گفت‌و‌گوی «ایران» با امیرعلی ابوالفتح درباره انتخابات میان‌دوره‌ای امریکا

انتخاباتی همسنگ رفراندوم
فروغ احمدی
خبرنگار
امروز  مردم امریکا به پای یکی از مهم‌ترین صندوق‌های رأی این کشور از سال 2000 میلادی به این سو می‌روند. مشارکت قابل توجه شرکت‌کنندگان در این انتخابات که از شمار کسانی که زودتر رأی اینترنتی خود را اعلام کرده‌اند و همچنین کارت‌های ثبت‌نامی نشان دهنده همین مسأله است که این انتخابات همان‌طور که باراک اوباما، در هفته‌‌های اخیر بارها و بارها تأکید کرد، اهمیتی ویژه دارد که کوچک‌ترین آنها می‌تواند استیضاح دونالد ترامپ باشد. در همین ارتباط با «امیرعلی ابوالفتح»، کارشناس مسائل امریکا گفت‌و‌گو کرده‌ایم.
چرا این دور از انتخابات میاندوره‌ای امریکا اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌است؟
انتخابات میاندوره‌ای ایالات متحده امریکا معمولاً انتخابات جذاب و مورد توجهی نیست نه فقط در خارج از این کشور بلکه در داخل امریکا هم همین‌طور است به همین دلیل میزان مشارکت عمومی در انتخابات میاندوره‌ای معمولاً حدود 40 درصد یعنی نزدیک به 20 درصد کمتر از انتخابات ریاست جمهوری امریکاست ولی انتخابات میاندوره‌ای سال 2018 از چند جهت اهمیت دارد؛ نخست اینکه این انتخابات در واقع نوعی همه پرسی درمورد عملکرد دو ساله دولت دونالد ترامپ است. دولت ترامپ در این مدت، دولتی جنجالی بوده و تغییرات زیادی در سیاست خارجی و داخلی کشورش ایجاد کرده‌‌است. بنابراین، این می‌تواند محکی باشد بر اینکه آیا مردم امریکا عملکرد ترامپ را تأیید می‌کنند یا نه.  نکته بعدی این است که این انتخابات می‌تواند مشخص کند که آیا اتفاقی که در سال 2016 رخ داد و ترامپ به قدرت رسید یک رویداد منحصر به فرد و بدون استمرار بوده که اتفاق افتاده و تمام شده یا اینکه اتفاقی است که سال 2016 شروع شده و همچنان ادامه دارد و مورد حمایت بخش وسیعی از جامعه امریکاست. اگر رویدادی ادامه‌دار باشد، انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 امریکا را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. نکته آخر اینکه، ترکیب مجلس نمایندگان آتی امریکا که احتمالاً کفه دموکرات‌ها در آن سنگینی می‌کند، می‌تواند پرونده‌های رئیس جمهوری امریکا در خصوص تبانی ستاد انتخاباتی او با روس‌ها و همچنین پرونده‌های اخلاقی و مالی وی را با شتابی بیشتر از قبل به جریان اندازد. به همین دلیل حفظ کرسی‌های مجلس نمایندگان برای جمهوریخواهان حیاتی است.
دونالد ترامپ و جمهوریخواهان از چه کارت‌هایی برای برنده شدن در این انتخابات استفاده کردند؟
دونالد ترامپ دو ابزار اصلی را در دست گرفته: یکی تخریب هر آن چیزی که پیش از خودش وجود داشته‌ است؛ او با همین نیت است که دائم دولت‌های قبلی را چه دولت باراک اوبامای دموکرات، چه دولت جرج دبلیو بوش جمهوریخواه را به بی‌کفایتی، نابخردی، سست عنصری در تصمیم‌گیری‌های درست متهم می‌کند. دومین حربه‌ای که ترامپ به دست گرفته، ایجاد ترس در جامعه امریکا نسبت به مهاجران غیرقانونی است؛ او در این بخش نیز به رأی دهندگان هشدار داده که اگر حزب رقیب پیروز شود، مالیات ثروتمندان افزایش می‌یابد، دستاوردهای اقتصادی از بین می‌رود، بیکاری افزایش پیدا می‌کند و در نهایت ایالات متحده امریکا به‌ سمت سوسیالیسم حرکت می‌کند. او امیدوار است با استفاده از این دو موضوع هم طرفداران حزب جمهوریخواه وهم آن دسته از رأی دهندگان مردد و حتی بخشی از رأی دهندگان دموکرات که نسبت به بخشی از تصمیمات دونالد ترامپ نگاه مثبت دارند را قانع کند در انتخابات شرکت کنند و به نفع جمهوریخواهان رأی دهند.
آیا موفقیت‌های نسبی دونالد ترامپ در اقتصاد می‌تواند کفه ترازو را به سمت جمهوریخواهان سنگین کند یا رأی دهندگان به ناکامی‌های ترامپ در سیاست خارجی و وجهه جهانی امریکا توجه خواهند کرد؟
به‌طور معمول سیاست خارجی به‌عنوان مسأله‌ای که رئیس جمهوری، مسئول اصلی تدوین و ترسیم آن است، در انتخابات امریکا بخصوص انتخابات میاندوره‌ای این کشور مورد اهمیت قرار نمی‌گیرد و رأی دهندگان معمولی امریکا بیشتر متوجه وضعیت معیشتی، بحث اشتغال، رونق کسب و کار، بیمه‌ها، مالیات‌ها و مباحث مربوط به موضوعات مهاجرت هستند. از این جهت جمهوریخواهان خیلی به آثار اقتصادی دولت ترامپ شامل کاهش بی‌سابقه بیکاری، ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش شاخص سهام دل بسته‌اند. اما در عین حال چون آقای ترامپ یک آدم جنجالی است و دولتش بخصوص در موضوعاتی نظیر اقلیت‌ها، رنگین پوستان، مهاجران و زنان یک دولت دردسرساز بوده‌است، به نظر می‌رسد نه تنها این گروه‌ها که بسیاری از مردم امریکا، فارغ از موفقیت‌های اقتصادی دولت ترامپ، علیه نامزدهای جمهوری خواه رأی بدهند.
تأثیر رشد گرایش‌های راست افراطی و خشونت‌های ناشی از آن همچون واقعه شارلوتزویل، بمب‌های پستی و حمله به کنیسه «درخت زندگی» را بر این انتخابات چگونه برآورد می‌کنید؟
یکی از موضوعات نگران‌کننده در جامعه امریکا این است که بعد از انتخابات ریاست جمهوری 2016 امریکا و پیروزی دونالد ترامپ، جامعه این کشور بشدت دوقطبی شده و جریان‌های راست افراطی و نژادپرست، رو به افزایش بوده‌است. از همین رو دولت ترامپ متهم است، با‌ نژاد پرست‌ها و دست راستی‌ها همسویی دارد. این دیدگاه عمومی، نقطه ضعف ترامپ و نامزدهای حزب جمهوریخواه تلقی می‌شود. کمپین نفرت پراکنی که ترامپ علیه دموکرات‌ها، رسانه‌ها و منتقدین شروع کرده، منجر به حمله حامیان ترامپ به مخالفان وی با ارسال بسته‌های پستی یا حمله به کنیسه شده‌است. اینها باعث شده این نگرانی ایجاد شود که با پیروزی احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات میاندوره‌ای، این وضعیت شدیدتر شود. از این جهت رشد گرایش‌های راست افراطی تبدیل به نقطه ضعف کمپین جمهوریخواهان شده‌است.
 تأثیر رأی زنان که همچنان از پرونده‌های جنسی ترامپ و برت کاوانا عصبانی هستند را روی موفقیت دموکرات‌ها در چه حد می‌دانید؟
زنان به‌طور معمول در سهمیه بندی‌های انتخاباتی، در جناح دموکرات‌ها قرار می‌گیرند، همان‌طور که اقلیت‌های نژادی یا جنسی یا دینی معمولاً به‌سمت دموکرات‌ها تمایل دارند. در انتخابات قبلی هم همین‌طور بوده حالا امسال مزید بر علت شده‌است. رویکرد ضعیفی که کابینه ترامپ دارد، پرونده‌های مختلفی که علیه ترامپ تشکیل شده و همچنین جنبش «می تو» (من هم) که می‌گوید زنان قربانی آزار جنسی توسط مردان قدرتمند از جمله رئیس جمهوری امریکا مورد تعرض قرار گرفته‌اند، باعث شده، اکثریت قریب به اتفاق زنان در انتخابات امروز به دموکرات‌ها رأی دهند.
استراتژی سیاسی ترامپ که باعث پیروزی او در انتخابات شد بازهم به او کمک می‌کند؟
در انتخاباتی که سال 2016 در امریکا برگزار شد، طرف شکست خورده دونالد ترامپ بود چون سه میلیون رأی کمتر داشت. ترامپ با اتکا به آرای الکترال بود که توانست پیروز شود. در انتخابات میاندوره‌ای نیز این موضوع وجود دارد و تصور نمی‌کنم اتفاقی که در سال 2016 رخ داد در انتخابات میاندوره‌ای 2018 تکرار شود.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6918/22/488734/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر