خانه تئاتر خبر از راه‌اندازی موزه آنلاین تئاتر داده است

غریب‌پور: این داستان تازگی ندارد

مریم سادات‌گوشه
خبرنگار
هیأت مدیره خانه تئاتر اخیراً اعلام کرده است که می‌خواهد برای حفظ و نگهداری اسناد موجود تئاتر موزه آنلاین تشکیل دهد؛ بدین صورت که فیلم‌ها و اسناد موجود در خانه تئاتر و هر سند یا فیلمی که هنرمندان ارائه دهند، به‌صورت دیجیتال در سرورهای مخصوص ذخیره شود و طی برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های طراحی شده در دسترس عموم قرار بگیرد. اما موزه تئاتر به‌صورت فیزیکی سال‌هاست محل بحث هنرمندان تئاتر است و هنوز نتوانسته مثل موزه سینما سرو سامان بگیرد؛ موزه‌ای که به گفته بهروز غریب‌پور(کسی که خود طراح موزه تئاتر بوده است) البته سابقاً اجرا و حتی پیش‌تر از موزه سینما تشکیل شد، اما متأسفانه سرانجام خوبی برایش رقم نخورد. غریب‌پور درباره سابقه موزه تئاتر به «ایران» می‌گوید: «موزه هنرهای نمایشی جهان که بخشی از آن متعلق به ایران بود، در سال 1370 تشکیل شد. وقتی کشتارگاه به فرهنگسرای بهمن تبدیل شد دو تا از سالن‌های این فرهنگسرا را تبدیل به موزه کردیم و به‌مدت دو سال این موزه مورد بهره‌برداری قرار گرفت و حتی در فضای موزه برنامه‌هایی مثل خیمه‌شب‌بازی، پرده خوانی و تخت حوضی را اجرا می‌کردیم. اما مرکز هنرهای نمایشی نظرش این بود که این فضای مناسبی نیست و باید اشیا، لباس‌ها و مدارک را به مرکز هنرهای نمایشی برگرداند. اکنون بخش کوچکی از آن در برج آزادی است.»
او در پاسخ به اینکه چرا آن فضا را مناسب ندیدند؟ افزود:«نظر بر این بود که آن فضا مناسب نیست وبه همین خاطر اشیای موزه طی سال‌ها و به خاطر نداشتن جا و حبس‌شان در اتاق‌ها از بین رفتند. این اشیا واقعاً قدیمی بودند و از سراسر جهان جمع شده بودند و این موزه می‌توانست دومین موزه عروسکی و تئاتری در جهان باشد و پروفسور «پن پنو» هم در دو دوره جشن هنر مسئول این کار شده بودند؛ بخصوص اشیایی که از جنوب شرقی آسیا بودند فوق‌العاده بودند.»
او در ادامه از تلاش‌های دوباره‌اش برای احداث مجدد موزه تئاتر می‌گوید: «بعدتر با شهرداری منطقه 10 وارد مذاکره شدیم و با تلاش‌های آقای تشکری‌نیا که مسئول روابط عمومی شهرداری بود قرار شد یک ساختمان 4 طبقه در همان منطقه در اختیار موزه قرار بگیرد. من موافق صددرصد بودم اما تعدادی از کارشناسان مرکز هنرهای نمایشی نظرشان این بود که اینجا جای مناسبی نیست و از نظر موقعیت جغرافیایی باید جای دیگری به ما داده شود.»
البته مسئولان تئاتر در برهه‌های مختلف بیشتر دلیل تشکیل نشدن موزه تئاتر را عدم بودجه کافی اعلام کرده‌اند. چنانکه ایرج راد رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر دراین باره گفته است: «متأسفانه در این مدت نه بودجه‌ای برای راه‌اندازی موزه بوده و نه با وجود تأکیدهای فراوان برای داشتن موزه، اتفاق خاصی افتاده است.»
غریب‌پور به فرصت دیگری هم برای موزه‌دار شدن تئاتر ایران اشاره می‌کند:«من طراحی خانه موزه عزت‌الله انتظامی را می‌کردم. یک موزه دیجیتال را طراحی کردم و بعدها به خاطر اختلاف نظرم با ایشان دیگر به آنجا سر نزدم اما آقای اتابک نادری به‌عنوان رئیس وقت تئاتر شهر می‌دانند که چقدر از اسناد را اسکن کردیم و قرار بود در محل موزه نگهداری شود. من سه بار اقدام کردم چراکه عاشق حفظ و نگهداری میراث فرهنگی هستم.دردوره مدیریت مهدی شفیعی محل دیگری برای موزه در نظر گرفته شد که اتفاقاً طراحی آن را باز هم بهروز غریب‌پور انجام  داد.اما دوباره به نتیجه نرسید و تبدیل به دبیرخانه جشنواره‌های تئاتری شد. حالا که دوره مدیریت شهرام کرمی در مسند مدیریت هنرهای نمایشی است، او باز هم موضوع را مطرح کرده و کرمی به او قول مساعد داده است که بزودی آن اتفاق دوباره سرانجام بگیرد.»
غریب‌پور برخلاف برخی که معتقدند تشکیل موزه آنلاین تئاتر با بودن مرکز اسناد در اداره کل هنرهای نمایشی موازی کاری است، از تشکیل این موزه استقبال می‌کند و می‌گوید: «چه مانعی دارد که ما چندین محل نگهداری اشیای موزه داشته باشیم. چه آنلاین باشد و چه غیرآنلاین؛ بسیار هم خوب است. از آنجایی که خانواده تئاتر هنوز احساس مسئولیت نکرده فقط در حد کلامی با این قضیه برخورد می‌کنند. ما عادت کرده‌ایم برای نگهداری میراثمان زحمت نکشیم و پس از نابودی برایش عزاداری کنیم.»


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6918/8/488723/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر