تاکتیک موافقان CFT در مجلس

اصرار بر مصوبه قبلی، رایزنی با شورای نگهبان و مجمع«هنوز چیزی تمام شده نیست»؛ این ارزیابی یک عضو حقوقدان شورای نگهبان از احتمال سرنوشتی است که پیش روی لایحه CFT قرار دارد. نجات‌الله ابراهیمیان به ایرنا گفته که «چه بسا ایراداتی که شورای نگهبان به CFT گرفته، در مجلس رفع شود یا حتی به مجمع تشخیص برود. به هر حال داستان CFT همچنان ادامه دارد» همین ارزیابی را بسیاری از نمایندگان مجلس هم دارند.
تعداد نمایندگانی که امیدوار هستند این لایحه در گام‌های بعدی که پیش رو دارد تبدیل به قانون شود، کم به نظر نمی‌رسد. برخی اعضای مؤثر دو فراکسیون امید و مستقلین به «ایران» گفته‌اند که فراکسیون‌های متبوع آنها در ادامه کار بر مصوبه مجلس اصرار خواهند کرد، چون این لایحه را به نفع کشور می‌دانند. بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید یکی از این نمایندگان است که می‌گوید: «اعضای فراکسیون امید با جدیت تمام همان موضع قبلی خود را در حمایت از لوایح چهارگانه حفظ خواهند کرد و موضوع FATF را برای کشور ضروری می‌دانند.» همین‌طور غلامعلــــــــی جعفرزاده، نایب رئیس فراکسیون مستقلین هم به «ایران» می‌گوید: «به نظر ما اقدام شورای نگهبان اصلاً اقدام مثبتی نبود و پیام خوبی که برای ما سازنده باشد، به دنیا نمی‌فرستد. اما از اینجا به بعد هم نمایندگان مستقل مجلس همان‌طور که قبلاً حامی لوایح چهارگانه بودند موضع خود را عوض نخواهند کرد و با جدیت بیشتری تلاش می‌کنیم که گره کار این لوایح باز شود.»
در همین حال مهرداد بائوج لاهوتی، عضو دیگر فراکسیون مستقلین درباره اختلافات بر سر لایحه CFT  به ایلنا گفته است که «معتقدم با توجه به فضایی که وجود دارد، این موضوع قابل حل است.» او معتقد است «باید تلاش کنیم که اختلافات را حل کنیم.» لاهوتی همچنین گفته که «امیدوارم با حل اختلاف بین دولت و شورای نگهبان لایحه «CFT» به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده نشود.» اما تاکتیک موافقان مجلس برای رسیدن به این هدف یعنی تبدیل شدن تمام لوایح چهارگانه به قانون چیست؟ کمال دهقانی فیروزآبادی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در رابطه با همین سؤال به «ایران» می‌گوید که نمایندگان موافق لوایح از یک سو همچنان بر نظر خود اصرار خواهند کرد و از سوی دیگر رایزنی‌هایی با اعضای شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام خواهند داد. به گفته او، «انگیزه‌ها در مجلس برای به سرانجام رساندن این لوایح زیاد است و از همین جهت بعید به نظر می‌رسد که نمایندگان کوشش جدی در این خصوص نداشته باشند.»  همزمان غلامعلی جعفرزاده هم به همین موضوع اشاره کرده و به «ایران» می‌گوید که باید هم در سطح افکار عمومی و هم در سطح نهادهای مؤثر دیگر مثل شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام زوایای مختلف ضرورت پذیرش لوایح چهارگانه تشریح و باز شوند. اینها در حالی است که بر اساس گفته‌های اکبر رنجبرزاده، عضو هیأت رئیسه مجلس برای بررسی مجددد CFT در صحن علنی باید حداقل سه هفته دیگر صبر کرد. او به خانه ملت گفته است: «هفته آینده هفته سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه است و هفته بعد از آن کمیسیون به لایحه رسیدگی کرده و بدین ترتیب تا حدود 3 هفته آینده لایحه CFT در صحن علنی بررسی می‌شود.»
 وزارت خارجه: CFT باید تصویب شود
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه هم دیروز در نشست خبری خود درخصوص رد شدن CFT در شورای نگهبان و اینکه آیا ایران به دنبال زمان خریدن برای بررسی بسته اروپاست، گفت: «به این تحلیل اعتقادی ندارم. تحلیل‌های مختلفی مطرح می‌شود. ما اعتقاد داریم که کنوانسیون CFT باید تصویب شود و تصویب و انجام آن برای کشور دارای سودمندی‌های بسیاری است. آنچه فعلاً وجود دارد، ایرادات شورای محترم نگهبان است. ما تلاش خواهیم کرد در راستای رفع شبهات به لحاظ کارشناسی، چه برای مجلس و چه برای شورا حضور فعالی داشته باشیم.»


بـــــرش
باهنر: امضای CFT ضرورت است

دبیر جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به ایرادات و ابهامات شورای نگهبان به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) گفت: معتقدم در این برهه ضرورت دارد مسیر را باز کنیم تا این لایحه امضا شود.
به گزارش ایسنا، محمدرضا باهنر در نشست هفتگی خود با خبرنگاران  افزود: برخی اجرای FATF را با برجام و مذاکرات هسته‌ای با 1+5 و مسائل دیگر خلط می‌کنند اما باید گفت که طبیعی است برخی مفاد کنوانسیون‌های بین‏‌المللی با برخی از قوانین داخلی و اعتقادات و مواضع ما منطبق نیست. مهم‌تر از FATF اعلامیه حقوق بشر بوده است که ایران به آن پیوست در حالی که با بسیاری از مبانی ارزشی و قانونی ما منطبق نبود و البته پذیرش آن به معنای آن نیست که به طور کامل آن را قبول داریم. ما این موارد را تا جایی قبول داریم که قانون اساسی‌مان اجازه دهد. از این رو معتقدم مجموعه لوایح چندگانه مربوط به FATF را باید با تحفظ‌هایی تصویب کرد. وی ادامه داد: در حال حاضر شورای نگهبان به این لوایح وارد شده است و گفته است CFT با برخی احکام اسلامی و قوانین ما منطبق نیست اما این ایرادات به معنای نپیوستن ایران به CFT نیست چرا که اگر این اتفاق نیفتد با تحریم‌هایی فراتر از تحریم‌های هسته‌ای و حقوق بشر مواجه خواهیم شد. برخی در مجلس اظهار نظر کردند که ایرادات شورای نگهبان قابل رفع نیست و برخی می‌گویند با ارائه یک یا دو تحفظ (رزرو) مشکل قابل حل است. باهنر تصریح کرد: به نظر من بهترین تحفظ این است که بگوییم این لوایح را تصویب می‌کنیم اما برای اجرای آن تا جایی که قانون اساسی اجازه دهد اجرا می‌شود. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: اگر اشکال بین مجلس و شورای نگهبان بماند، راه ‌حل مجمع تشخیص مصلحت نظام است و آنجا تصمیم مناسب را خواهیم گرفت.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6918/2/488737/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر