لیست طولانی واشنگتن از کشورها، شرکت‌ها، اشخاص و بانک‌ها

آنها که تحریم شدند، آنها که معافیت گرفتندگروه اقتصادی/ وزرای خارجه و خزانه‌داری امریکا عصر دیروز به وقت ایران، در یک نشست خبری از جزئیات تحریم‌های ثانویه خود علیه کشورمان رونمایی کردند. لیستی بلند و 75 صفحه‌ای از کشورها، شرکت‌ها، اشخاص و بانک‌ها.
در بخش معاف شدگان از تحریم‌های نفتی نام 8 کشور خودنمایی می‌کند. چین، هند، کره‌جنوبی، ژاپن، ترکیه، یونان، ایتالیا و تایوان کشورهایی هستند که می‌توانند همچنان به واردات نفت از ایران ادامه دهند. چین، بزرگ‌ترین مشتری نفتی ایران است که در نیمه اول سال‌جاری روزانه ۶۴۴ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده بود. هند بعد از چین بزرگ‌ترین مشتری نفتی ایران است که بنابر ارزیابی اداره اطلاعات انرژی امریکا، در نیمه سال‌جاری روزانه ۵۵۴ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده‌ است.کره‌جنوبی قرارداد خرید 90 هزار بشکه در روز نفت خام با ایران دارد.ژاپن نیز در فاصله ژانویه تا ژوییه به طور میانگین ۱۶۵ هزار و ۳۴۳ بشکه در روز نفت ایران را وارد کرده است.
آمارهای نهاد نظارتی بخش انرژی ترکیه هم نشان می‌دهد، در 4 ماهه نخست سال‌جاری میلادی، خرید نفت شرکت توپراس از ایران به‌طور متوسط 187 هزار و 196 بشکه در روز بوده است.
«ساراس» ایتالیا و «هلنیک پترولیوم» یونان نیز دو خریدار اروپایی نفت خام ایران هستند. «ساراس» ایتالیا روزانه 300 هزار بشکه نفت مصرف می‌کند که بخشی از آن از نفت خام ایران است. هلنیک پترولیوم یونان نیز بین ٦٠ هزار بشکه تا١٥٠ هزار بشکه در روز از ایران نفت می‌خریده است. با توجه به این ارقام می‌توان گفت که واردکنندگان بزرگ نفت خام ایران از تحریم‌ها معاف شده‌اند اما با این حال مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا می‌گوید: تاکنون ۲۰ کشور واردات نفت خود از ایران را به صفر رسانده‌اند. البته وزیر خارجه امریکا به ادامه مذاکرات با کشورهای برخوردار از معافیت تحریم‌های اعمالی علیه واردات نفت ایران، با هدف سوق دادن آنها به سوی به‌صفر رساندن واردات نفت از ایران خبر داد که بعید است به نتیجه برسد. علاوه بر اینها، نیروگاه اتمی بوشهر نیز به لیست معاف شده‌های تحریم امریکا اضافه شده است.
از سانچی غرق شده تا هواپیمایی ایران ایر
امریکا برای نوزدهمین بار است که ایران را مورد تحریم قرار می‌دهد. به‌همین خاطر در این لیست نام‌هایی قرار دارد که وجود خارجی ندارند؛ مانند نفتکش غرق شده سانچی. به نظر می‌رسد که بخشی از لیست مربوط به دوره‌های قبلی است. اما طبق تصمیم دولت امریکا برای اعمال دوباره تحریم‌های ضد ایرانی، بخش انرژی، کشتیرانی و مالی ایران که شامل بیش از 700 نهاد و شخص است، در فهرست تحریم‌های امریکا قرار می‌گیرند و هرگونه تبادل مالی و تجاری با آنها از نظر امریکایی‌ها ممنوع می‌شود. بسیاری از این 700 نهاد و شخص مورد تحریم، پیشتر در دوران اوباما نیز تحت تحریم بوده‌اند، هرچند که در پی توافق برجام، تحریم‌های اعمالی علیه آنها معلق شد. با این حال حدود 300 مورد از نهادها و اشخاص تحت تحریم بتازگی وارد فهرست تحریمی امریکا شده‌اند. طبق گفته‌های استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری امریکا، در دور جدید اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران، 50 بانک و زیرمجموعه‌های آنها، بیش از 200 شخص و کشتی‌های بخش کشتیرانی، خطوط هواپیمایی ایران ایر و بیش از 65 فروند از هواپیماهای آن هدف قرار گرفته‌اند. سامانه تراکنش‌های مالی بین‌بانکی سوئیفت نیز با انتشار بیانیه‌ای از تعلیق دسترسی برخی بانک‌های ایرانی به خدمات این سامانه خبر داد. سوئیفت در بیانیه خود مشخص نکرده است که دسترسی کدام بانک‌های ایران به سامانه سوئیفت قطع (تعلیق) شده است. اما برخی گزارش‌ها از مذاکرات دولت سوئیس با ایران و امریکا به منظور ایجاد کانالی برای پرداخت‌های مرتبط موارد انساندوستانه همچون غذا و دارو حکایت دارد.
تلاش اروپا، مخالفت امریکا
 پمپئو، وزیر خارجه امریکا می‌گوید هدف از اعمال تحریم‌ها تغییر رفتار ایران و دستیابی به یک توافق هسته‌ای جدید است؛ منوچین، وزیر خزانه‌داری امریکا هم می‌گوید اروپایی‌ها باید به تحریم‌ها احترام بگذارند. با وجود این اروپا به‌جد دنبال تعریف سازوکاری جدید برای همکاری با ایران است. از جمله «اشتفان سایبرت» سخنگوی دولت آلمان که روز گذشته خواستار ادامه روابط تجاری قانونی و مجاز با ایران پس از اعمال مجدد تحریم‌های امریکا علیه تهران شد و اعلام کرد: «این کشور در حالی بررسی چگونگی حفاظت از شرکت‌های فعالی است که تحت تأثیر تحریم‌های امریکا علیه ایران قرار می‌گیرند. »


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6918/4/488793/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر