ورود برنج جدید به شالیزارهای شمالکمتر از یک هفته پس از مصوبه هیأت دولت در محدود کردن کشت برنج به مازندران و گیلان، مسئولان حوزه کشاورزی مازندران اعلام کرده‌اند که امسال رقم جدید برنج پرمحصول کیفی را وارد شالیزارهای استان می‌کنند.
به‌گزارش ایرنا، «رحمان عرفانی» معاون مؤسسه تحقیقات برنج کشور مستقر در آمل افزود: راهبرد وزارت جهاد کشاورزی برای خوداتکایی کشور به محصول برنج داخلی بر محور بالا بردن بهره‌وری مصرف آب و افزایش بازده تولید در سطح، استوار است، همسو با این رویکرد مؤسسه تحقیقات درصدد معرفی ارقام کیفی پرمحصول متناسب با شرایط جدید اقلیمی شمال کشور است.
وی اضافه کرد: در یک دهه اخیر چندین رقم پرمحصول کیفی در مؤسسه تحقیقات برنج کشور به کشاورزان معرفی شد، اما به‌دلیل واردات بی‌رویه، نبود خرید تضمینی با قیمت مناسب و پرداخت نشدن بموقع مطالبات شالیکاران، سطح کشت ارقام پرمحصول کاهش یافت.
وی به وجود ارقام «شیرودی»، «فجر» و «ندا» به‌عنوان رقم‌های کیفی پر محصول برنج اشاره  و بیان کرد: در سال زراعی جاری هم رقم «تیسا» به‌عنوان یک رقم کیفی پرمحصول برای کشت رونمایی می‌شود. این رقم مقاوم به آفات، کم آب بر، دارای عملکرد 8 تا 9 تن شلتوک در هکتار، پا کوتاه و مقاوم در مقابل ورس شدن (خوابیدگی) است.
عرفانی با بیان اینکه امسال 3 تن از بذر اصلاح شده رقم تیسا بین شالیکاران مازندران توزیع می‌شود، اظهار داشت: این رقم بر گرفته از بذر ارقام محلی و بومی«طارم» و«بهنام» است که در فرآیند رگه‌گیری از آنها تلاش شده تا عطر، طعم و کیفیت پخت ارقام کیفی کم محصول را با خود داشته باشد.
طارم، رقم کم محصول بومی مازندران و بهنام نیز رقم پرمحصول محسوب می‌شود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6918/20/488712/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر