چهره هاکناره‌گیری مرد قراردادها از وزارت راه

اصغر فخریه کاشان مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی و فردی که بیشترین تأثیر‌گذاری را در قراردادهای سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام داشت، در گفت‌و‌گو با مهر با بیان اینکه در پی اجرای قانون بازنشستگی از وزارت راه و شهرسازی خداحافظی کرده است، اظهار کرد که دیگر بنا ندارد در حوزه مسائل این وزارتخانه و خرید هواپیما مصاحبه‌ای با رسانه‌ها داشته باشد.
فخریه کاشان که در دولت‌های بنی صدر و سازندگی معاونت ارزی بانک مرکزی را عهده دار بود، پس از بیش از دو دهه سکوت و کناره‌گیری از مسئولیت‌ها به‌دلیل بازنشستگی، بار دیگر در دولت حسن روحانی به کار گرفته شد. وی از سوی عباس آخوندی در ۲۶ بهمن ۹۲ به سمت مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل منصوب شد. او سرپرستی گروه مذاکره‌کننده با شرکت‌های ایرباس، بوئینگ و‌ ای تی آر را بر عهده داشت؛ ایران به‌عنوان یکی از قراردادهای برجامی، توانست قرارداد خرید ۲۰۰ فروند هواپیما با این سه شرکت را به‌صورت پرداخت ۳۳۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به‌عنوان پیش پرداخت و الباقی به‌صورت فاینانس به امضا برساند.

تهیه طرح‌ اولیه ساخت پل شلمچه و عراق

محمد اسلامی وزیر راه وشهر‌سازی با یادآوری تأکید رئیس جمهوری برای ساخت پل شلمچه روی رودخانه اروند گفت: طرح‌های اولیه ساخت پل 700 متری شلمچه به عراق تهیه شده است.او در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: برای ساخت این پل روی اروند رود رایزنی‌های مورد نیاز با دولت عراق انجام شده است. وی با بیان اینکه در نخستین سفر برای بررسی وضعیت ساخت این پل عازم خرمشهر خواهم بود، گفت: در این سفر، شرایط میدانی و محلی آغاز عملیات ساخت این پل مورد ارزیابی دقیق قرار خواهد گرفت.

تجربه شرکت‌های ایرانی از دور زدن تحریم‌ها

مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: شرکت‌های صادراتی تجربه خوبی از دور زدن تحریم‌ها دارند و بلدند در دوره جدید چکار کنند اما بازگو کردن این روش‌ها در شرایط حساس کنونی به صلاح نیست. امروز درگیر یک جنگ اقتصادی واقعی هستیم، بر این اساس دولتمردان و بنگاه‌ها نباید سیاست‌ها و برنامه‌های خود را برای حضور در بازارهای جهانی بازگو کنند. اعمال تحریم‌ها از ماه ها پیش آغاز شده است و از همان زمان راهکارهای مقابله با آنها را عملیاتی و اجرایی کرده‌ایم.عملکرد شهریورماه و مهرماه امسال صادرکنندگان حاکی از رشد صادرات است.صادرات غیرنفتی در هفت ماهه امسال رشد 13.5 درصدی داشته است، با این حال از برنامه رشد 21.7 درصدی هدف‌گذاری شده در برنامه ششم توسعه عقب هستیم. / ایسنا

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6918/5/488741/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر