افزایش سرمایه بانک ها را جدی بگیریم


سیدکمال سید علی
تحلیلگر اقتصادی
بحث اصلاح ساختار نظام بانکی ابعاد مختلفی دارد اما آنچه اول از همه باید مورد توجه قرار گیرد اصلاح مقررات بانکی و پولی کشور است. ضرورت دوم برگرداندن معوقات بانک هاست چه از طریق دولت یعنی پیش‌بینی افزایش سرمایه برخی بانک‌ها در بودجه و چه از منابع دیگر، ما در شرایط فعلی نیاز مبرم به افزایش سرمایه بانک‌ها داریم چون اساساً حرکت اقتصاد نیاز به تأمین مالی دارد با این همه اگر ما در تأمین مالی صرف متوقف شویم و منابع به صادرات تخصیص داده نشود و بانک‌ها در تسخیر و محاصره واردکنندگان باشند باز نقض غرض صورت می‌گیرد.
ضرورت مهم دیگر اعطای اختیارات لازم به بانک مرکزی است چون تا زمانی که بانک مرکزی نقش بالادستی، سیاست گزار و نظارتی خود را نتواند بدرستی ایفا کند آشفتگی در سیستم بانکی به وجود خواهد آمد. از طرف دیگر توجه به بازار سرمایه و بورس هم می‌تواند نظام پولی و بانکی کشور را در هماهنگی و تعادل با بازار سرمایه قرار دهد اما بازار سرمایه هم زمانی رشد می‌کند که اطلاعات شرکت‌ها به‌صورت شفاف در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد. از آن سو اگر سیاست خصوصی‌سازی را با هدف کاهش تصدی گری‌های دولتی و کمک به شفاف‌سازی فضای اقتصادی یک اولویت بدانیم در آن صورت دولت می‌تواند در اِعمال این سیاست‌ها با استفاده از اهرم‌های اجرایی مثل بورس و سازمان خصوصی‌سازی به‌گونه‌ای رفتار کند که از میزان انحصارها در خصوصی سازی‌ها کم شود تا بخش خصوصی واقعی در کشور بتواند عهده دار مسئولیت‌های خود باشد با این حال متأسفانه روند خصوصی‌سازی همچنان در کشور کند پیش می‌رود و تلقی موجود از خصوصی‌سازی جز توزیع رانت چیز دیگری نیست. بالشخصه بر این باور هستم که اگر ما به‌دنبال اصلاح نظام بانکی هستیم در کوتاه مدت باید سیاست افزایش سرمایه بانک‌ها را جدی‌تر دنبال کنیم. آنچه طبیعی و گریزناپذیر به نظر می‌رسد اینکه ما در آینده با یک مقدار رکود مواجه خواهیم شد بنابراین تأمین مالی و سرمایه گذاری‌های جدید شرط مواجهه با فضای رکود خواهد بود.
 اگرچه امسال ما با مشکلات حادی مواجه نخواهیم بود اما از هم‌اکنون برای شش ماه آینده باید برنامه‌ریزی کنیم تا فضای تحریم بدرستی مدیریت شود و البته مدیریت فضای تحریم بدون توجه جدی به صادرات ممکن نیست، در حقیقت سیستم بانکی خارج از واقعیت‌های اقتصادی کشور نیست و حلقه‌های دیگر در اقتصاد ما سرنوشت سیستم بانکی را هم رقم می‌زند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6918/5/488743/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر