ها، شیرینی، نان و شکلات فاقد گلوتن تولید می‌کنند. البته در حال حاضر داروهایی هم در بازار وجود دارد که بدون گلوتن است و مصرف آنها برای مبتلایان به سلیاک مشکلی ایجاد نمی‌کند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6918/16/488676/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر