اخبـــارمونسان در بازدید از مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران خبر داد
صادرات 500 میلیون دلاری صنایع دستی ایران

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از صادرات 281 میلیون دلاری صنایع دستی ایران از مبادی رسمی و گمرکی خبر داد. «علی اصغر مونسان» معاون رئیس جمهوری در حاشیه بازدید از مؤسسه فرهنگی-مطبوعاتی ایران رشد صادرات صنایع دستی کشور را در سال گذشته 19 درصد اعلام کرد و گفت: «برآوردها نشان می دهد که صادرات چمدانی ما هم نزدیک به 250 میلیون دلار است.» او گفت: «ما سال گذشته 5 میلیون و 100 هزار گردشگر ورودی داشتیم. مشاهدات میدانی ما برای مثال در خیابان استاد نجات اللهی(یکی از مراکز اصلی فروش صنایع دستی) نشان می دهد که هر توریست خارجی بین 70 تا 90دلار صنایع دستی می‌خرد. ما میانگین 50 دلار را برای خرید هر گردشگر در نظر گرفتیم که اگر هر کدام 50 دلار از صنایع دستی خرید کرده باشند، صادرات چمدانی ما نیز به 250 میلیون دلار می‌رسد. یعنی ما در حوزه صنایع دستی 500 میلیون دلار صادرات داشته‌ایم.» به گفته معاون رئیس جمهوری برآورد‌ها نشان می‌دهد که ایران می‌تواند در سال دو میلیارد دلار صادرات صنایع دستی داشته باشد. او گفت:«عددی که از سوی میراث فرهنگی اعلام می‌شود منهای صادرات زیورآلات است. چون این حوزه در اختیار بانک مرکزی است و آمارش را اعلام نمی‌کند.»مونسان درباره تأثیر صنایع دستی بر ایجاد اشتغال در روستا‌ها هم گفت: «صنایع دستی خیلی از روستاها را صاحب درآمد کرده. از جمله می‌توان به روستای کلپورگان اشاره کرد. شما وقتی به سیستان و بلوچستان می‌روید محرومیت موج می‌زند، ولی ثبت جهانی سفال کلپورگان باعث شد تا روستای کلپورگان تقریباً بیکار نداشته باشد. درآمد بسیاری خوبی هم برای آنها دارد. معمولاً سفال تولیدی هم صادر می‌شود.» او ایجاد اشتغال برای زنان را یکی دیگر از مزیت‌های صنایع دستی دانست و گفت:«این شغل و درآمد با کمترین حمایت‌ها انجام گرفته است. اعتقاد دارم که اگر همه کمک کنند می‌توان اتفاق بهتری را در این حوزه رقم زد.» او بومگردی‌ها را یکی از تحولات اساسی در گردشگری دانست که باعث ایجاد شغل برای بسیاری از علاقه مندان به حوزه توریسم شده است.


انتشار اسامی اعضای هیأت مدیره
شرکت‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

با دستور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و طبق وعده وی هنگام اخذ رأی اعتماد در مجلس شورای اسلامی، لیست اعضای هیأت مدیره شرکت‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای دسترسی عموم در سایت رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بارگذاری و منتشر شد و با آدرس https://www.mcls.gov.ir/fa/list قابل دسترسی است.لازم به ذکر است این اطلاعات به‌صورت مداوم تکمیل و به روز‌رسانی خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: انتشار اسامی هیأت مدیره شرکت‌های شستا نخستین اقدام درخصوص شفاف سازی است.شریعتمداری افزود: اگر ساز و کار مستمری برای ارتباط هرچه بیشتر به عمل بیاوریم، برخی از مشکلات برطرف می‌شود.وی با بیان اینکه یکی از اصول حاکم بر کار ما شفاف‌سازی است، گفت: نخستین اقدام، شفافیت در اعلام اسامی اعضای هیأت مدیره شرکت‌های شستا و وابسته به شرکت‌های شستا است که در واقع این نخستین اقدام برای شفاف‌سازی است.وی ادامه داد: بیش از هزار مدیر در سراسر کشور در این حوزه داریم و این حق مردم است که بدانند اعضای هیأت مدیره این شرکت‌ها چه کسانی هستند.


نرخ سرویس مدارس شهر تهران ابلاغ می‌شود

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: نرخ سرویس مدارس شهر تهران امروز به مدارس اعلام می‌شود.عباس علی‌باقری در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما؛ علت تأخیر در اعلام نرخ سرویس مدارس با گذشت یک و ماه نیم از سال تحصیلی را اختلاف در دریافت مبلغی برای دادن مجوز به خودرو به غیر از هزینه سرویس اعلام کرد و گفت: در این باره نامه اعتراضی به فرمانداری نوشتیم که البته اعتراض ما مورد قبول واقع نشد و قرار شد آنچه را که در شورای شهر مصوب شده اعمال و به مدارس ابلاغ کنیم. وی درباره قبض‌های آب و برق و گاز مدارس نیز افزود: به مدیران مدارس اعلام کرده‌ایم که هیچ مبلغی را برای این قبض‌ها پرداخت نکنند، زیرا رایگان شدن هزینه آب و برق و گاز مدارس مصوبه مجلس است و باید از فروردین امسال اجرا شود.وی در پاسخ به این سؤال که مدیران مدارس برای اخطار قطع آب و برق و گاز چه اقدامی انجام دهند، گفت: این اخطار‌ها مربوط به تابستان بود و از اول مهر هیچ گزارشی از اخطار قطع نداشته‌ایم.او تأکید کرد: دریافت وجه از اولیای دانش‌آموزان بابت پرداخت قبض‌های آب و برق و گاز غیرقانونی بوده و تخلف است.
باقری گفت: اگر مدیران مدارس هزینه کرد مدارس را بدرستی و به دقت به اطلاع خانواده‌ها برسانند آنها نیز به مدارس کمک خواهند کرد البته این کمک‌های خانواده‌ها نباید جنبه اجباری به خود بگیرد.
مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران به برگزاری آزمون‌های تستی مؤسسات خصوصی در مدارس نیز اشاره کرد و افزود: به همه مدارس ابتدایی شهر تهران ابلاغ شده است که تحت هیچ شرایطی نسبت به انعقاد قرارداد و برگزاری آزمون‌های تستی پیشرفت تحصیلی در مدارس اقدام نکنند.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6918/21/488758/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر